تاريخ: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۰ شهريور ساعت ۱۹:۱۰ بازدید: 942      نظرات: 0      کد مطلب: 20300
در نشست مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با هنرمندان

اصحاب فرهنگ و هنر مهاباد ناامیدانه از مشکلات عدیده سخن گفتند

پژمان اسمعیل نژاد


به گزارش هاژه، صبح امروز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر به مهاباد با اصحاب فرهنگ و هنر این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد در این نشست مطالبات چندین ساله فعالان فرهنگی و هنری شهرستان را مطرح کرد و گفت:  تنها مجتمع فرهنگی این شهرستان کوچک‌ترین و فرسوده‌ترین زیرساخت فرهنگی – هنری این شهرستان است این مطالبه بارها از سوی فعالان این عرصه مطرح شده است.
وی افزود: در زمانی که جمعیت شهر مهاباد به 30 هزار نفر نمی‌رسید، 3 سینما فعالیت می‌کردند وحالا با گذشت چند دهه و کسب افتخارات زیادی در عرصه فیلمسازی، این شهر فاقد سینما است.
جوانبخت تصریح کرد: کمبود در زیرساخت‌ها و فضا، بسیاری از فعالیت‌های هنری شهرستان را به با مشکل مواجه کرده و برگزاری تعدادی از برنامه‌های هنری این شهرستان بدلیل نبود مکان مناسب برای ارائه، تعطیل شده‌اند.
چند دهه‌ از مطرح شدن مطالبات متعدد هنرمندان مهابادی برای ساخت مجتمع فرهنگی، نگارخانه، سینما و تخصیص اعتبارات می‌گذرد، اما تغییری ملموس در وضعیت زیرساخت‌های بخش فرهنگی احساس نشده است.
در نشست امروز هم اصحاب فرهنگ و هنر این شهرستان نا امیدانه از کاستی‌ها و نارسایی‌های حوزه فرهنگ و هنر سخن گفتند، کاهش چشمگیر صدور مجوز برای فعالیت‌های فرهنگی – هنری، کنسل شدن رویدادهای هنری در شهرستان، سینما، مجتمع فرهنگی، نگارخانه، سالن تئاتر، نمایشگاه هنرهای تجسمی،  کمبود فضا برای انجمن‌های مختلف شهرستان، عدم حمایت از انجمن‌های فرهنگی، هنری و ادبی شهرستان، نبود خانه مطبوعات و... جزو مطالبات و دغدغه‌هایی بود که بار دیگر بر ان تأکید شد.
علیرضا نوروزی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست با تایید مشکلات متعدد حوزه فرهنگ و هنر شهرستان مهاباد اظهار کرد: محدودیتی برای صدور مجوز برنامه‌های فرهنگی وجود ندارد،ولی صدور مجوز تنها برای موسسات صادر می‌شود و اگر در دوره‌های گذشته مجوزات خارج از آن صادر شده، خارج از چهارچوب قانونی خود بوده است.
  وی در بخشی از سخنان خود به تعطیلی چند ساله سینمای شهرستان مهاباد مشکلات مالکیتی اعلام کرد و گفت: مالکیت سینما تربیت این شهرستان به سازمان هلال احمر تعلق دارد و متولی تجهیز سینما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر عهده حوزه هنری است، لذا سازوکار مناسبی برای راه‌اندازی دوباره آن لازم است.
نوروزی در ادامه از تخصیص اعتبارات سفر ریاست جمهور در نیمه دوم سال خبر داد و گفت: اعتبارات تخصیص یافته مربوط به سال 1401 است و بعد از 31 شهریورماه توزیع می‌شود.
وی در پایان با اشاره به اینکه احداث مجتمع فرهنگی و هنری مهاباد در اولویت برنامه های استان قرار دارد، اضافه کرد: سعی شده است به دلیل وجود شمار زیادی طرح های نیمه تمام در کشور پروژه جدید تعریف نشود مگر آنکه بسیار ضروری باشد.
به گزارش هاژه، اگرچه نشست‌های متولیان با فعالان هنری و فرهنگی را باید به فال نیک گرفت، اما انتظار اینست که رفع مشکلات و پاسخ به مطالبات خروجی اصلی این نشست‌ها باشد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد