تاريخ: ۱۳۹۵ دوشنبه ۴ بهمن ساعت ۱۰:۳۱ بازدید: 1378      نظرات: 3      کد مطلب: 2927

پیام شورای اسلامی شهر پیرانشهر در هجدهمین سال از فراق استاد محمد ماملی


سوم بهمن یادآور سال یاد استادنامدار، ترانه سرا و هنرمند نامدار کورد شادروان محمد ماملی است.

محمد ماملی سال 1304 در مهاباد از خانواده ای نجیب و میهن پرست و مذهبی و از مریدان خانواده شیخ گیلانی بدنیا آمده و در سن 74 سالگی بتاریخ 3/11/1377 چشم از جهان فرو بسته است. ایشان ترانه سرای پرآوازه، مشهور و تراز اول موسیقی کوردی بودند و از این خواننده نامدار صدها آهنگ و آواز همچو میراثی گرانبها بجا مانده است و میتوان گفت ایشان یکی از ستارگان درخشان و شناسنامه های موسیقی کوردی محسوب میشود. استاد محمد ماملی در زمینه های موسیقی عرفانی فلکلور و اجرای آهنگ های از خود و آهنگهای برگرفته از فارسی و ترکی کارکرده است. آهنگ و سروده های فلکلور را از منطقه منگور، مامش، پیران و مکریان و... میگرفت و دارای سبک و سیاق منحصر بخود بودند و چنان آهنگ ها را آراسته میکرد که همه به سروده هایش عشق و تکریم می ورزیدند.

این هنرمند نامدار کوردستانی علیرغم فراز و نشیب های سخت روزگار هرگز خسته نمی شد و به هنر و پیشه اش عشق می ورزید و بر همین اساس در کنار کارهای فرهنگی و آوارخوانی، فردی صاحب منصب و در امورات مردم داری و مردم دوستی جایگاه دوست داشتنی و ویژه ای داشته و با مشاهیر و مفاخر کورد و سایر اقوام دیگر و افراد شاخص و سرشناس منطقه مکریان و فراتر از آن نیز عرق خاصی داشته است و همین ارتباط معنوی با مردم و مشاهیر و مفاخیر آن را پرآوازه و در بسیاری از مسایل اجتماعی، فرهنگی و دینی نقش برازنده ای ایفا نموده و در کنار این مواردی در زمینه های هنری، سیاسی، آهنگ سازی بهره جستن از ارکستهای موسیقی و ترانه سرای ستاره درخشان مکریان شد.

رابطه این استاد فرهیخته و محبوب با مردم چنان صمیمی بود که به هنگام فوت ایشان؛ ضمن حضور هزاران نفر و میتوان گفت اجتماع بی نظیر در مراسمات به خانواده این هنرمند کورد ابراز میداشتند استاد تنها متعلق به خانواده محترمش نیست بلکه متعلق به ما نیز می باشد. در مراسم تشیع پیکر او در میان حضور با شکوه مردم کوردستان و دوستدارانش که فراموش نشدنی است همه به وجود مبارکش ارج گذاشتند.

ماملی جدا از شعر و مقامهای خودش از شعر و مقام شاعران نامدارکورد ((وفایی؛ هیمن و هه ژار مکریانی)) در آهنگ های بیاد ماندنی بهره برده است و چندین آهنگ فارسی و ترکی نیزخوانده است. ایشان گاها با هنرمندانی همچون حسن زیرک، سروان ناهید، عزیزشاهرخ، ملاحسین عبدالله زاده، رشید فیضی نژاد و جعفر ماملی و فرزندانش ترانه سرائی داشته است. همچنان که مستحضر هستید شادروان استاد سعید ماملی پدراستاد محمد ماملی نیز از خواننده های برجسته و خوش صدای مکریان بوده و شادروان میرزا عبدالرحیم وفایی مهابادی عارف و شاعر و آهنگ ساز نامور و ... مجذوب صدای دلنشین سعید ماملی میشوند. مرحوم سعید ماملی از مریدان خاندان شیوخ گیلانیزاده بوده اند و با اجرای آهنگ های عرفانی خانقاه شمزینان را دو چندان رونق می بخشند. آهنگ های ((زولف و ڕووخسار؛ له باخان ئاه و ناڵین دێ؛ گا دەسوتیم و گا ده‌گرێم؛ لایه لایه؛ هاتبووم ببمه ئاوالی و دایه مەگری بۆ ڕۆڵەت؛ دەنگی قورینگان دێ له هه‌وار)) میراث بیاد ماندنی سلسه خوش آواز و صدای دلنشین این خانواده محترم میباشد و بر همین اساس استاد احمد قاضی فرموده کسی نیست در مکریان و کردستانات آهنگ های سلسله خانواده ماملی را زمزمه نکرده باشد. جا دارد از خداوند منان و سبحان برایشان آرزوی فردوس برین مسئلت نمایم و یاد و خاطره این هنرمند بزرگ را گرامی میداریم و امید است در سال آتی به همت مسئولین و خصوصا استاندار محترم و ادارات فرهنگ و ارشاد و بخش های فرهنگی استان و شهر مشاهیر و مفاخیر و هنرمندان مهاباد عزیز در سوم بهمن ماه شاهد برگزاری همایش و کنگره ارج نهادن به این هنرمند نامدار کورد باشیم.

انورحسینی

رئیس شورای اسلامی شهرستان و

کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای پیرانشهر

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

اوا ۱۳۹۵/۱۱/۶
ضمن درود به روان این هنرمند جا دارد از شورا بخاطر قدر دانی از این هنرمند تشکر نماییم وا ز شورای دیگر شهر ها از جمله بوکان وهمشهریان بوکانی گلایه نماییم که در بزرگداشت استا د استادان مکریان وحتی کردستان ماموستای خوالیخوشبو حسن زیرک کوتاهی مینمایند واز این بابت باید تلاش بیشتری بخرج دهند چرا که نظیر این هنرمند هنوز بدنیا نیامده وکلیه هنرمندان کنونی شاگردان مکتب این اسطوره هستند.این اسطوره را مقایسه کنید هزار اهنگ اجرا کرده اند.بسیاری از اهنگها ساخته خودشان هستند چه اهنگ چه اشعار و...تازه نامبرده با نهایت تاسف از نعمت سواد انچنانی هم برخوردار نبوده اند و...
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۱/۵
سڵاوکات باش سەری ڕێز دادەنوێنم بۆبیروهزری جۆانتان وکڕنۆش دەبەم بۆخامەی بەهێزتان یادی ئەوگەورە پیاوانە مان بەرزوپیروز
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

هنرمند ۱۳۹۵/۱۱/۵
باسلام ودرود به شورا ودوستداران هنرمند وخوش صدای کردستان استاد ماملی.تقاضای برگذاری همایش و یاواره و....برایاین استا بسیار بجا وبحق است اما فرموش کردن استادی همچو استاد حسن زیرک هم ظلم وگناه کبیره استکه تا کنون در حق این استاد استادان تمام کردستان روا داشته ایم.از اعضا شورای شهر ومسولین هنری بوکان ما تعداد زیادی از هنر مندان وهنر دوستان مکریانی گلایه مند هستیم که یاد واره یا همایشی که درشان این هنرمند باشد بعمل نیامده؟ چرا هنر واستادی ماموستا حسن زیرک رحمتی با هیچ خواننده دیگری تاکنون در سرتاسر کردستان ایران وعراقوسوریه قابل مقایسه نیست.براستی در حق این استاد بی همتای موسیقی کردی ظلم شده است.یادشان گرامی وروحشان شاد

نظر خود را براي ما ارسال كنيد