تاريخ: ۱۴۰۱ سه شنبه ۳۱ خرداد ساعت ۱۱:۱۶ بازدید: 233      نظرات: 0      کد مطلب: 19387
نظرات جالب توجه مربی لژیونر مهابادی در مورد تیم ملی والیبال ایران

باید به بهروز عطایی به عنوان سرمربی تیم ملی زمان بدهیم/ حضور مصدومین در مسابقات، انتقاد اصلی به کادرفنی است


مربی مهابادی شاغل در اروپا گفت: اگر بهروز عطایی را به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال انتخاب کرده‌ایم باید به او و دستیارانش فرصت دهیم تا بتوانند تفکرات خود را پیاده کنند.

به گزارش هاژه اسپورت و به نقل از خبرگزاری برنا؛ چهارمین دوره لیگ ملت های والیبال به میزبانی برزیل، کانادا، فیلیپین، بلغارستان، ژاپن و لهستان در حال برگزاری است. تیم ملی والیبال کشورمان برای اولین بار با کادر فنی ایرانی پا به رقابت های بین المللی گذاشت تا از دانش مربیان ایرانی در این رقابت ها رونمایی شود. تیم ملی والیبال بعد از سال ها نیاز به یک پوست اندازی داشت تا بعد از رفتن نسل طلایی والیبال بازیکنان جوانی را جایگزین کند. 

عملکرد تیم ملی والیبال کشورمان در هفته اول لیگ ملت ها حرف و حدیث های زیادی را به وجود آورد تا نظر کارشناسان مختلفی در این خصوص منتشر شود.
در این مورد با آکو کریمی مربی مهابادی و تنها مربی والیبال ایران که به عنوان لژیونر در اروپا به مربیگری مشغول است به گفت و گو نشستیم که در ادامه می خوانید:

تیم ملی والیبال کشورمان بعد از سال ها تغییر نسل داده است اما به نظر می رسد این تغییر نسل برای والیبال ایران با برنامه درست همراه نبوده و به یک باره بازیکنان با تجربه کنار گذاشته شدند؛ نظر شما در این باره چیست؟
قبل از هر سخنی دوست دارم که نظر خودم را در مورد جملاتی نظیر استفاده از بازیکنان جوان بیان کنم. به نظر من استفاده از بازیکنی که چند سال در مسابقات همراه تیم ملی بزرگسالان حاضر بوده و الان در 23 یا 24 سالگی فرصت بازی در ترکیب اصلی را پیدا کرده است، جوانگرایی محسوب نمی‌شود. در تیم ملی ایران در هفته اول رقابت‌ها، چند بازیکن برای اولین بار در بازی‌های رسمی برای تیم ملی بزرگسالان ایران بازی کردند؟؟ قطعا میانگین سنی تیم ملی والیبال ایران کاهش پیدا کرده است و این در تمام دنیا یک مسئله طبیعی است ولی سوال اینجاست که آیا واقعا یک استعداد جدید در سطح تاپ جهانی معرفی کرده‌ایم که شرایط تبدیل شدن به یک بازیکن بزرگ را داشته باشد؟

اگر به صحبت های سرمربی تیم ملی والیبال در چند ماه گذشته توجه کرده باشید قطعا متوجه خواهید شد که دعوت نکردن از بازیکنان با تجربه با برنامه انجام گرفته و  عطایی چندین و چند بار اشاره کرده‌ که مایل است از بازیکنان بزرگ و با تجربه در زمان مناسب استفاده کنند و مخالف استفاده از آنها در تمامی مسابقات به صورت فرسایشی هستند. من معتقد هستم که اگر می‌ خواهیم نقدی را مطرح و نظری را ایراد کنیم، باید سخنان و نظرات سرمربی تیم ملی را بدون در نظر گرفتن اختلافات شخصی بشنویم و دنبال کنیم و سپس در راستای برنامه ایشان نقد‌ها را مطرح کنیم. اگر عطایی را به عنوان سرمربی تیم ملی ایران قبول کرده‌ایم، دیگر نمی‌توانیم نظراتی را مطرح کنیم که کاملا با دید فنی و تاکتیکی ایشان مغایرت داشته باشد.

قطعا شاهد عملکرد تیم ملی در هفته اول رقابت های لیگ ملت ها بوده اید و بازی های تیم ملی را دیده اید، عملکرد تیم ملی در هفته اول چنگی به دل نزد چرا که فراز و نشیب های زیادی داشته است و از همه مهم تر تغییرات در ترکیب تیم ملی مشخص شد که کادر فنی به ترکیب مطمئن خود هنوز نرسیده است؛ در این خصوص هم برای ما صحبت کنید؟
قطعا باید هم این گونه باشد و رسانه‌ها و کارشناسان باید به سرمربی تیم ملی این خودباوری را بدهند که با اطمینان خاطر ترکیب خود را پیدا کند. همانگونه که عرض کردم باید از اهداف سرمربی و تیم ملی آگاه شویم و سپس می‌توانیم نظر بدهیم. عطایی اشاره کرد که در این مسابقات به دنبال پیدا کردن بهترین گزینه‌ها و بهترین تاکتیک برای تیم ملی والیبال هستند، پس باید صبر کنیم و به او وقت بدهیم.

بازی برابر ژاپن برای ما مهم بود اما باز هم تیم ملی نشان داد کاملا بی برنامه است، بعد از بازی کادر فنی گفتند که بازیکنان نتوانستند ریکاوری کنند و خسته بودند چرا که به فاصله 14 ساعت بازی چهارم را انجام دادند. آیا این موضوع می تواند برای کادر فنی توجیحی باشد با توجه به این که این شرایط برای همه تیم ها حاکم بوده است؟
در این مورد بنده هم اعتقاد دارم که انتقاد وارد است. به نظر من ما مربی بدنساز خارجی به خدمت گرفتیم که دیگر در این مورد مشکل نداشته باشیم. اگر این موضوع از دید سرمربی واقعا دلیل باخت تیم ملی بوده است، پس باید در انتخاب مربی بدنساز خود هم تجدیدنظر کند. برنامه مسابقات از قبل مشخص می‌شود و مربی بدنساز تیم باید تمرینات را بر اساس آن برنامه‌ریزی کند که سرمربی تیم ملی در هر بازی بازیکنان را از نظر بدنی در سطح قابل قبولی در اختیار داشته باشد چون در نهایت این سرمربی تیم است که باید پاسخگو باشد. به نظر من خستگی دلیل قابل‌قبولی برای شکست تیم ملی در مقابل ژاپن نبود.

بعضی از تیم هایی بودند که در این مسابقات از پدیده های خود رونمایی کردند مانند ایتالیا و صربستان که ستاره های 23 ساله و 22 ساله به جهان والیبال نشان دادند. برخلاف سال گذشته امسال تیم ملی هیچ بازیکنی نداشته است که به عنوان پدیده به دنیای والیبال نشان دهد!

شاید انتقاد اصلی را بتوان به لیست تیم ملی مطرح کرد که تعداد بازیکنان مصدوم آن که شانسی برای حضور در مسابقات ندارند، کمی بیش از حد نرمال است و این لیست می توانست شامل استعدادهای آینده والیبال ایران که در لیگ ظهور کردند، باشد اما نباید واقعیت‌ها را هم ندید. شرایط کار در کشور‌هایی نظیر لهستان و ایتالیا کاملا متفاوت است. در حال حاضر بعد از یک هفته از مسابقات، سرمربی تیم ملی تحت فشار رسانه‌ای و فشار مربیان دیگر قرار گرفته که گاهی اوقات واقعا غیرمنصفانه است. باید این واقعیت را هم گفت که برای معرفی استعداد جدید ایشان نیاز به زمان دارد. به نظر بنده بهترین گزینه برای این کار هم شخص  عطایی است چون ایشان چندین سال است با تیم‌های ملی پایه همکاری داشته اند.

هفته دوم و سوم برای تیم ملی بسیار حساس و مهم خواهد بود چرا که با تیم های بسیار بزرگی باید رقابت کند و از طرفی هم با توجه به قوانین جدید فدراسیون جهانی والیبال هر شکست می تواند به ضرر ما در رنکینگ جهانی شود؛ نظرتان در این  مورد چیست؟
این یک فشار روانی بی جهت است که به تیم ملی وارد می‌شود. به نظرم اگر عطایی حمایت کامل فدراسیون را دارد و هدف‌گذاری بلند مدت دارد، نباید به این مسایل توجه کند زیرا با طرح چنین مسایلی بار روانی زیادی به بازیکنان تیم ملی وارد می‌شود. به نظر من زمان آن رسیده که همه با هم اجازه بدهیم که بازیکنان و کادرفنی در آرامش و بدون فشار بیرونی در مسابقات حاضر شوند.

فکر می‌کنید تیم ملی در هفته دوم چه برنامه ای داشته باشد تا بتواند موفق باشد؟
با توجه به چند بازی که از تیم ملی دیدیم، به نظر من باید در تمرینات روی ترمیم نواقص در دفاع روی تور و دریافت تمرکز کنند و بازیکنان سعی کنند تاکتیک‌های سرمربی را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.

شما در حال حاضر تنها نماینده مربیان والیبال ایران هستید که در کلاس ها مربیگری سطح 3 جهان حضور دارید در این کلاس ها مربیان بزرگی هم حضور دارند و این کلاس ها را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا فرصتی خوبی بود تا فدراسیون چند مربی ایرانی را به این دوره ها می فرستاد؟ 
کلاس تا به امروز بسیار مفید بوده و همانگونه که گفتید مربیان صاحب‌نامی در این دوره حضور دارند. این دوره بالاترین دوره مربیگری والیبال است که توسط فدراسیون جهانی برگزار می‌شود. آقای پیتر نونبرویچ از آلمان مدرس این دوره است که مارتین نیمک به عنوان کمک ایشان را همراهی می‌کند. قطعا فرصت‌ بسیار خوبی بود ولی هماهنگی جهت حضور مربیان ایرانی در چنین کلاس‌هایی کار چندان آسانی نیست. با حضور آقای مهرگان در کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون والیبال، دوره‌ها و سمینارهای بسیار خوبی در ایران برگزار شده است. فدراسیون والیبال تا به امروز برنامه‌ای جهت پرورش و حمایت از استعدادهای مربیگری نداشته است ‌و همین موضوع باعث شده است که تعداد مربیانی ایرانی حاضر در لیگ‌های مختلف اروپایی و خارجی انگشت‌شمار باشد.

به عنوان مثال چندی پیش یک ارتباط تلفنی بین  داورزنی و  روپرت رئیس فدراسیون والیبال اسلوونی برقرار شده بود، و بعد از تماس آقای روپرت ابراز تعجب کرده بودند که صحبت از تبادل مربیان شده بود و آقای داورزنی حرفی از بنده نزده بود. شاید اصلا ایشان خبر ندارند که بنده با پرافتخارترین تیم والیبال اسلوونی به عنوان اولین مربی ایرانی در لیگ قهرمانان باشگاههای  اروپا حضور داشتم و در قامت سرمربی هم دو قهرمانی در لیگ‌های این کشور بدست آوردم. این مشکل بزرگ والیبال کشور است اگر فقط راه برای پیشرفت عده‌ای خاص در داخل کشور مهیا باشد. امیدوارم دکتر داورزنی به عنوان زمامدار فدراسیون والیبال کشور، فرصت برابری برای تمام مهره‌های آینده‌دار والیبال کشور مهیا بکند.

برای سال آینده چه پیشنهادهایی دارید و تصمیم دارید والیبال را در چه کشوری دنبال کنید آیا ممکن است به سطح اول لیگ اسلوونی بازگردید؟
من به صورت قرضی امسال به یکی از سه باشگاه لیوبلیانا پایتخت اسلوونی منتقل شدم که تجربه سرمربیگری را در اروپا در رده بزرگسالان تجربه کنم و این افتخار را داشتم که تیم باشگاه را به لیگ دسته اول این کشور برسانم و قهرمان کنم. در مربیگری نباید عجله کرد و بنده هم طبق برنامه‌ای که به صورت پله‌ای برای من تدوین شده تا بتوانم پیشرفت کنم، جلو خواهم رفت. من امسال چند پیشنهاد بسیار خوب از دو کشور اروپایی دارم و همچنین در اسلوونی به عنوان کمک مربی پیشنهاد بسیار خوبی از یکی از بهترین تیم‌های این کشور حاضر در مسابقات اروپایی دریافت کردم. به شخصه دوست دارم در قامت سرمربی به کارم ادامه بدم و بتوانم پیشرفت کنم و فلسفه و ایده‌های مربیگری خودم را تقویت ببخشم و نشان دهم.

در پایان صحبتی برای علاقمندان والیبال دارید؟
در پایان دوست دارم از جامعه والیبال کشور خواهش  داشته باشم که با حوصله‌ و صبر بیشتر کمک کنند تا بتوانیم والیبال کشور را همه با هم به موفقیت برسانیم. موفقیت عطایی در تیم ملی ملی والیبال به عنوان یک مربی ایرانی، موفقیت بنده  است و امیدوارم همه با این نگاه به موفقیت عطایی و کادر همراه و در نهایت تیم ملی کشورمان کمک کنیم.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد