تاريخ: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۵ خرداد ساعت ۲۰:۵ بازدید: 4468      نظرات: 0      کد مطلب: 19300

این حساب‌های بانکی یارانه شما را قطع می‌کند


 
 

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد بازهم به ادامه دار بودن پرداخت یارانه نقدی به مردم در صورت موفق نبودن طرح کالابرگ الکترونیک تاکید کرد.

به گزارش هاژه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یارانه‌ای که هنوز هم تعدادی از اقشار جامعه یا دریافت نکرده‌اند یا مبلغ دریافتی آن‌ها همچنان بلوکه شده است. تا وزارت رفاه با تایید اعتراض آن‌ها به دهک بندی رسیدگی کرده و گزینه رفع مسدودیت حساب آن‌ها را انتخاب کند.

داریوش ابوحمزه‌ای، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی احتمالا نتایج نهایی اعتراضات تا پایان خرداد و طی یکی دو هفته دیگر از طریق سامانه حمایت اعلام می‌شود و مردم می‌توانند نتیجه بررسی‌ها را مشاهده کنند.

قشر دوم از متقاضیان یارانه، که ثبت نام کنندگان هستند نیز پیگیر دریافت این رقم هستند. به گفته طیبه حسینی، سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها، اولین لیست ثبت نام کنندکان برای دریافت یارانه، هفته‌ای که گذشت به وزارت رفاه ارسال شد. لیستی که قرار است به سیستم دریافت یارانه نقدی و احتمال قوی در آینده نزدیک کالابرگ الکترونیک اضافه کند.

لیست جدید و اعتراضات ثبت شده در سیستم‌ها در سامانه رفاه ایرانیان، بر مبنای موارد مختلفی به بررسی دهک بندی‌ها می‌پردازد. یکی از این معیار‌ها گردش حساب‌هاست.

حساب‌هایی که در صورت استفاده‌های تجاری از آن گردش حساب را بیشتر از درآمد یک خانوار نشان می‌دهد. برای جلوگیری از این اتفاق، سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی طبق ماده ۱۰ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان اقدام به تفکیک حساب شخصی و تجاری کرده و این روند به گفته برزگری، رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی از ابتدای خرداد آغاز شده و افراد با تسلیم اظهارنامه مالیاتی، حساب تجاری این شغل را نیز معرفی می‌کند.

 

حساب شخصی و تجاری چیست؟

سیاوش غیبی پور، کارشناس امور مالیاتی در معرفی حساب شخصی و تجاری گفت: حسابی که مالیات آن از قبل پرداخت شده است را شخصی و درآمد که هنوز مالیات آن پرداخت نشده و قرار است با اظهارنامه این رقم پرداخت شود را تجاری می‌گویند.

به گفته او، افراد هنوز این تفکیک حساب‌ها را انجام ندادند و بعضا دیده می‌شود تنخواه گردان یک شرکت از حساب شخصی خود استفاده می‌کند، این فرد در دهک بندی یارانه‌ها به علت ثبت رقم تراکنش‌ها در حساب شخصی با مشکل دهک بندی‌ها مواجه می‌شود. چرا که سامانه‌ها واریزی به حساب فردا را به طور میانگین ۶ ماهه تشخیص داده و محاسبه می‌کنند. اگر فردی به طور مثال خانه یا خودرویی فروخته باشد این رقم در یک ماه اتفاق می‌افتد و بررسی سایر تراکنش‌ها در ماه‌های گذشته این موضوع را عیان می‌کند.

شناسایی این حساب‌ها برای سازمان امور مالیاتی نیز سخت نیست به طوری که منظور رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: رقم‌های کارت به کارت اگر از سقفی عبور کند ما آن حساب را تجاری تلقی می‌کنیم.

به گفته خاندوزی، وزیر اقتصاد، با معرفی حساب شخصی و تجاری این تشخیص ممکن می‌شود که شاید چند شریک با یک حساب مشغول به کار تجاری هستند و این گردش مالی نباید بر مبنای درآمد یک نفر محاسبه شود. اجرای سامانه مودیان در آینده نزدیک این شفافیت را برای توزیع عادلانه ثروت فراهم می‌کند.

 

قطع و وصلی سامانه‌ها در دادن اطلاعات به پایگاه رفاه ایرانیان!

حسین میرزایی، کارشناس دولت الکترونیک در این باره افزود: اتصال سامانه‌های تشخیص نیز قطعا راهکار شناسایی دقیق افراد و دهک بندی‌ها را فراهم می‌کند. بیش از ۴۹ زیر مجموعه به پایگاه رفاه ایرانیان متصل است که اگر تمام این بانک‌های اطلاعاتی به درستی اطلاعات را ارائه کنند، می‌توان نیاز‌های درمانی، غذایی و ترابری افراد را به درستی تشخیص دهیم.

او ضمن انتقاد به روند بروزرسانی پایگاه رفاه ایرانیان بیان کرد: برای راه‌اندازی این سامانه‌ها در کشور، اطلاعات از دستگاه‌ها دادنی نیست بلکه گرفتنی است! یعنی بار‌ها برای اتصال یک بانک اطلاعاتی باید به سراغ دستگاه برویم و اطلاعات را با اعمال فشار بگیریم.

هرچند که هنوز بانک مرکزی غیر از دستور کار قرار دادن تفکیک حساب شخصی از تجاری، اقدام یا توضیحاتی درباره این روند برای عموم نداده است، اما سازمان امور مالیاتی امکان این تفکیک حساب را با تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی را تا ۱۵ تیر فراهم کرده است.

 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد