تاريخ: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۹ خرداد ساعت ۱۱:۱۷ بازدید: 164      نظرات: 0      کد مطلب: 19212

زن داغدار و تاریخ‌ساز فوتبال ایران/ از داغ زلزله تا از دست دادن فرزند و قهرمانی در لیگ


مرضیه جعفری سرمربی تیم فوتبال زنان خاتون بم باوجود اتفاقات تلخی که زندگی‌اش تجربه کرده، افتخارات فوق‌العاده و کم‌نظیری را در فوتبال ایران به دست آورده است.

به گزارش هاژه اسپورت، قهرمانی در لیگ برتر فوتبال زنان ایران با نام «مرضیه جعفری» گره خورده است. سرمربی تاریخ‌ساز و باتجربه فوتبال زنان ایران که همواره تیم‌هایی شایسته حضور در کورس قهرمانی ساخته و با اختلاف برای شهر بم، جام‌های متعددی در لیگ فوتبال زنان به دست آورده تا آماری حیرت‌انگیز را از خود به جای بگذارد.
جعفری در ادوار لیگ برتر فوتبال زنان ایران در کسوت سرمربی خاتون بم (شهرداری بم سابق) حضور یافته و توانسته در 14 دوره برگزاری لیگ برتر، صاحب هشت جام قهرمانی شود تا عنوان پرافتخارترین سرمربی تاریخ فوتبال ایران را در ادوار لیگ برتر (زنان و مردان) به دست آورد.

تیمی که از زیر آوار زلزله ساخته شد!
مرضیه جعفری یکی از مربیان بازیکن‌ساز فوتبال ایران است، او پیش از آن‌که در عرصه فوتبال فعالیت خود را به صورت حرفه‌ای دنبال کند، در بم تیم فوتسال شکل داد و سعی داشت تا با کشف استعدادهای ناب، بتواند چراغ فوتبال و فوتسال زنان را در استان کرمان روشن کند.
جعفری در اوایل دهه هشتاد و در حادثه ناگوار زلزله بم، شاگردان خود را در زیر آوارهای آن حادثه تلخ از دست داد تا یک تیم کامل که می‌توانستند سال‌های متمادی قهرمانی‌های متعدد در سطح اول فوتبال ایران به دست آورند، این‌گونه رویاهای‌شان نقش بر آب شود. سرمربی باتجربه این روزهای خاتون بم، اما تسلیم زلزله نشد و سعی کرد از خرابه‌های شهر بم، تیمی نو و نسلی نو در فوتبال بسازد.

یک دهه نسل‌سازی برای یک دهه با 7 جام!
او بعد از داغ بزرگ زلزله بم سعی کرد که دوباره از نو، مسیری برای استعدادیابی و کمک به رشد و توسعه فوتبال زنان در بم ترسیم کند و پله پله قدم برداشت تا بتواند در لیگ برتر فوتبال زنان ایران که که از سال 1386 تاسیس شد، تیمش را در سطح اول رقابت‌ها محک بزند.
مرضیه جعفری که شاگردان شایسته خود را در زلزله بم از دست داده بود، با تلاش و پشتکار خود توانست استعدادهای جدید کشف کند و نسلی تازه را برای فوتبال زنان بم ساخت. با گذر از دهه 80 که دهه‌ای تلخ برای مردمان دیار بم بود، نوبت به افتخارآفرینی بازیکنانی رسید که جعفری سال‌ها با تلاش و پشتکار خود برای موفقیت آن‌ها زحمت کشیده بود.

شهرداری بم نماینده استان کرمان در لیگ فوتبال زنان شد و آن‌ها با هدایت مرضیه جعفری دهه 90 را با عملکردی فوق‌العاده و استثنایی آغاز کردند. چهار قهرمانی پیاپی در چهار سال آغازین دهه جدید، نتیجه اعتماد به جعفری و پشتکار این سرمربی باتجربه بود.
جعفری با کوچ ستاره‌ها از تیمش ساخت و دو سال متوالی شهرداری بم در دستیابی به عنوان قهرمانی ناکام بود و مقام سوم و نایب قهرمانی نصیب شاگردان مرضیه جعفری شد، اما با بازیکنان جدید و نسلی نو، دوباره مسیر قهرمانی برای شهرداری بم با هدایت مرضیه جعفری هموار شد و آن‌ها در سه سال متوالی موفق به بالا بردن جام قهرمانی لیگ فوتبال زنان شدند.

بیماری فرزند، امان خانم سرمربی را گرفت
مرضیه جعفری لایق عنوان «صبورترین» و «سخت‌کوش‌ترین» سرمربی چند دهه گذشته فوتبال ایران است. او که از دلِ داغ بزرگ از دست دادن شاگردان خود در زلزله بم، توانست تیمی نو بسازد و افتخارآفرینی کند، این‌بار و بعد از کسب 7 قهرمانی با تیم شهرداری بم، گرفتار بیماری پسرش شد و نتوانست مثل همیشه در کنار بازیکنان بم باشد.
 
شاگردان جعفری در آستانه دومین پوکر قهرمانی‌شان بودند و فاصله چندانی تا ثبت هشتمین جام در تاریخ لیگ فوتبال زنان به سود شهرداری بم نداشتند اما بیماری فرزند مرضیه جعفری باعث شد تا این سرمربی باتجربه نتواند در هفته‌های سرنوشت‌ساز لیگ در کنار تیمش باشد و غیبت او، نایب‌قهرمانی را نصیب بمی‌ها کرد و جام قهرمانی به شهرداری سیرجان رسید.
او بعد از نایب‌قهرمانی تیمش، داغدار از دست دادن فرزندش شد و سپس برادرش را هم از دست داد تا دوباره شوکی بزرگ و باورنکردنی به زندگی‌اش وارد شود و غمی بزرگ بر دل سرمربی پرافتخار فوتبال زنان بنشیند.

باید قهرمان شویم، برای هدیه به روح ثائر!
جعفری بعد از تحمل دو داغ بزرگ در زندگی‌اش، مصمم برای بازگشت دوباره به عرصه مربیگری شد و تیمش را برای حضور در چهاردهمین فصل لیگ فوتبال زنان بست و هدف‌گذاری‌اش آن بود که جام قهرمانی را تقدیم به روح فرزندش «ثائر» کند. تلاش بازیکنان خاتون بم از روز نخست فصل جدید، رنگ بخشیدن به رویای خانم سرمربی بود.
خاتون بم هفته گذشته توانست با پیروزی مقابل ذوب‌آهن اصفهان در خانه قهرمانی‌اش را در فاصله یک هفته مانده به پایان فصل مسجل کند و حالا شاگردان مرضیه جعفری دوشنبه پیش‌رو در ایلام، جشن قهرمانی خواهند گرفت. جشن هشتمین تاج‌گذاری نماینده بم در لیگ برتر فوتبال زنان ایران. هشت جامی که به لطف صبوری و پشتکار مرضیه جعفری سرمربی کهنه‌کار بمی‌ها به دست آمده و او دوشنبه در حال و هوایی متفاوت، جام را به روح فرزند خود تقدیم خواهد کرد.

مرضیه جعفری یکی از گزینه‌های هدایت تیم ملی فوتبال زنان بود، با رزومه‌ای که در تاریخ فوتبال زنان ایران هیچکس مثل او چنین عملکردی را نداشته و شایسته‌ترین گزینه‌ای برای حضور روی نیمکت فوتبال ملی زنان ایران بود. همزمانی انتخاب سرمربی تیم ملی اما با بیماری پسرش باعث شد تا جعفری قید حضور در تیم ملی را هم بزند و مریم ایراندوست به عنوان سرمربی جدید تیم ملی فوتبال زنان ایران انتخاب شد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد