تاريخ: ۱۴۰۱ يکشنبه ۱۲ تير ساعت ۹:۵۰ بازدید: 392      نظرات: 0      کد مطلب: 19582
بعد از حضور در 42 جشنواره

انیمیشن بادها کجا می‌میرند، اینبار در جشنواره زاگرب کرواسی خوش درخشید


به گزارش هاژه، مستند انیمیشن بادها کجا می‌میرند در بین 900 فیلم جشنواره زاگرب کرواسی در میان آثار برگزیده قرار گرفت.

این انیمیشن 13 دقیقه‌ای داستان بمباران شیمیایی شهر سردشت توسط رژیم بعث عراق را روایت می‌کند.

 

پژمان علیپور نویسنده و کارگران این اثر در اینباره به خبرنگار هاژه گفت: بادها کجا می‌میرند پیش از بمباران، لحظه بمباران و بعد از آن را بصورت یک مستند انیمیشن در 12 دقیقه و 54 ثانیه روایت می‌کند.

وی افزود: اگرچه تعداد شهدای بمباران شهر حلبچه از تعداد شهدای شهر سردشت بیشتر بود اما همیشه این موضوع برایم جلب توجه می کرد که چرا بمباران شهر سردشت که در داخل کشور قرار دارد آنگونه که لازم است به آن پرداخته نمی‌شود ولی مراسمات مختلف سالانه برای سالروز بمباران شهر حلبچه برگزار می‌گردد.

علیپور تصریح کرد: این اثر بر اساس داستانی اقتباسی نیست بلکه ایده ساخت آن از همان دغدغه 18 سال پیش شکل گرفت و 6 سال قبل، ایده ساخت این انیمیشن به فیلمنامه تبدیل شد و در نهایت با تایید در مرکز گسترش سینما مستند و تجربی تهران و ویرایش فیلمنامه تولید آن آغاز شد.

وی اضافه کرد: تولید این اثر نیز 2 سال طول کشید و در مجموع ویرایش فیلمنامه و ساخت آن 4 سال زمان برد.

این کارگردان مهابادی در ادامه اظهار کرد: اگرچه بیشتر عوامل این فیلم در مهاباد حضور داشتند اما برای برخی مسائل فنی و تکنیکی ازجمله طراحی بگراند، انیماتور، طراحی صدا و آهنگسازی، هنرمندان مطرح کشور در ساخت آن شرکت داشته‌اند.

علیپور افزود: بادها کجا می‌میرند تاکنون در 42 جشنواره بین المللی و 2 جشنواره داخل کشور ازجمله جشنواره فیلم کوتاه تهران و انیمیشن تهران در بخش ملی و بین المللی حضور داشته است.

وی تصریح کرد: جشنواره زاگرب کشور کرواسی آخرین جشنواره‌ای بوده که انیمیشن در آن با 900 اثر دیگر به رقابت پرداخته و جزو 47 اثر برگزیده قرار گرفته است.

علیپیور اضافه کرد: برای ساخت این مستند انیمیشن از چندین تکنیک تلفیقی ازجمله نقاشی دیجیتال، روتوسکوپی، تودی انیمیشن و سل دیجیتال و ویژوال افکت‌ها استفاده شده است.

وی ادامه داد: صداگذاری فیلم بادها کجا می‌میرند توسط مهرشاد ملکوتی از صداگذاران مطرح کشور، آهنگسازی توسط پژمان خلیلی انجام شده است.

به گزارش هاژه، پژمان علیپور هنرمند مهابادی فارغ‌التحصیل رشته انیمیشن از دانشگاه هنر تهران که کار خود را با مارتون و کاریکاتور آغاز کرد، از سال 1376 بصورت حرفه‌ای وارد عرصه انیمیشن شده و  از صدا سیمای مهاباد چندین مجموعه سریال و انیمیشن را برای مراکز سایر استان‌های کشور ساخته است.

او پیش‌تر با انیمیشن قبل کوچک من، راه خانه‌ام را گم کرده‌ام و فرشته در چندین جشنواره مقام کسب کرده و چندین مجموعه سریال ازجمله عسل آباد را تولید کرده که در سایر مراکز صدا و سیمای کشور پخش شده است.

عوامل مستند انیمیشن بادها کجا می‌میرند عبارتند از:

نویسنده، کارگردان، انیماتور، تدوین و تهیه‌کننده: پژمان علی‌پور

انیماتور دوم: مرضیه میسمی آزاد

طراحی بگراند مرتضی کریمی

مدیر فیلمبرداری: قادر طه‌زاده

بازیگران رفرنس جهت بلوکینگ انیمیت: فواد چالاک، سرور داوودی، شادی محمدیان، آزاد آذرنیا، فرامرز نصرالهی، شادی پاکزاد، فرزاد جوانمردی، فریبا جوانمردی، مسعود نصوری، امید دادور، سروش ابراهیمی و...

صداگذار: مهرشاد ملکوتی

آهنگساز: پژمان خلیلی

خواننده و آوا تریفه امیری

دستیاران انیماتور و نقاشی دیجیتال: ابوبکر درویشی و شیوا قادری و..

محصول مرکز گسترش سینما مستند و تجربی تهران

 

 

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران