تاريخ: ۱۴۰۱ شنبه ۱۹ شهريور ساعت ۱۸:۳ بازدید: 2427      نظرات: 0      کد مطلب: 20413

جریان دناپلاس دورگه چیست؟+عکس


 

ایران خودرو اخیرا از محصول تازه خود تحت عنوان دنا پلاس دو رگه رونمایی کرد. خودرویی که تازه نامگذاری شده و ابهامات زیادی را به وجود آورده است. اما در واقع این محصول یک طرح قدیمی است که قبل‌تر تحت نام دنا پلاس پلاگین هیبرید رونمایی شده بود.

آبی پوشان جاده مخصوص نخستین بار در زمستان سال ۹۶ و در جریان همایش بین‌المللی صنعت خودرو طرح برقی کردن دنا را کلید زدند، ولی اشاره نکردند که چه زمانی این خودرو به تولید انبوه می‌رسد و به بازار عرضه می‌شود.

حالا هم پس از گذشت پنج سال از این ماجرا، ایران خودرو بار دیگر از دنا پلاس پلاگین هیبرید در نمایشگاه تحول صنعت خودرو رونمایی کرد، با این تفاوت که این بار نام دیگری داشت و مشخصات همان مشخصاتی بود که پنج سال قبل اعلام شده بود.

نکته مهم اینجا است که ایران خودرو این بار هم نگفته است که دنا پلاس دو رگه را چه زمانی تولید و عرضه می‌کند؛ بنابراین فعلا نباید به این زودی‌ها به آمدن دنا پلاس دو رگه دنا پلاس دو رگه به سبد محصولات ایران خودرو چشم امید داشت. مگر اینکه آبی پوشان جاده مخصوص بخواهند تغییر رویه بدهند.

 

دنا پلاس دو رگه؛ محصولی با مشخصات ۵ سال قبل

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، ایران خودرو دنا پلاس دو رگه یا همان دنا پلاس پلاگین هیبرید را با همان مشخصات سال ۹۶ معرفی کرده است. بر این اساس محصول جدید به یک پیشرانه الکتریکی با باتری لیتیوم یونی ۱۴ کیلووات ساعتی و  ولتاژ ۳۵۰ ولت و یک موتور بنزینی یک لیتری سه سیلندر تجهیز شده است.

در مجموع این دو پیشرانه می‌توانند قدرتی معادل ۱۲۲ اسب بخار و گشتاور ۲۲۰ نیوتن متر را تولید کنند. دنا پلاس پلاگین هیبرید در حالت برقی قادر است مسافتی معادل ۶۷ کیلومتر را بپیماید و در هر صد کیلومتر ۲۰ کیلووات ساعت برق مصرف کند.

در حالت پلاگین هیبرید نیز این مسافت به هزار کیلومتر می‌رسد. در این حالت نیز مصرف بنزین خودرو ۳.۳ لیتر است. به زبان ساده تر، دنا پلاس پلاگین هیبرید قادر است با شارژ کامل باتری ۱۴ کیلووات ساعتی و ۳.۳ لیتر بنزین در حالت خوش بینانه مسافت تهران تا شیراز را طی کند.

برای شارژ کردن باتری دنا پلاس دو رگه دو مسیر سریع و خانگی وجود دارد. بدین معنا که شما با شارژر سریع می‌توانید در ۳۰ دقیقه کل ظرفیت باتری‌های این خودرو را شارژ کنید. اما اگر به شارژر سریع دسترسی نداشته باشید، کافی است چهار ساعت خودرو را به برق خانگی وصل کنید، تا باتری‌ها به شکل کامل شارژ شوند.

 

قیمت احتمالی دنا پلاس دو رگه

در مورد قیمت دنا پلاس دو رگه نیز هنوز قیمتی از سوی ایران خودرو اعلام نشده است، اما با توجه به قیمت ۵۰۳ میلیون تومانی دنا پلاس توربو اتوماتیک در بازار و قیمت ۳۹۸ میلیون تومانی آن در کارخانه، اگر آبی پوشان جاده مخصوص به این زودی‌ها قصد عرضه این خودرو را داشته باشند، احتمالا قیمتی فراتر از ۵۰۰ میلیون تومان را برای نسخه پلاگین هیبرید در نظر خواهند گرفت.

 

 

برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد