تاريخ: ۱۴۰۱ شنبه ۲۸ خرداد ساعت ۱۱:۴۶ بازدید: 182      نظرات: 0      کد مطلب: 19331

هفته آینده محمد بن سلمان به ترکیه می‌رود


 
 

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید از آنجایی که ترکیه و عربستان سعودی شکاف تلخی را پشت سر گذاشته‌اند و دو کشور در چند سال گذشته به مخالفان سرسخت هم تبدیل شده بودند، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، هفته آینده به آنکارا سفر می‌کند.

اردوغان خبر این سفر را روز گذشته (جمعه) اعلام کرد و گفت بن سلمان 22 ژوئن ( یکم تیرماه) به ترکیه می‌رود. سفر ولیعهد عربستان به ترکیه، اولین سفر محمد بن سلمان از سال 2018 و پس از قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان در کنسول‌گری این کشور در استانبول، به شمار می‌رود.

اردوغان به خبرنگاران گفت: ولیعهد روز چهارشنبه به دیدار ما می‌آید و ما از او استقبال می‌کنیم و افزود «انشاالله ما این فرصت را خواهیم داشت تا روابط ترکیه و عربستان تا سطح بالاتری ارتقا دهیم»>

یک مقام ارشد ترکیه پیشتر به خبرگزاری فرانسه گفته بود که جزئیات بیشتر سفر ولیعهد «در آخر هفته» اعلام خواهد شد.

 
 
 آمریکا: خاشقچی با مجوز بن سلمان کشته شد - ایرنا
 
  • خاشقچی 

انتظار می رود دو کشور چندین توافقنامه در طول این سفر امضا کنند و ترکیه به دلیل افزایش تورم به شرکای غیر غربی برای حمایت مالی نگاه دوخته است.

پیشتر اردوغان در اواخر آوریل به عربستان سعودی سفر کرده بود. عوامل سعودی، خاشقجی، روزنامه نگاری که برای واشنگتن پست می نوشت، در اکتبر 2018 کشتند و تکه تکه کردند. بقایای او هرگز پیدا نشد.

ترکیه با پیگیری جدی پرونده در آن زمان، آغاز تحقیقات و اطلاع رسانی به رسانه های بین المللی در مورد جزئیات مبهم این قتل، عربستان سعودی را خشمگین کرد.

اردوغان قبلاً گفته بود که«بالاترین سطوح» دولت عربستان دستور قتل را صادر کرده است، اگرچه او هرگز مستقیماً محمد بن سلمان را مقصر ندانست و نامی از او نیاورد. اما با بهبود روابط، دادگاه استانبول محاکمه 26 مظنون سعودی مرتبط با قتل خاشقجی را به صورت غیابی متوقف کرد و در آوریل پرونده را به ریاض منتقل کرد.

 
 
 
 
 
 
  •  اقتصاد نابسامان ترکیه

ترکیه قبل از اینکه قتل خاشقجی منجر به توقف کامل روابط شود، به دلیل حمایتش از قطر در جریان محاصره این کشور به رهبری ریاض در سال 2017، روابط خود را با عربستان سعودی تیره کرده بود. عربستان سعودی در آن زمان با تحریم غیررسمی واردات ترکیه به این موضوع واکنش نشان داد و اقتصاد ترکیه را تحت فشار قرار داد. صادرکنندگان ترکیه شکایت داشتند که کالاهایشان بیش از زمان لازم در گمرک عربستان گیر کرده است.

به گفته ناظران سیاسی، اکنون با رسیدن تورم ترکیه به 73.5 درصد در ماه مه و بحران هزینه زندگی یک سال قبل از انتخابات ریاست جمهوری، اردوغان به حمایت کشورهای حاشیه خلیج فارس نیاز دارد. هر دو کشور به این دیدار نیاز دارند. در حالی که ترکیه به دنبال سرمایه گذاری مالی است، عربستان سعودی ممکن است به فناوری‌های نظامی ترکیه علاقه مند باشد.

 در حالی که بانک مرکزی ترکیه میلیاردها دلار برای تقویت دلار پمپاژ کرده است، لیر ترکیه از سال 2021،  44 درصد از ارزش خود را در برابر این ارز، از دست داده است

همچنین در 18 ماه گذشته، ترکیه به دنبال ترمیم روابط با کشورهای منطقه مانند اسرائیل و امارات متحده عربی بوده است.

 
 
 
 
 
  • در این رابطه بیشتر بخوانید

چه شد که پای اردوغان به عربستان باز شد؟

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد