تاريخ: ۱۴۰۱ شنبه ۱۴ خرداد ساعت ۱۰:۱۴ بازدید: 831      نظرات: 1      کد مطلب: 19138
از ۳۵ بار دیدار با سرطان‌شناس تا حمام در خون گوزن

آیا پوتین واقعا بیمار است؟


 

 هرگز موضوع و رخدادی را در سیاست تا زمانی که به طور رسمی تکذیب نشود باور نکنید. حتی پس از آن، زمانی که صحبت از سلامت "ولادیمیر پوتین" به میان می‌آید با توجه به جنون گیج کننده گمانه زنی‌ها در مورد این که آیا مشکلی برای رئیس جمهور روسیه وجود دارد یا خیر هنوز هم می‌توان درک کرد که در مورد آن که چه چیزی را باید باور کنید ناامید هستید.

به گزارش هاژه به نقل از پولیتیکو؛ شایعات در مورد این مرد ۶۹ ساله که اکنون به طرز عجیبی پف کرده به حدی رسیده است که "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه این هفته احساس کرد لازم است هر گونه گمانه زنی و خبری مبنی بر بیمار بودن پوتین را رد کند. او در گفتگو با رسانه‌ای فرانسوی گفته بود: "قطعا می‌دانید که رئیس جمهور (پوتین) عادت دارد هر روز در انظار ظاهر شود. می‌توانید او را روی صفحه‌های نمایش ببینید سخنرانی هایش را بخوانید و به سخنرانی هایش گوش دهید. فکر نمی‌کنم افراد عاقل بتوانند هیچ نوع علامت بیماری را در این مرد تشخیص دهند".

با این وجود، عاقلانه باشد یا خیر رسانه‌ها برای ماه‌ها درباره وضعیت رهبر روسیه گمانه زنی می‌کردند و همه چیز را از ظاهر پف کرده او و تفسیر آن به عنوان نشانه‌ای از مصرف استروئید تا این که رهبر روسیه به پارکینسون و سرطان مبتلا شده مطرح می‌کردند. فیلم‌های ویدئویی که نشان می‌دهند پوتین به شدت در حالی که در جلسات اخیر ناراحت به نظر می‌رسد، میز را محکم در دست گرفته، لرزش در دستان اش و این که به نظر می‌رسد در رژه روز پیروزی روسیه لنگ می‌زند باعث دامن زدن بیش‌تر به حجم گمانه زنی‌ها درباره سلامتی اش شده است.

پزشکان تاکنون استدلال کرده اند که هیچ یک از این موارد به اندازه کافی قوی نیستند که اثبات کنند پوتین بیمار است و تنها یک تشخیص دقیق می‌تواند شایعات را مورد تایید قرار دهد. کارشناسان اطلاعاتی تا حد زیادی با این موضوع موافق هستند. طبیعی است که شایعات باید برای یک رهبر که تا این حد به وجهه مردانه خود وسواس دارد، مطرح شوند. پوتین مدت‌هاست که تلاش کرده خود را به تمام معنا به عنوان یک مرد قدرتمند معرفی کند. نمایش بیش از حد مردانگی او در سراسر جهان بدنام شده است از سوارکاری نیمه برهنه در سیبری گرفته تا شلیک کلاشنیکف‌های جدید در مسکو و بازی هاکی روی یخ با "الکساندر لوکاشنکو" رهبر بلاروس در سن پترزبورگ.

 
 
 

شایعات در مورد سلامتی پوتین در مطبوعات منتشر شده اند و کرملین همواره در تلاش بوده تا آن را تکذیب کند. این موضوع تازه‌ای نیست. در اینجا خلاصه‌ای از لحظات مهمی ذکر می‌شوند که سلامت پوتین در سالیان اخیر زیر سوال رفته و اینکه چگونه دولت روسیه به دنبال تکذیب آن بوده است.

پوتین دوست دارد تصویری به عنوان فردی مشتاق ورزش را از خود به نمایش بگذارد، اما این نمایش همواره برای رهبر روسیه به راحتی پیش نرفته است.

در سپتامبر ۲۰۱۲ میلادی، روزنامه روسی "ودوموستی" گزارش داد که پوتین در حین کایت سواری که باعث جراحتی شدید شده به خود آسیب رسانده و همین موضوع باعث گمانه زنی‌هایی در مورد وضعیت کمر او شده بود. ظاهرا پس از به تعویق انداختن یک سفر خارجی مهم و دیده شدن با بریس کمر، پوتین خود را برای جراحی کمر آماده کرده بود. در سال ۲۰۱۷ میلادی پوتین در جریان یک مسابقه هاکی روی یخ ناگهان به پشت پرتاب شد و با پاهایش در هوا روی یخ سر خورد. این تنها باری نبود که او زمین افتاده بود. در سال ۲۰۱۹ میلادی، او به دنبال یک دور پیروزی پس از یک بازی هاکی روی یخ روی زمین افتاد.

در میان گزارش‌های منتشر شده درباره سانحه پوتین حین کایت سواری در سال ۲۰۱۲ میلادی، "دیمیتری پسکوف" سخنگوی کرملین به خبرگزاری "رویترز" گفت که پوتین مشکل کمر ندارد. پسکوف در آن زمان گفته بود:"این با واقعیت مطابقت ندارد"؛ و اصرار داشت که پوتین به تازگی دچار "مصدومیت ورزشی" شده است. لوکاشنکو متحد پوتین بعدا گفته بود که مشکلات کمر رئیس جمهور روسیه ناشی از یک حادثه مرتبط با جودو بوده است. این ادعا باعث تقویت اعتبار ورزشی سرسختانه پوتین شد.

علاوه بر آن، ملاقات‌های متعدد پوتین پشت میز غول پیکر ۶ متری باعث طنزپردازی‌هایی اینترنتی فراوان درباره او شده است و کاربران آن را نمادی از رویکرد بیش از حد محتاطانه وی نسبت به کووید -۱۹ می‌دانند.

در نوامبر ۲۰۲۰ میلادی، پوتین در جریان برگزاری نشستی مجازی درباره شیوع ویروس کرونا حین صحبت با وزیر دارایی خود دچار سرفه شدید شد و در حالی که سعی می‌کرد به صحبت کردن ادامه دهد گفت:"ببخشید".

سپس در سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی زمانی که ده‌ها نفر از اطرافیان او به کووید -۱۹ مبتلا شدند پوتین مجبور شد به مدت دو هفته خود را قرنطینه کند. همین موضوع سبب شد او قوانین سخت گیرانه‌ای را برای همه کسانی که به دنبال ملاقات حضوری با وی بودند از جمله دو هفته قرنطینه اجباری را اجرا کند.

عصبی بودن پوتین در مورد نزدیک شدن بیش از حد به طرف مقابل این گمانه زنی را ایجاد کرد که او ممکن است به شدت آسیب پذیر شده باشد و یا در واقع احتمالا از توطئه احتمالی اطرافیان اش و در معرض یک سم کشنده قرار گرفتن می‌هراسد.

پاسخ کرملین سریع بود. خبرگزاری دولتی روسی "تاس" گزارش داد که رئیس جمهور عذرخواهی کرد و تقریبا بدون مکث به جلسه ادامه داد و جدی بودن این موضوع را رد کرد.

پسکوف در رابطه با شایعاتی مبنی بر اینکه میز طولانی پوتین ترس شدید او از ابتلا به کووید-۱۹ را نشان می‌دهد گفت که این یک "معیار تعیین شده انحصاری اپیدمیولوژیک" است.

 

 
 

  • سرماخوردگی مرموز

 

در سال ۲۰۱۸ میلادی در حالی که تنها یک ماه تا انتخابات حساس ریاست جمهوری باقی مانده بود پوتین به مدت دو روز از دید عموم ناپدید شد. پس از پوشش تلویزیونی بازدید‌های پیشین رئیس جمهور روسیه با طرفداران اش در مسیر کارزار انتخاباتی، بازدید از کارخانه‌ها و ملاقات با دانش آموزان او ناگهان مجموعه‌ای از بازدید‌های خود از جمله حضور در نمایشگاه دستاورد‌های اقتصاد ملی مسکو VDNH)) را لغو کرد.

پسکوف در یک اعتراف نادر به خبرنگاران در آن زمان گفت که رئیس جمهور به "سرماخوردگی" مبتلا شده و واقعا بیمار بود. او افزود:"اکنون زمستان است".

علیرغم آن که شبکه مستقل روسی "باران" که اکنون توسط دولت روسیه تعطیل شده است شواهدی پیدا کرد که پوتین سفر برنامه ریزی شده به خاور دور را نیز لغو کرده پسکوف لغو این سفر را تکذیب کرد، زیرا هرگز به طور عمومی اعلام نشده بود.

 

  • دیدار چندین باره انکولوژیست با پوتین

 

در تاریخ یکم آوریل رسانه تحقیقی روسی Proekt شواهدی یافت که نشان می‌داد پوتین از کمردرد مزمن رنج می‌برد. هم چنین مشخص شد که یک انکولوژیست (سرطان شناس) ۳۵ بار در طول چهار سال پوتین را ملاقات کرده و ۱۶۶ روز را با او سپری کرده است و پزشکان متخصص دیگری که اغلب در تشخیص بیماری‌های تیروئید از جمله سرطان کمک می‌کنند نیز با او ملاقات کرده اند.

"الیور استون" کارگردان آمریکایی که چندین بار با پوتین مصاحبه کرده است در برنامه پادکستی "لکس فریدمن" به او گفت که پوتین با سرطان مبارزه کرده است، اما فکر می‌کند که او آن را "لیسیده است". "کریستوفر استیل" یک جاسوس سابق بریتانیایی که سال‌ها در روسیه کار می‌کرد گفت که پوتین به شدت بیمار است و مدعی شد که بیماری او "یک عنصر تعیین کننده" در تصمیم پوتین برای حمله علیه اوکراین بوده است.

در جنبه‌ای عجیب‌تر رسانه تحقیقی Proekt ادعا کرد که رهبر روسیه از حمام کردن در خون استخراج شده از شاخ گوزن قرمز آلتای بر اساس توصیه "سرگئی شویگو" وزیر دفاع فعلی خود لذت می‌برد.

پاسخ کرملین این بار نیز سریع بود. این بار پسکوف بار دیگر وارد عمل شد تا ادعای آن رسانه مستقل را با قوت بیش تری رد کند. درست در همان روزی که نتیجه تحقیقات مشخص شد او گزارش‌هایی مبنی بر اینکه پوتین تا به حال سرطان داشته یا به خاطر آن تحت عمل جراحی قرار گرفته است را "تخیلی و نادرست" خواند.

 

  • بسیار بیمار

 

در ماه مه مجله "نیولاینز" صدای مخفیانه ضبط شده از یک الیگارش "نزدیک به کرملین" را منتشر کرده بود. این الیگارش که در اواسط مارس سال جاری صحبت می‌کرد گفته بود که پوتین "به شدت مبتلا به سرطان خون است". با این وجود، مشخص نبود که دستور کار این الیگارش دقیقا چه بوده یا واقعا تا چه میزان به رئیس جمهور نزدیک بوده است. او در ادامه افزود: "ما همه امیدواریم پوتین بمیرد".

کرملین به طور مستقیم به این اتهامات پاسخ نداد. با این وجود، نیولاینز گزارش داد که تقریبا همزمان با انتشار فایل ضبط شده ایمیلی از سوی دولت برای هر مدیر منطقه‌ای سرویس امنیت فدرال روسیه ارسال شد که به آنان دستور داده شده بود شایعات مربوط به وضعیت در مرحله پایانی بودن بیماری رئیس جمهور را باور نکنند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

Z ۱۴۰۱/۳/۱۵
بیماری،خاص وعام‌رانمی شناسد احتمال بیماری بودن زیاداست.ازخداونداستدعادارم شر چنین ظالمی را از از سرمم دنیا کم کند.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد