تاريخ: ۱۴۰۱ دوشنبه ۲۱ شهريور ساعت ۱۸:۴۱ بازدید: 963      نظرات: 0      کد مطلب: 20443

آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها چگونە است؟


سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ در حالی به روز آغازین نزدیک می‌شود که وزارت علوم و دانشگاه‌ها بر اساس برنامه آموزشی خود بر برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید دارند.

به گزارش هاژه، بسیاری از دانشگاه ها ۲۷ شهریور ماه را زمان شروع کلاس ها اعلام کردند، این در حالی است که به گفته محمدعلی زلفی گل وزیر علوم سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ به صورت کاملاً حضوری است و انتظار می‌رود در دوران پساکرونا از بسترها، شیوه‌ها و تجربیات تدریس مجازی در دوران کرونا برای آموزش، مازاد بر ساعات کلاس های حضوری جهت پرسش و پاسخ، حل تمرین، برگزاری همایش های علمی و کارگاه‌های آموزشی و در ساعات فوق برنامه دانشجویان استفاده شود؛ بنابراین آموزش مجازی برای سال تحصیلی جدید وجود نخواهد داشت.

قاسم عموعابدینی معاون آموزشی وزارت علوم هم در اجلاس سراسری روسای دانشگاه ها اعلام کرد: در سال تحصیلی جدید تمام مقاطع تحصیلی حضوری است و هیچ دوره و برنامه‌ای برای مجازی بودن دانشگاه‌ها نداریم.

هاشم داداش پور رییس سازمان امور دانشجویان نیز بارها تاکید کرده است که فعالیت مراکز آموزش عالی از نیمه دوم شهریور به تدریج آغاز می‌شود و به صورت قطعی شاهد بازگشایی کامل تمام دانشگاه‌ها از اول مهرماه خواهیم بود. به گفته وی، وزارت علوم و دانشگاه‌های تابعه از همه ظرفیت‌های موجود، اعتبارت استانی و کمک‌های خیرین برای فراهم کردن شرایط تحصیل حضوری دانشجویان و نیز بهره‌مندی مطلوب از امکانات رفاهی مانند سلف سرویس‌ها و خوابگاه‌ها که بخشی از آن‌ها استیجاری بوده یا تغییر کاربری داده اند، استفاده می کند.

این درحالی است که رعایت پروتکل های بهداشتی و تزریق دز یادآور واکسن کرونا همچنان مورد تاکید همه مسوولان دست اندرکار است

ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در ابلاغیه ای به وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد تاکید کرده است: با توجه به قطعی بودن آموزش حضوری در دانشگاه‌ها، قبل از آغاز سال تحصیلی جدید، تزریق نوبت یادآور واکسن برای دانشجویان پیگیری شود. همچنین وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها باید نسبت به آماده سازی تهویه مناسب در کلاس‌های درس و خوابگاه‌های دانشجویی اقدام کنند.

احمد وحیدی وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا هم در پاسخ به این سوال که آیا قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا دستورالعملی برای آغاز سال تحصیلی جدید ابلاغ کرده است، گفت: نیازی به دستورالعمل جدید نیست، دانشگاه ها و مدارس باید در موعد مقرر (مهرماه) بازگشایی شوند. همچنین اگر تدابیری هم لازم است باید توسط مراکز آموزش عالی و مدارس از جمله تزریق دز یادآور و پیش بینی تهویه مناسب اتخاذ شود.
 

 

الزام دانشجویان به تزریق دز یادآور قبل از نیمه دوم شهریور

ابراهیم نعیمی مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان هم در این زمینه گفت: دانشجویان تا قبل از نیمه دوم شهریورماه که دانشگاه ها بازگشایی می شوند، باید برای تزریق نوبت یادآور واکسن کرونا اقدام کنند. وزارت علوم از ستاد ملی مقابله با کرونا تبعیت کرده و هرگونه مصوبه‌ای داشته باشد آن را اجرا می کند؛ بنابراین تلاش می کنیم تا دانشجویان قبل از شروع سال تحصیلی دز یادآور را تزریق کنند.

معاونت آموزشی دانشگاه های مختلف در آستانه بازگشایی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سال تحصیلی جدید با انتشار تقویم آموزشی خود زمان انتخاب واحد، حذف و اضافه دروس و آغاز کلاس های درسی را در نیم سال اول سال تحصیلی پیشرو اعلام کردندبیشتر دانشگاه ها کلاس های خود را از ۲۷ شهریورماه آغاز می کنند.

منبع: ایرنابرچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد