تاريخ: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۰ شهريور ساعت ۱۱:۲۷ بازدید: 1053      نظرات: 0      کد مطلب: 20284

اخبار ضد و نقیض درباره مذاکرات


آخرین اخبار از مذاکرات احیای برجام

 

 

آمریکا: به انجام توافق خوشبینیم

جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا گفت که واشنگتن نسبت به دست یافتن به توافقی در مذاکرات وین بر سر احیای برجام (توافق هسته‌ای) «امیدوار» است.

کربی بیان کرد: ما هنوز امیدواریم که بتوانیم به بازاجرای برجام دست بیابیم. ما بر این باوریم که الان نسبت به هفته‌ها و ماه‌های اخیر [به این هدف] نزدیک‌تر هستیم.

 

امیرعبداللهیان: رسیدن به توافق دور از دسترس نیست

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران به مسائل پادمانی آژانس هم توجه دارد، گفت: اگر آمریکا واقع‌بینانه عمل کند و متن موجود را نیرومندسازی کنیم، رسیدن به توافق دور از دسترس نخواهد بود.

وی افزود:  به محض اینکه بررسی‌های خود را نهایی کنیم از طریق هماهنگ کننده اروپایی پاسخ خود را اعلام خواهیم کرد. مذاکره‌کنندگان ارشد ما ماه‌ها در وین گفت‌وگو کردند و هدف ما رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار است و امیدوارم با واقع‌بینی طرف آمریکایی به توافق دست پیدا کنیم.

 

رویترز: ایران همزمان با مذاکرات احیای برجام غنی‌سازی زیرزمینی در نطنز را آغاز کرده است

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران غنی‌سازی اورانیوم با یکی از سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته «آی‌آر۶» را در بخش زیرزمینی تاسیسات نطنز آغاز کرده است. ایران اخیرا ۳ آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته را در مجتمع زیرزمینی نطنز کار گذاشته شده بود.

رویترز در گزارشی اختصاصی نوشت؛ در حالیکه آمریکا و کشورهای غربی منتظر پاسخ تهران به جواب‌های واشنگتن هستند، تهران یکی از ۳ آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر۶ را با هدف غنی‌سازی اورانیوم فعال کرده است.

 

بورل: امیدوارم در روزهای آینده برجام احیا شود

بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان نشست غیررسمی وزرای امور خارجه اروپا در پراگ در پاسخ به خبرنگاری گفت: «امیدوارم در روزهای آینده فرصت را از دست ندهیم و بتوانیم توافق را به نتیجه برسانیم.»

وی با اشاره به اینکه بیش از سه هفته است که اروپا متن پیش‌نویس را به طرفین ارائه داده است افزود: «نظرات ایران و آمریکا را دریافت کردیم. به نظرم نظرات هر دو طرف منطقی و معقول بودند.»

وی تاکید کرد که در این بین «وجه اشتراک» وجود دارد و توافقی در دست است که نگرانی همه طرف‌ها را لحاظ کرده است.

 

امید به توافق در حال محو شدن است

علی علیزاده، نماینده مردم مراغه و عجب‌شیر و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در رابطه با آخرین وضعیت و تحلیل از مذاکرات احیای برجام میان ایران و طرف‌های عضو برجام، گفت: بعد از اینکه پیشنهاد اروپا که به نظر می‌رسید آمریکا هم آن را پذیرفته بود را به ایران ارائه کردند، ایران هم با توجه به اینکه به دنبال توافق بود، با ۲-۳ شرط جزئی آن را پذیرفت و آماده توافق شد.

این نماینده بدون اشاره به محتوای نامه آمریکا اظهار داشت: اخیرا با یادداشتی که آمریکا ارسال کرده است تقریبا امیدها برای توافق دارد از بین رفته و در حال محو شدن است.

تاکنون زمان دقیق اتمام مذاکرات احیای برجام در وین اعلام نشده است و در این مدت اظهار نظرات مختلفی از روند گفتگوها به نقل از شخصیت‌های سیاسی در کشورهای درگیرمذاکرات عنوان شده است. از امید به احیای برجام تا بسته‌شدن پرونده مذاکرات، حال باید دید در روزهای پیش رو نتیجه نهایی مذاکرات وین چه خواهد شد؟

 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد