تاريخ: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۵ خرداد ساعت ۹:۵۰ بازدید: 691      نظرات: 0      کد مطلب: 19285

طرز تهیه آلبالو پلو


 طرز تهیه آلبالو پلو
 

آلبالو پلو یکی از معروف‌ترین غذا‌های شهر شیراز است و در عین حال یکی از غذا‌های مجلسی ما ایرانی‌ها که طرفداران زیادی دارد با شروع فصل تابستان و آمدن آلبالو بازار این غذای خوشمزه هم داغ می‌شود آلبالو پلو را می‌توان با توجه به ذائقه و سلیقه‌ی شخصی خود با گوشت چرخ کرده قلقلی یا گوشت مرغ تهیه کرد.

طرز تهیه آلبالو پلو نسبت به بسیاری از غذا‌های تشریفاتی و مجلسی دیگر ساده بوده و در عین حال غذایی بسیار چشم نواز و پر طرفدار است و می‌تواند زینت بخش سفره‌های شما برای مهمانی‌ها و مجالس باشد.

 

آلبالو پلو را می‌توانید با مرغ یا گوشت قلقلی تهیه کنید که ما هر دو روش را در این پست آموزش می‌دهیم.

 

  • مواد اولیه لازم برای تهیه آلبالو پلو برای ۴ نفر

برنج ۴ پیمانه

آلبالو هسته گرفته شده ۱ و ۱/۳ پیمانه + ۴ تا ۵ قاشق غذاخوری شکر یا ۱ و ۱/۳ پیمانه مربای آلبالو

زعفران دم کرده ۴ تا ۵ قاشق غذاخوری

خلال پسته ۱/۲ پیمانه

خلال بادام ۱/۲ پیمانه

روغن به مقدار لازم

نمک به مقدار لازم

 

  • مواد اولیه لازم برای کوفته قلقلی آلبالو پلو

گوشت چرخ شده ۳۰۰ گرم

پیاز متوسط ۱ عدد

فلفل سیاه ۱ قاشق چایخوری

زردچوبه ۲ قاشق چایخوری

نمک به مقدار لازم

روغن به مقدار لازم

 

  • مواد اولیه لازم برای برای فیله مرغ آلبالو پلو

فیله مرغ ۱۶ عدد

پیاز متوسط ۲ عدد

زعفران دم کرده ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری

آبلیمو ۲ قاشق غذاخوری

فلفل سیاه ۱ قاشق چایخوری

نمک به مقدار لازم

کره یا روغن به مقدار لازم

 

قبل از اینکه بریم سراغ طرز تهیه ابتدا باید توضیحاتی در خصوص مواد اولیه بدیم:

 

۱- نکات مربوط به آلبالو

همان طور که گفتیم برای تهیه آلبالو پلو بسته به ذائقتون که غذای شیرین دوست دارید یا نه می‌توانید از مربای آلبالو یا آلبالو با شکر کمتر استفاده کنید به این صورت که به ازای هر یک پیمانه آلبالو یک پیمانه شکر استفاده کنید در یک ظرفی که دو برابر موادتون گنجایش دارد شکر را لا به لای آلبالو‌ها اضافه کنید در ظرف در را بگذارید و ۱ روز در یخچال قرار دهید تا آب بیندازد.

در مرحله بعد قابلمه را روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید و اجازه دهید جوش بیاید بعد از جوش آمدن زمان بگیرید ۱۰ دقیقه بعد آلبالو‌ها را از ظرف خارج کنید و بگذارید تا شربت قوام بیاید وقتی شربت قوام آمد دوباره آلبالو‌ها را اضافه کنید و بگذارید ۲ تا ۳ دقیقه بماند بعد هم مربای شما آماده است.

حواستان باشد برای تهیه همه مربا‌ها به جز مربای به از قابلمه لعابی استفاده کنید همچنین در ظرف را هم نگذارید، چون رنگ مربا تیره می‌شود فقط در مربای به باید در ظرف را بگذارید پس اگر خواستید از مربای آلبالو در تهیه آلبالو پلو استفاده کنید مربا را به روش فوق تهیه کنید.

 
 طرز تهیه آلبالو پلو
 

حال اگر جزء افرادی هستید که غذای شیرین دوست ندارید و می‌خواهید ترشی آلبالو‌ها حفظ شود بسته به ذائقتون به ازای هر پیمانه آلبالو هسته گرفته شده ۴ تا ۵ قاشق قاشق غذاخوری شکر لا به لای آلبالو‌ها اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید و اجازه دهید شکر حل شود در این روش، چون مقدار شکر کم است نباید منتظر قوام آمدن باشید همین که شکر حل شد آماده است. باز هم این نکته را مد نظر داشته باشید که میزان شکر تقریبی است و کاملاً بستگی به ذائقه شما دارد.

 

۲- نکات مربوط به برنج

برای آلبالو پلو بهتر است برنج را آبکش کنید برای این کار بعد از اینکه برنج را شستید به آن آب گرم و نمک اضافه کنید و بگذارید برنج چند ساعت خیس بخورد. بهتر است برنج حداقل ۳ ساعت با نمک خیس بخورد تا کیفیت بهتری داشته باشد.

سپس برای آبکش کردن برنج قابلمه‌ای را تا دو سوم از آب پر کنید و روی حرارت بگذارید نمک به آن اضافه کنید وقتی آب به جوش آمد باید برنج را اضافه نمایید، آبی که به برنج اضافه شده بود و برنج با آن خیس خورده بود را خالی کنید و برنج خیس خورده را داخل آب در حال جوش بریزید. حرارت برنج در حال جوشیدن نباید کم باشد و شعله گاز باید متوسط رو به زیاد باشد درب قابلمه را نگذارید و صبر کنید تا آب برنج مجدد به جوش بیاید.

وقتی آب برنج به جوش آمد چند بار با فاصله و البته با دقت برنج را هم بزنید تا دانه‌ها از هم باز شود و البته دقت کنید برنج را خرد نکنید. تقریباً برنج حدود ده تا چهارده دقیقه باید بجوشد البته زمان جوشیدن برنج بستگی به نوع و مدل آن دارد. زمانی برنج برای آبکش کردن مناسب است که دانه‌های آن نرم شود، ولی هنوز مغز آن‌ها سفت باشد.

وقتی که دانه‌های برنج را امتحان کردید و برنج به مرحله آبکشی رسید آن را داخل آبکش بریزید و اجازه دهید آب برنج کاملاً گرفته شود سپس روی برنج آب سرد بریزید تا پخت دانه‌ها متوقف شود و همین طور نمک اضافی بین دانه‌های برنج بیرون برود تا برنج شور نشود.

 
 طرز تهیه آلبالو پلو
 
 

اگر خواستید برنج بیشتر قد بکشد وقتی برنج در حال جوشیدن است یک استکان آب سرد به آن اضافه کنید این باعث می‌شود به برنج شوک وارد شود و بیشتر قد بکشد.

حواستان باشد که برنج زیاد نجوشد اگر تازه کار هستید برنج را کمی زودتر بردارید، چون اگر برنج بیشتر از حد معمول بجوشد خمیر می‌شود و غذای شما خراب می‌شود، اما اگر برنج را زودتر برداشته باشید اگر برنج سفت باشد موقع پخت می‌توانید کمی آب به آن اضافه کنید. در هر صورت آبکش کردن برنج نیاز به تجربه دارد پس نگران نباشید چند بار امتحان کنید تا به مرور زمان تجربه لازم را به دست آورید.

 

۳- نکات مربوط به کوفته قلقلی

کوفته‌ها را می‌توانید با گوشت گوسفند یا گوساله تهیه کنید، اما به این نکته توجه داشته باشید که اگر کوفته‌ها را با گوشت گوسفند درست می‌کنید گوشت گوسفند در فرآیند پخت آب می‌شود پس سایز آن کوچک می‌شود پس کوفته قلقلی‌ها را کمی بزرگ‌تر بگیرید، اما گوشت گوساله آب نمی‌شود.

 

۴- نکات مربوط به خلال بادام و پسته

خلال بادام را از قبل خیس کنید در روغن مایع یا کره تفت دهید اگر در کره تفت دهید خوشمزه‌تر می‌شود، اما اگر در روغن مایع تفت دهید براق‌تر می‌شود.

خلال پسته را خیس نکنید، چون رنگ پس می‌دهد بلکه فقط در روغن مایع تفت دهید.

 

  • دستور پخت و طرز تهیه آلبالو پلو

۱- اگر خواستید آلبالو پلو را با گوشت قلقلی درست کنید طبق روش زیر کوفته‌ها را آماده کنید

گوشت + پیاز رنده شده + فلفل سیاه + زردچوبه + نمک را کاملاً با دست ورز دهید. اگر وقت دارید گوشت را در ظرف در بسته چند ساعت در یخچال استراحت دهید سپس کوفته‌ها را درست کنید به این صورت که از گوشت به اندازه گردو بردارید در دستتان فرم دهید سپس در ظرف مورد نظر چند قاشق روغن بریزید و روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید و اجازه دهید گوشت خودش را بگیرد.

تا وقتی که گوشت خودش را نگرفته با قاشق هم نزدید فقط هرز گاهی به کمک دسته تابه گوشت‌ها را جا به جا کنید که نسوزد بعد از اینکه گوشت خودش را گرفت حرارت را متوسط کنید و اجازه دهید گوشت خوب سرخ شود در این مرحله، چون گوشت خودش را گرفته می‌توانید با قاشق آن را هم بزنید وقتی گوشت خوب سرخ شد و پخت کوفته قلقلی‌های شما آماده است.

 
 طرز تهیه آلبالو پلو
 

به کوفته‌ها برای اینکه بپزد آب اضافه نکنید، چون گوشت آب می‌اندازد پس اجازه دهید با آب خودش بپزد نکته مهم دیگر در فرآیند پخت گوشت این است که بعضی وقتی پیاز را رنده می‌کنند کاملاً آب پیاز را می‌گیرند و اصطلاحاً فقط تفاله‌های پیاز را به گوشت اضافه می‌کنند.

اگر بعد از پخت با این مشکل مواجه می‌شوند که گوشت بوی زهم می‌دهد پس نباید آب پیاز را کامل بگیرید بلکه وقتی پیاز را رنده کردید چند دقیقه آن را کنار بگذارید آبی که از پیاز جدا می‌شود را بگیرید و بقیه پیاز را به گوشت اضافه کنید اصلا نیازی به فشار دادن پیاز و گرفتن تمام آب آن نیست.

 

۲- اگر خواستید آلبالو پلو را با فیله مرغ تهیه کنید طبق روش زیر عمل کنید

فیله‌های مرغ را نواری برش دهید با پیاز + نمک + فلفل سیاه + زعفران یا زردچوبه + آبلیمو + روغن مزه دار کنید و اجازه دهید چند ساعت در یخچال بماند.

سپس فیله‌ها را رول کنید و با کمک خلال دندان فیکس کنید داخل تابه چند قاشق روغن بریزید فیله‌ها را در آن قرار دهید و اجازه دهید با آب خودش بپزد برای اینکه آب بیندازد در ظرف را ببندید و روی حرارت متوسط قرار دهید هر از گاهی فیله‌ها را زیر و رو کنید تا تمام قسمت‌های آن به صورت یکنواخت سرخ شود. اگر طعم کره را دوست دارید می‌توانید به جای روغن از کره استفاده کنید.

برنج را که آبکش کردید و آب آن کاملاً خارج شد در یک قابلمه متناسب کمی روغن بریزید روی حرارت ملایم قرار دهید و اجازه دهید روغن داغ شود بعد ته دیگ دلخواهتان را قرار دهید سپس سه کفگیر برنج بریزید بعد ۲ قاشق از آلبالو را وسط برنج بریزید حواستان باشد اگر از مربای آلبالو استفاده می‌کنید فقط دانه‌های آلبالو را بریزید و شهد آن را نریزید.

سپس یک قاشق از زعفران را هم اضافه کنید و به همین ترتیب ادامه دهید کمی از آلبالو‌ها را برای تزیین کنار بگذارید آخر سر که همه مواد را ریختید برنج را روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید حدود ۵ دقیقه بعد که قابلمه داغ شد دو قاشق روغن اضافه کنید ونصف استکان آب هم به دور برنج اضافه کنید دوباره اجازه دهید ۶ تا ۷ دقیقه روی حرارت متوسط رو به بالا بماند تا بخار برنج بلند شود سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید برنج دم بکشد. اگر خواستید می‌توانید آب و روغن را با هم مخلوط کنید و به دور برنج اضافه کنید.

بعضی‌ها وقتی آلبالو‌ها را لا به لای برنج ریختن در لایه آخر کمی از شربت آلبالو را اضافه می‌کنند البته من به این صورت درست نمی‌کنم، اما اگر خواستید شربت را اضافه کنید موقع آبکش کردن برنج را کمی زودتر اصطلاحاً زنده‌تر بردارید، چون در غیر این صورت برنج شما شفته می‌شود.

نهایتاً اینکه حواستان به شعله گاز باشد حرارت حتماً ملایم باشد و از شعله بخش کن استفاده کنید، چون آلبالو پلو به خاطر شکری که دارد خیلی زود می‌سوزد.

اگر وقت کافی برای آبکش کردن برنج ندارید می‌توانید آلبالو پلو را به صورت دمی تهیه کنید به این صورت که برنج را از قبل خیس کنید و به آن نمک اضافه کنید حواستان باشد هر وقت پلو‌های مخلوط را به صورت دمی آماده می‌کنید کمی آب آن را کمتر بریزید سپس روی حرارت قرار دهید وقتی برنج جوش آمد آلبالو‌ها را اضافه کنید وقتی آب برنج خشک شد دم کنی بگذارید و اجازه دهید برنج دم بکشد بعد هم در ظرف مورد نظر با گوشت قلقلی یا مرغ و آلبالو تزیین کنید.

 

 طرز تهیه آلبالو پلو
 

طریقه سرو آلبالو پلو

آلبالو پلو را در دیس بکشید مرغ یا کوفته قلقلی‌ها و آلبالویی را که از قبل کنار گذاشتید را لا به لای برنج اضافه کنید سپس روی برنج را هم با آلبالو، کوفته قلقلی یا مرغ، خلال بادام و پسته تزئین کنید. می‌توانید مقداری از پلو را با زعفران و مقداری را هم با شربت آلبالو رنگی کنید و در تزیین آلبالو پلو استفاده کنید.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد