تاريخ: ۱۴۰۱ شنبه ۳۱ ارديبهشت ساعت ۱۱:۴۳ بازدید: 1516      نظرات: 0      کد مطلب: 18947

اشتباهات رایج در آشپزی


 

بسیاری از افراد و همچنین آشپزها هنگام پخت و پز مواد غذایی به برخی اصول و روش کارهای سنتی پای‌بند هستند که ممکن است اشتباه باشد. ما در این مطلب به شرح چند اشتباه رایج هنگام آشپزی می‌پردازیم.

 

 افزودن شیر به خاگینه

 آشپزهای بسیاری هستند که شیر را به امید یک محصول نهایی با بافتی نرم و خامه‌ای به تخم مرغ‌های مخلوط شده اضافه می‌کنند. حقیقت این است که شیر می‌تواند خاگینه را خراب کند. افزودن شیر به خاگینه شکلی لاستیکی می‌دهد و در نتیجه یک وعده غذایی به جویدن بیش از حد نیاز خواهد داشت.

در عوض خاگینه را به ماهیتابه با حرارت کم اضافه کنید. تخم مرغ‌ها را هم بزنید تا پخته شود؛ سپس آن‌ها را از ظرف خارج کنید. در این قسمت می‌توانید چاشنی‌های اضافی مانند خامه ترش را اضافه کنید. خامه ترش اضافه شده در پایان فرآیند پخت و پز به تخم مرغ شما قوام خامه‌ای مورد انتظار با شیر را می‌دهد؛ همچنین عطر و طعم دلنشینی خواهد داشت.

 

 

پختن سیب زمینی در آب کاملا جوش

جوشاندن سیب زمینی روش ترجیحی در پخت و پز است که چندان موثر نیست. بسیاری از افراد سیب زمینی‌ها را در آب کاملا جوش می‌پزند؛ اما هنگام تخلیه آب متوجه می‌شوند که سیب زمینی به طور کامل پخته نشده است. قسمت‌های بیرونی آن بیش از حد پخته شده و خیلی نرم هستند؛ اما قسمت داخلی آن هنوز خام است.

پخت سیب زمینی در آب جوش بهترین روش برای پختن نیست. باید سیب زمینی‌ها را حدود ۱۵ دقیقه بجوشانید تا بتوانید به‌راحتی با چنگال آن‌ها را سوراخ کنید. سیب زمینی‌ها را در حرارت کم بپزید، این کار باعث می‌شود سیب زمینی‌ها از بیرون به داخل به طور یک‌نواخت پخته شوند. ممکن است کمی بیشتر طول بکشد؛ اما درنهایت شما سیب زمینی کاملا پخته شده‌ای خواهید داشت.

 

 بررسی برنج هنگام پخت

برنج غذای دیگری است که فقط در حین پختن باید رها بماند. وقتی به پختن برنج اطمینان ندارید، وسوسه انگیز است که هر چند دقیقه یک‌بار بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید دم کشیده یا خیر. وقتی درب قابلمه برنج را باز می‌کنید تا برنج را بررسی کنید، بخار و گرما را آزاد می‌کنید که باعث بر هم خوردن نسبت برنج به آب می‌شود.

هنگام پخت برنج بهتر است فقط به مراحل کار اعتماد کنید. یک تایمر تنظیم کنید و به خود اجازه ندهید تا درب قابلمه را تا زمان خاموش کردن شعله، بردارید. به احتمال زیاد با این روش برنج خوشمزه و بدون هیچ‌گونه دخالت پیوسته شما آماده می‌شود.

 

 طعم دار کردن گوشت در یک کاسه فلزی

طعم دار کردن گوشت به آسانی انداختن گوشت در هر کاسه قدیمی و رها کردن آن به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نیست. اکثر سس‌ها بسیار اسیدی هستند و با فلز داخل کاسه فلزی واکنش نشان می‌دهند. به جای یک غذای خوشمزه هنگام سرو احتمالا متوجه یک وعده غذایی با عطر و طعم فلزی عجیب می‌شوید.

برای جلوگیری از طعم فلزی گوشت از ظروف فلزی استفاده نکنید. در عوض گوشت را در یک کاسه پلاستیکی، کیسه پلاستیکی یا ظرف سرامیکی طعم‌دار کنید. این ظروف به شما اجازه می‌دهند گوشت به‌سادگی طعم دار شود و هیچ طعم و مزه عجیبی به غذای شما ندهد.

 

 افزودن روغن به آب ماکارونی

ماکارونی بعد از پختن دچار چسبندگی می‌شود. برخی از افراد تا کنون متوجه این موضوع شده‌اند؛ بنابراین سعی دارند با افزودن روغن به آب ماکارونی از چسبندگی آن در حین شستن ماکارونی جلوگیری کنند.

متأسفانه روغن راه حل خوبی نیست. در حالی که روغن به نچسبیدن ماکارونی کمک می‌کند، باعث می‌شود سس مواد تهیه شده به رشته‌ها نچسبد. به جای افزودن روغن در حین جوشاندن ماکارونی آنها را که پخته‌اید هم بزنید تا رشته‌ها به هم نچسبند. همچنین وقتی ماکارونی کمی شکل خامی دارد، آن را از آب خارج کنید و قبل از خنک شدن مواد را به آن اضافه کنید. رشته‌های گرم به محض اینکه چیز جدیدی برای چسباندن داشته باشند، از یکدیگر جدا می‌شوند.

 

 پخت بیش از حد پیاز

پیاز معمولاً اولین چیزی است که به ماهی تابه اضافه می‌کنید؛ زیرا برای پختن غذا به زمان نیاز دارید. اما بسیاری از افراد بر این باورند که پیاز باید بیش از حد پخته شود، باوری که کاملا اشتباه است. پیاز حدود یک دقیقه زمان لازم دارد تا نرم شود و طعم خود را به غذا اضافه کند. هرچه زمان بیشتر روی اجاق گاز باشد، تکه‌های سوخته پیاز بیشتر و طعم دودی ناخواسته‌ای به وعده غذایی‌تان می‌بخشد. به یاد داشته باشید که با افزودن مواد دیگر به ماهی تابه پیاز‌ها همچنان پخته می‌شوند. طعم غذای خود را از ابتدا با پختن پیاز سوخته خراب نکنید.

 

 در آشپزی به آب چاشنی اضافه نکنید

در این مرحله احتمالا می‌دانید که باید همیشه به آب پاستای خود نمک اضافه کنید. آیا می‌دانید باید به هر آبی که برای آشپزی استفاده می‌کنید، نمک اضافه کنید؟ اگر سیب زمینی می‌پزید، در آب کمی نمک اضافه کنید. اگر سبزیجات را در آب می‌پزید، باید در آن نمک بریزید. افزودن کمی نمک در آب این امکان را فراهم می‌آورد تا طعم هر آنچه را که می‌پزید، افزایش دهید. البته نباید بیش از حد نمک بریزید. فقط به هر آبی در حین آشپزی کمی نمک بپاشید تا غذای شما از نظر طعم به سطح بالاتری برسد.

 

 استفاده از مواد به شکل سرد

هنگام پخت درجه حرارت مورد استفاده مهم است. شاید متعجب شوید؛ اما این حقیقت دارد. در حالی که مواد را قبل از قرار دادن روی اجاق مخلوط می‌کنید، ساده‌ترین کار این است که مواد اولیه مانند شیر را از یخچال در بیاورید و آن را به ترکیبات خود اضافه کنید. با این حال باید اجازه بدهید مواد شما قبل از مخلوط شدن در خمیر با دمای اتاق گرم شوند.

با قرار دادن مواد تشکیل دهنده اولیه در دمای اتاق به آن‌ها اجازه می‌دهید راحت‌تر با بقیه ترکیبات مخلوط شوند. مخلوط کردن خمیر راحت‌تر خواهد بود و محصول نهایی حتی بافتی نرم‌تر و خوشمزه‌تر خواهد داشت. هنگامی که در شروع آماده سازی خمیر هستید، تمام مواد تشکیل دهنده را از یخچال بیرون بیاورید و روی پیش‌خوان بگذارید و اجازه بدهید کمی قبل از ترکیب مواد به دمای اتاق برسند.

 

 جوشاندن سبزیجات در آب سرد

هنگامی که سبزیجات نشاسته‌ای مانند سیب زمینی و سایر سبزیجات ریشه‌ای را که در زمین رشد می‌کنند می‌جوشانید، آن‌ها را داخل قابلمه‌ای با آب سرد بگذارید و اجازه بدهید به آرامی بپزند و جوش بیایند. این روش کاملاً درستی است. با این حال نمی‌توانید از همین روش برای سبزیجاتی که در زمین رشد می‌کنند، استفاده کنید.

هنگام جوشاندن سبزیجات غیر بوته‌ای مانند ذرت پخت را با یک قابلمه آب که از قبل در حال جوش است، شروع کنید، مانند ماکارونی. انداختن این سبزیجات در دیگ آب جوش باعث می‌شود که دیواره‌های سلولی نرم شوند و سبزیجات را به‌سرعت و به طور کامل بپزید. اگر سبزیجات را در آب سرد قرار بدهید و صبر کنید تا جوش بیاید، هر بار آن‌ها را بیش از حد می‌پزید؛ در نتیجه سبزیجات له می‌شوند و دیگر برای مصرف ظاهر خوشایندی ندارند.

 

شستشوی ماکارونی

هنگامی که ماکارونی را پس از پخت صاف می‌کنید، شستشو در آب سرد ممکن است روال عادی‌تان باشد. بسیاری از مردم این اشتباه را انجام می‌دهند؛ زیرا به آن‌ها گفته شده است که شستشوی ماکارونی باعث می‌شود پخت غذا متوقف شود و از نرم شدن آن جلوگیری می‌کند. با این حال ماکارونی درست پخته شده نرم نخواهد شد و شستشو آن بیش از حد در آب سرد می‌تواند مضر باشد.

با شستشوی ماکارونی پس از پخت ماکارونی یک بافت چسبناک به خود می‌گیرد که کاملاً ناخوشایند است. همچنین با این کار رشته‌ها را خنک می‌کنید که بعد از افزودن سس بخارپز یک غذای لذیذ تهیه کنید. رشته‌های ماکارانی را بعد از جوشاندن نشویید و اطمینان حاصل کنید که خوب پخته شده‌اند. اگر می‌توانید این کار را انجام بدهید، تضمین می‌کنیم با از نچسبیدن رشته‌های ماکارونی خوشحال خواهید شد.

 

 اضافه نکردن آب ماکارونی به سس

هنگامی که ماکارونی می‌پزید، بعد از آبکش کردن آن معمولا آب آن را بیرون می‌ریزید. وقتی آب را در آبکش می‌ریزید، در واقع از شر یک ماده اساسی که می‌تواند ظرف شما را خیلی بهتر کند، خلاص می‌شوید. هر بار که ماکارونی می‌پزید، نصف فنجان آب ماکارونی را نگه دارید و سپس به سس خود اضافه کنید. آب نشاسته‌ای و نمکی ماکارونی نه‌تنها طعم و مزه‌ای لذیذ به سس می‌بخشد، می‌تواند به عطر و طعم سس ماکارونی بیافزاید.

 

 سرعت بخشیدن به فرآیند پخت و پز

برخی از وعده‌های غذایی در زمان کوتاه پخت می‌شوند. اگر می‌خواهید در عرض نیم ساعت یک وعده غذایی درست کنید، دستورات زیادی در دسترس شما قرار دارند که کارآمد خواهند بود. اما آنچه نباید انجام بدهید، این است که اگر دستور العمل زمان پخت طولانی را می‌طلبد، سعی کنید روند پخت و پز را تسریع کنید.

برخی از دستور العمل‌ها به‌خصوص خورشت‌ها از شما می‌خواهند که وعده غذایی خود را برای دو ساعت یا بیشتر بپزید. اگر عجله دارید، ممکن است فکر کنید که با افزایش دما به‌راحتی می‌توانید زمان پخت را تسریع کنید. اینطور نیست. در حالی که وعده‌های غذایی معمولاً در دمای بالاتر طبخ می‌شوند، زمان پخت سریع قوام و طعم اصلی غذا را از بین می‌برد. در آخر به جای یک غذای لذیذ اشتهاآور یک غذا با طعم اندک خواهید داشت. به یاد داشته باشید که پخت آهسته و یک‌سان موجب خوش عطر و طعم شدن غذا می‌شود.

 

 انتخاب گوشت گاو بدون چربی

حتما هنگام انتخاب گوشت گاو چرخ کرده در فروشگاه بسته‌هایی با برچسب "بدون چربی" شما را مجذوب خود کرده‌اند. به هر حال فرض می‌شود که گوشت‌های بدون چربی برای سلامتی بیشتر مفید هستند و مقداری از چربی‌های اضافه را از وعده غذایی خود حذف می‌کنید.

بعضی اوقات شما به آن چربی‌ها احتیاج دارید. هنگام پختن همبرگر، کباب، یا کوفته باید یک گوشت گاو با نسبت چربی بالاتر را انتخاب کنید. چربی موجود در گوشت مقداری رطوبت به غذا منتقل می‌کند و به تهیه وعده‌های غذایی آب‌دار و لذیذ کمک می‌کند. گوشت گاو بدون چربی برای سس‌های گوشت، تاکو یا کاسرول بسیار مناسب است؛ اما برای تهیه یک همبرگر خوشمزه به گوشت چرب احتیاج دارید.

 

 به ترتیب اضافه نکردن مواد تشکیل دهنده

هنگام پخت و پز وسوسه انگیز است که با خود فکر کنید می‌توانید همه چیز را کنار هم بریزید و انتظا بهترین نتیجه‌ها را داشته باشید. ترتیب اضافه کردن مواد تشکیل دهنده در واقع بسیار مهم است. با افزودن برخی مواد خاص در زمان‌های خاص به غذای خود اجازه می‌دهید تا طعم و مزه غنی و پیچیده‌ای به خود بگیرد.

زمان افزودن مواد تشکیل دهنده بسیار حائز اهمیت است. دستورالعمل‌ها را نادیده نگیرید و این اشتباه را نکنید که که هر زمان خواستید می‌توانید هر چیزی را به موادتان اضافه کنید. مواد لازم را دقیقا طبق دستور العمل اضافه کنید؛ حتی اگر کمی بیشتر از زمان مورد نظرتان همه چیز طول بکشد. به دستور العمل‌ها اعتماد کنید؛ زیرا محصول نهایی ارزش آن را خواهد داشت.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد