تاريخ: ۱۴۰۱ دوشنبه ۲۳ خرداد ساعت ۱۱:۱۲ بازدید: 556      نظرات: 0      کد مطلب: 19259

ایالات متحده به پرونده رسوایی اریکسون و ارتباط آن با یکی از بارزانی‌ها ورود کرد


 

به گزارش هاژه به نقل از رویترز، کنسرسیوم بین المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی، ماه فوریه گذشته فاش کرد شرکت مخابراتی اریکسون سوئد در زمان تسلط داعش بر شهر موصل در عراق، با دادن رشوه به این گروه به دنبال انتقال تجهیزات مخابراتی از این منطقه از طریق افراد با نفوذ کورد بوده است.

بر اساس گزارش جدید رویترز، مقامات امنیتی دولت آمریکا به این پرونده ورود کرده و در حال تحقیق در مورد ابعاد آن و ارتباط احتمالی آن با برخی مقامات کورد عراقی بویژه افراد خانواده بارزانی از جمله سیروان بارزانی هستند.

شرکت اریکسون نیز اعلام کرد با مقامات امنیتی آمریکا کاملا همکاری خواهد کرد اما نمی داند که سرانجام پرونده چه خواهد شد.

وزارت دادگستری آمریکا نیز که اریکسون را به خاطر پرونده رشوه دیگری جریمه کرده، به این پرونده نیز ورود کرده و انتظار می رود شرکت سوئدی بار دیگر جریمه شود.

گزارش ۷۹ صفحه ای کنسرسیوم روزنامه نگاران تحقیقی خلاصه مصاحبه با شاهدان و بیش از ۲۲ میلیون ایمیل است که این نهاد روزنامه نگاری با بررسی دقیق اسناد به روابط مالی مشکوک شرکت اریکسون با برخی از افراد با نفوذ کورد در عراق پی برده است.

 
 

 

 از جمله این موارد مشکوک بستن قرارداد با شرکت های صوری، ارائه اظهارنامه های مالی صوری و بستن قرارداد با شرکتهای عراقی با استفاده از نفوذ این افراد بوده است. این گزارش به طور مشخص به دو نفر از افراد خانواده بارزانی اشاره می کند و می گوید برای مثال، سیروان بارزانی فرمانده یکی از یگان‌های نیروهای پیشمرگ و صاحب کمپانی مخابراتی کورک، بیش از یک میلیون دلار از این طریق کسب کرده است. این گزارش به عملکرد شرکت اریکسون در عراق در خلال سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ پرداخته است.

بر اساس گزارش داخلی شرکت اریکسون نیز حداقل ده تن از کارمندان این شرکت در فعالیتهای شبهه آمیز مالی در عراق مانند رشوه، فریبکاری، پولشویی و جلوگیری از تحقیقات، موازین اخلاقی اریکسون را نقض کرده‌اند. این شرکت احتمال دادن رشوه به گروه داعش را رد نکرده است. براساس گزارش کنسرسیوم بین المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی، الی مبارک، مسئول مالی شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن همراه کورک که تحت نظر سیروان بارزانی مسئول یکی از واحدهای نیروهای پیشمرگ بوده، در فساد مالی دست داشته است.

برخی از شائبه های مالی اریکسون به برنده شدن این شرکت در قراردادهای تامین دکل های مخابراتی شرکت های ارائه دهنده خدمات تلفن همراه در عراق مانند آسیاسل، زین و کورک تله کام است که توسط سیروان بارزانی برادرزاده مسعود بارزانی رئیس سابق کوردستان عراق کنترل می شود.

 بر اساس گزارش داخلی این شرکت میزان فروش آن در عراق از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ نزدیک به ۲ میلیارد دلار بوده است. بر اساس این گزارش یکی از شائبه‌های مالی و مشکوک مربوط به برخی از افراد خانواده بارزانی به چندین تراکنش مالی میان اریکسون و این افراد برمی‌گردد. همچنین اشاره شده است که شرکت کورک از پرداخت تعهدات مالی و مالیات به میزان نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار خودداری کرده و تهدید کرده است دکل های مخابراتی شرکت های رقیب را در اقلیم کوردستان عراق از بین خواهد برد. دفتر آقای سیروان بارزانی چنین اتهاماتی را رد کرده و به مشارکت او و نیروهای کورد در مبارزه با داعش اشاره کرده است.

 
 
 

یک شخصیت دیگر کورد که در این گزارش جواهر سورچی معرفی شده، از او به عنوان فراهم کننده تسهیل قرارداد های شرکت اریکسون با نهادهای وابسته به دولت عراق و شرکت هایی مانند آسیاسل و زین نام برده شده است. جوهر سوجی خود گفته است اقدامات زیادی برای برنده شدن اریکسون در عراق با استفاده از نفوذ و آشنایی با مقامات عراقی انجام داده است و در واقع بدون کمکهای جوهر سوچی صاحب شرکت خدمات مخابراتی الاوسط، شرکت اریکسون نمی‌توانست در عراق چنین موفقیت هایی کسب کنند. از جمله شائبه‌های مالی که در مورد آقای سورچی مطرح شده، پرداختهای مشکوک به مبلغ دهها میلیون دلار بوده است. همچنین، شرکت آقای سورچی در برخی موارد به نیابت از شرکت اریکسون قراردادهایی با شرکتهای عراقی امضا کرده است به طوری که گاهی شرکت الاوسط او را اریکسون می خواندند.

بر اساس گزارش کنسرسیوم بین المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی، یکی از موارد دیگری که مقامات کورد را به تخلفات شرکت اکسون پیوند می دهد انتقال محموله تجهیزات مخابراتی این شرکت از طریق مسیر اربیل- رمادی برای دور زدن دفاتر دریافت تعرفه های گمرکی دولت عراق، با وجود مجبور بودن به عبور از مناطق تحت کنترل داعش بوده است، برای مثال اشاره شده شرکت اریکسون مجبور بوده است برای عبور هر کدام از کامیون های حامل تجهیزات مخابراتی چند هزار دلار به داعش پرداخت کند.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد