تاريخ: ۱۴۰۱ جمعه ۶ خرداد ساعت ۱۹:۳۲ بازدید: 276      نظرات: 0      کد مطلب: 19038

فناوری تولید آب شرب به شیوه الکترودیالیز معکوس توسعه می‌یابد 
 
در تولید آب شرب به شیوه الکترودیالیز معکوس، از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود و مصرف انرژی آن بسیار پائین است.
 
به گزارش  هاژه به نقل از خبرگزاری مهر، تولید آب شرب از پهنه‌های لب‌شور توسط سیستم الکترودیالیز معکوس، به یکی از مرسوم‌ترین شیوه‌های تولید آب در کشورهای مختلف جهان تبدیل شده است.
در این شیوه، جریان الکتریسیته، به یون‌های موجود در آب جهت داده و زمینه حذف آنها را فراهم می‌آورد. در نتیجه این عملیات، آب شور تا حدود 95 درصد تصفیه شده و طی آن، از مواد شیمیایی چندانی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. البته یکی دیگر از مزایای بسیارمهم این شیوه، کاهش مصرف انرژی در قیاس با دیگر موارد مشابه است.
به دلیل این مزایا، اقبال تولید آب شرب به وسیله الکترودیالیز معکوس، از دیگر روش‌های مشابه بیشتر شده و هم‌اکنون کشورهای بسیاری در جهان، از این شیوه، بهره‌برداری‌های لازم را به عمل می‌آورند.
الکترودیالیز معکوس در ایران نیز مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به کمبود منابع آب شرب در کشور و تهدیدی که کشور در این زمینه برای سالیان آینده مواجه است، زمینه‌سازی برای توسعه این فناوری، از ضرورت بسیاری برخوردار است.
بر اساس همین نیاز، کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌ زیست، به حمایت از طرح‌های این حوزه پرداخته است.
از جمله این طرح‌ها که طی ماه‌های گذشته مورد حمایت این کارگروه قرار گرفته است، توسعه فناوری نمک‌زدایی آب با استفاده از سیستم الکترودیالیز معکوس در استان مرکزی است. برای توسعه این فناوری یکی از شرکت های فعال در این حوزه حمایت شده است.
بنا به گسترش این فناوری در کشور و لزوم گذر از مشکل تامین آب شرب، کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، از طرح‌های نوآورانه و فناورانه این حوزه در سال جاری، حمایت‌های لازم را به عمل خواهد آورد.
 
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد