تاريخ: ۱۴۰۱ شنبه ۴ تير ساعت ۲۳:۲۲ بازدید: 735      نظرات: 0      کد مطلب: 19464

دومین دوره جشنواره فیلم کوردی «مسکو» برگزار می‌شود


منصور جهانی ـ دومین دوره جشنواره فیلم کوردی «مسکو» با نمایش آثار سینماگران 8 کشور جهان در سالن‌های مرکز سینمایی نمادین «اکتیابر» در شهرهای مسکو و سن‌پترزبورگ در کشور فدراسیون روسیه برگزار می‌شود.
دومین دوره جشنواره فیلم کوردی «مسکو» MKFF با مدیریت «گولیزر گردن زری» Gulizer Gerdenzeri، با هدف انعکاس فرهنگ و تاریخ کُرد و همچنین زندگی مدرن این ملت، با نظارت وزارت فرهنگ و هنر و جوانان (روشنبیری و لاوان) حکومت اقلیم کردستان، با نمایش 54 فیلم بلند، مستند و کوتاه از کارگردانان کورد کشورهای ایران، ترکیه، سوریه، اقلیم کردستان و سایر کشورهای جهان و همچنین با حمایت «کارو آرت» KARO.Art از روزهای 8 تا 22 تیر ماه جاری (29 ژوئن تا 13 ژوئیه 2022) در سالن‌های مرکز سینمایی نمادین «اکتیابر» Oktyabr در شهر مسکو و در سینما KARO 11 Ohta در شهر سن‌پترزبورگ در کشور فدراسیون روسیه برگزار می‌شود. 
جشنواره فیلم کوردی «مسکو» Moscow در لیست جشنواره‌های بین‌المللی فیلم قرار گرفته که توسط وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه و به امضای «اُ. بی. لیوبیمووا» O.B. Lyubimova وزیر فرهنگ این کشور رسیده است و با دستور نامه شماره 1692 مورخ 24 دسامبر 2020 در قلمرو فدراسیون روسیه در سال 2022 برگزار می‌شود.
مسئولان برگزاری دومین دوره جشنواره فیلم کُردی «مسکو» در بیانیه مطبوعاتی اعلام کردند: این یک رویداد فرهنگی شگفت‌انگیز برای همه دوستداران فیلم و همچنین برای کردهای روسیه و همه کسانی است که نسبت به سرنوشت این مردم قهرمان بی‌تفاوت نیستند. جشنواره فیلم کردی «مسکو» به فراتر از سیاست و مذهب می‌اندیشد و به سینما به‌عنوان یک هنر اساسی و ابزاری مهم برای تغییرات اجتماعی می‌نگرد و درباره آن اطلاع‌رسانی می‌کند.
آثار حاضر در جشنواره، به سرنوشت، تاریخ و مبارزه سخت کردها تقدیم شده و به زبان اصلی با زیرنویس روسی نمایش داده می‌شوند. مخاطبان با فرهنگ و زبان ملی مردم باستان و همچنین تاریخ و سنت‌های چند صد ساله و مبارزات کنونی آن آشنا می‌شوند. مراسم افتتاحییه این رویداد سینمایی در روز چهارشنبه 8 تیر ماه جاری (29 ژوئن 2022) در مرکز سینمایی «اکتیابر» در شهر مسکو برگزار می‌شود.
جشنواره امسال، به هشتاد و پنجمین سالگرد تولد اسطوره سینمای کوردستان «یلماز گونی» کارگردان معروف کورد اختصاص دارد. فیلم افتتاحییه جشنواره فیلم کوردی «مسکو» سال 2022 به فیلم افسانه‌ای گونی «راه» The Road اختصاص دارد که در نسخه کامل برنده جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» در سال 1982 روی پرده می‌رود. 
برنامه رقابتی جشنواره، شامل فیلم‌هایی از 8 کشور است که توسط کارگردانانی از خاورمیانه و اروپا ساخته شده‌اند.
جشنواره‌های فیلم کوردی سال‌هاست که در پایتخت‌های اروپا و جهان با موفقیت برگزار می‌شوند. در سال 2022 این دومین سالی است که مسکو درهای خود را باز می‌کند و فرصت بی‌نظیری برای دیدن بهترین فیلم‌های کارگردانان کُرد را ارائه می‌دهد. همچنین این دوره از جشنواره، فرصت ویژه‌ای برای دیدن فیلم‌هایی از برنامه جشنواره همزمان با مسکو، در سینما KARO 11 Ohta در شهر سن‌پترزبورگ را فراهم می‌نماید.
این جشنواره از طریق نمایش فیلم‌هایی اختصاص داده شده به موضوع کورد و کوردها، به توسعه سینمای بین‌المللی، حفظ هویت ملی و زبان مادری کوردها و همچنین فرصتی برای به اشتراک گذاشتن میراث تاریخی و فرهنگی خود با سایر ملل ساکن در روسیه کمک می‌کند.
جشنواره فیلم کوردی «مسکو» توسط وزارت فرهنگ در فهرست جشنواره‌های بین‌المللی فیلم برگزار شده در فدراسیون روسیه برای سال 2022 گنجانده شده است.


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد