تاريخ: ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۰ خرداد ساعت ۱۲:۵۵ بازدید: 750      نظرات: 0      کد مطلب: 19102

جاذبه های گردشگری شاهین دژ


شاهین‌دژ در بخش مرکزی شهرستان شاهین‌دژ در استان آذربایجان غربی واقع است. این شهر در ۸۵ کیلومتری شمال غرب تکاب و در ۵۵ کیلومتری جنوب شرق میاندوآب و ۴۵ کیلومتری شرق بوکان قرار دارد.


شاهین‌دژ بین ۳۶ درجه و ۴۰ دقیقهٔ عرض شمالی و ۴۶ درجه و ۳۴ دقیقهٔ طول شرقی در ارتفاع ۱۴۰۶ متری از سطح دریا واقع شده‌است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۹ برابر با ۳۸٬۸۲۰ نفر و ۹٬۹۱۶ خانوار اعلام شده‌است.
 
دیدنیهای شاهین دژ
 
کوه پیر محمد
 
کوه پیر محمد، در شمال شرقی شهرستان شاهین‌دژ که تقریباً از همه جای شهر شاهین دژ قابل رویت است از این کوه دره قره قیه (قه ره قایه) و دره زینالو (زینه لی) منشعب می‌شوند که داری طبیعت زیبا هستند این کوه از لحاظ اعتقادی و طبیعی در فصل بهار برای تفریح بومیان منطقه داری اهمیت است که مردم برای قربانی کردن یکی از روزها را در این منطقه به سر می‌برند.
 
 
 
معماری صخره ای سماقان
 
در ۱۵ کیلومتری غرب شاهین دژ با ۱۷ اتاق کنده شده در دل کوه با یک تراس بسیار جالب با دید منظره قابل توجه در بالای کوه در مجاورت روستایی به همین نام از آثار جال توجه این منطقه است که متعلق به هزاره اوا قبل از میلاد می باشد.
غار طبیعی – تاریخی جوشاطو : در ۲۰ کیلومتری شرق شاهین دژ در مجاورت روستایی به همین نام که لازم است شناسایی و شناسانده شود . علاوه بر دارا بودن دید منظره فوق العاده و چشم انداز بر بالای آن حصاری به شکل برج و بارو از هزاره اول قبل از میلاد که ارتفاع آن بیش از ۳ متر و طولی در حدود ۵۰ متر ( بطور تقریبی ) با برجهای نیم دایره ای شکل وجود دارد که جنبه تدافعی داشته است .
 
 
 
آبشار اوزان
 
آبشار اوزان در موقعیت جغرافیایی N365426 E463910 در استان آذربایجان غربی واقع است. این آبشار در مجاورت روستایی به همین نام قرار گرفته و در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق شاهین دژ واقع شده است . ارتفاع آبشار در حدود ۱۵ متر است و در ارتفاع ۱۸۹۰ متری از سطح دریا واقع شده است. آبشار در دره ای سر سبز در شرق روستای اوزان پایین و در فاصله ۲.۵ کیلومتری این روستا واقع شده است. با توجه به اینکه این منطقه شمال و غرب فلات ایران واقع شده لذا از آب و هوای کوهستانی و معتدلی برخوردار است که به لحاظ محصور بودن در میان کوهها، زمستانهای پر برف و تابستان های نسبتا گرمی را داراست . فصول چهارگانه طبیعت به صورت مشخص در چهره آن پدیدار است .
شاهین دژ با توجه به اینکه وسعت چندانی ندارد اما از جاذبه های گردشگری  طبیعی فراوانی برخوردار می باشد و نظر گردشگران را به خود جلب کرده است .
 
 
 

عماري صخره اي بي بي كند 

اين غار قديمي در جنوب غربي مركز شهرستان با فاصله تقريبي 18 كيلومتر واقع شده است؛ زمان ساخت آن معلوم نيست و اهالي منطقه تاريخ ساخت آن را مربوط به سه هزار تا سه هزار و 500 سال قبل نسبت مي دهند. 
اين غار در دل كوه كنده شده و بيشتر براي جلوگيري از هجوم اقوام مختلف و در واقع پناهگاهي براي مردم يا حاكم آن ديار بوده است. 
اين اثر متعلق به هزاره اول قبل از ميلاد است و به شماره 3324 در سال 1379 به ثبت رسيده است و با 13 اتاق كنده شده در داخل كوه چشم اندازي بسيار زيبايي براي بازديدكنندگان به نمايش مي گذارد. 

 
 

نقوش صخره اي عقربلو 

اين اثر منحصر به فرد در روستاي عقربلو در پنج كيلومتري غرب شاهين دژ و در كنار رودخانه دائمي زرينه رود شاهين دژ واقع شده است. 
در حدود 500 متري شمال اين روستا بلندي صخره اي كوچكي قرار گرفته كه داراي سطحي صاف و صيقلي است كه در ضلع شرقي اين سطوح آثار حجاري انسان عصر شكار به چشم مي خورد. 
اين نقوش بسيار جالب توجه تصاوير زيبايي از چند بزكوهي و يك سري علائم ديگر را به تصوير كشيده است. 

 
 

حمام تاريخي قپان 

حمام تاريخي قپان متعلق به اواخر دوره قاجاريه بوده كه تا دهه 70 مشغول فعال بود ولي از اوايل اين دهه به صورت راكد درآمد. 
اين حمام در خيابان امام  شهر شاهين دژ و در ضلع جنوبي مسجد حضرت رسول  قرارگرفته و در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. 

 
 
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد