تاريخ: ۱۴۰۱ دوشنبه ۹ خرداد ساعت ۱۱:۱۲ بازدید: 420      نظرات: 0      کد مطلب: 19079

تخم‌گذاری گونه نادر «خوتکای ابرو سفید» در تالاب کانی برازان مهاباد


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: پرنده «خوتکای ابرو سفید» که جزو گونه های نادر و حفاظت بالای ایران به شمار می رود، در تالاب بین المللی کانی برازان این شهرستان تخم گذاری کرده است.
فاروق سخنور در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: این نوع پرنده امسال تاکنون به تعداد ۲ بال در تالاب کانی برازان این شهرستان مشاهده شده که اقدام به لانه سازی و تخمگذاری کرده اند.
وی افزود: وضعیت مناسب بارندگی های سال زراعی جاری و اقدامات انجام شده برای تامین حقابه آن از سد مهاباد از سویی دیگر جلوگیری از خروج و هدرروی آب از این تالاب موجب شده تا شرایط بسیار مناسبی برای زیست انواع پرندگان بوجود آمده و شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی به این تالاب مهاجرت کنند.
سخنور تصریح کرد: این شرایط ایده ال از جمله سطح آب مطلوب و پوشش گیاهی بالا که ارتفاع آن در برخی نقاط این تالاب به ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر رسیده، فضای مناسب و امنی را برای لانه سازی و تخمگذاری انواع پرندگان به وجود آورده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۳۰ هزار بال انواع پرندگان آبزی و کنار آبزری مهاجر و بومی در تالاب بین المللی تالاب کانی برازان حضور دارند.
 خوتکای ابروسفید (نام علمی: Anas querquedula) پرنده‌ای از زیرخانوادهٔ مرغابیان روی آبچر از تیرهٔ مرغابیان است که جزو اردک های کوچک جثه است که نر و ماده متفاوت اند و تغییرات فصلی ندارند.
خوتکای ابرو سفید اولین پرنده ای است که در فصل مهاجرت وارد ایران می شود که در میان علف‌های بلند و نزدیک آب زاد و ولد می کند، مهم ترین مشخصه این پرنده نوار ابرویی پهن سفیدی که تا پس سر امتداد یافته است.
پرده نر بالغ سر و سینه روتنه و قسمت انتهایی بدن قهوه ای خالدار پهلوها خاکستری و شکم سفید است و منقار خاکستری آینه بالی سبز مات و محدود به دو نوار سفید رنگ و جلوی بالها آبی روشن دیده می شود.
پرنده ماده شبیه به خوتکا است اما گلوی سفیدتر و لکه سفید انتهای منقار خط چشمی تیره نوار ابرویی روشن، جلو بالها آبی مات و آینه بالی نامشخص دارد.
طول بدن این پرنده ۳۷ تا ۴۱ سانتی‌متر و گستردگی بال‌ها ۶۰ تا ۶۳ سانتی‌متر است.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد