تاريخ: ۱۴۰۱ شنبه ۱۱ تير ساعت ۱۸:۳۴ بازدید: 231      نظرات: 0      کد مطلب: 19575

سازمان ملل میان احزاب کورد در اقلیم میانجیگری می‌کند


 

یک عضو حزب دموکرات کوردستان عراق از میانجیگری سازمان ملل میان کوردها به منظور دستیابی به توافق بر سر گزینه ریاست جمهوری عراق خبر داد.

 به گزارش رسانه‌های اقلیم کوردستان، صباح حسن، عضو پارلمان اقلیم کوردستان از حزب دموکرات عراق در سخنانی اعلام کرد که سازمان ملل طی هفته جاری میانجیگری میان کوردها را به منظور حل و فصل اختلافات میان آنها بر سر گزینه تصدی پست ریاست جمهوری ازسر می‌گیرد.

وی در این باره گفت: احزاب کورد درصدد حل و فصل پرونده‌های مربوط به انتخابات هستند و به همین منظور قرار است که نشستی تحت نظارت جنین هنیس پلاسخارت، رئیس دفتر هیات سازمان ملل در عراق (یونامی) در مقر ریاست اقلیم کوردستان برگزار شود.

صباح حسن ادامه داد: این نشست نقطه آغاز حل و فصل اختلافات میان احزاب کورد و در رأس آنها حزب دموکرات عراق به رهبری مسعود بارزانی و اتحادیه میهنی اقلیم کردستان عراق به ریاست بافل طالبانی است.

پیش از این نیز منابع مطلع از میانجیگری چارچوب هماهنگی شیعیان عراق (به جز جریان صدر) میان احزاب کورد این کشور رای توافق بر سر گزینه ریاست جمهوری خبر داده بودند.

وضعیت سیاسی عراق در سایه عدم توافق احزاب سیاسی کشور بر سر تشکیل دولت جدید و انتخاب رئیس جمهور و نخست‌وزیر با وجود گذشت هفت ماه از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی و همچنین کناره‌گیری جریان صدر از روند سیاسی، روز به روز پیچیده‌تر می‌شود.

عدم تفاهم میان احزاب اقلیم کوردستان بر سر نامزد ریاست جمهوری، ممکن است موجب شود که فراکسیون اکثریت در پارلمان، دو حزب دموکرات عراق و اتحادیه میهنی را وادار کند که نامزدهای خود را معرفی و یکی از آن‌ها با رأی نمایندگان انتخاب شود.

خروج از بحران فعلی در وهله نخست مستلزم معرفی نامزد ریاست جمهوری توسط احزاب کورد و تایید آن توسط پارلمان عراق است.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد