تاريخ: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۴ شهريور ساعت ۱۱:۱۱ بازدید: 2785      نظرات: 1      کد مطلب: 20479

سیزدهمين دوره جشنواره فیلم کوردی «لندن» در کشور انگلستان برگزار می‌شود


 

منصور جهانی ـ سیزدهمين دوره جشنواره فيلم کوردی «لندن» با «تجلیل از فرهنگ و سینمای کوردی» و با نمایش 31 اثر از کارگردانان ایرانی و دیگر کشورهای جهان در شهر لندن در کشور انگلستان برگزار می‌شود.

سیزدهمين دوره جشنواره فيلم کوردی «لندن» و نهمين دوره مسابقه فيلم کوتاه يادبود «يولماز گونای» Yılmaz Güney با شعار «تجلیل از فرهنگ و سینمای کوردی» و با نمایش 31 اثر در سه بخش فيلم‌های سينمايی، مستند، انيميشن و کوتاه، در قالب‌های داستانی، مستند و تجربی، در چندین بخش رقابتی، از جمله؛ بخش «رقابتی اصلی»، بخش «رقابتی فیلم کوتاه»، بخش «رقابتی فیلم‌های کوتاه مستند»، بخش غیررقابتی، نشست‌ تخصصی با محوریت «سینمای کوردی»، کارگاه‌های آموزشی و ... از روزهای 1 تا 8 مهر ماه امسال (23 تا 30 سپتامبر 2022) در سینماهای «ریو» Rio، «ویو» Vue و «پرنس چارلز»Prince Charles  در شهر لندن پايتخت کشور انگلستان برگزار می‌شود.

در بیانیه مطبوعاتی سیزدهمين دوره جشنواره جهانی فيلم کوردی «لندن» LKFF آمده است: سیزدهمین دوره برنامه‌ای از پیش انتخاب شده از فیلم‌هایی را ارائه می‌دهد که در فاصله سال‌های 2022 ـ 2021 اکران شده‌اند. ما جدیدترین و بهترین فیلم‌های جدید کوردی را که در طول همه‌گیری ویروس کرونا فرصت تماشای آن‌ها داده نشده است، را به نمایش خواهیم گذاشت. طی 21 سال گذشته، جشنواره فیلم کوردی «لندن» London مجموعه‌ای از فیلم‌ها و مستندهای کوردی را بر روی پرده‌های نقره‌ای شهر لندن آورده است. پس از همه‌گیری جهانی کووید 19، جشنواره دو نسخه موفق آنلاین را برگزار کرد، بنابراین در سپتامبر امسال، جشنواره فیلم کُردی لندن برای تجلیل از استعدادهای غنی صنعت فیلم و سینمای کوردی به ریشه‌های خود بازمی‌گردد.

بلیط آثاری که در سیزدهمين دوره جشنواره فيلم کوردی «لندن» به نمایش در می‌آیند؛ در سایت جشنواره به آدرس  www.lkff.co.uk  در دسترس علاقمندان به سینماست و تماشاگران حاضر در این رویداد سینمایی این فرصت را دارند؛ تا با سینماگران حاضر در جشنواره، دیدار و گفت‌وگو کنند.

«فرهان استرک»Ferhan Sterk  مدیر جشنواره فيلم کوردی «لندن» درباره سیزدهمین دوره این رویداد سینمایی گفت: «از انتخاب فیلم‌های امسال بسیار راضی هستم و امیدوارم تماشاگران نیز از فیلم‌های امسال لذت ببرند. ما آثار خوبی را در برنامه ویژه‌ای گنجانده‌ایم تا طعم سینمای کردستان را به همه بینندگان یادآوری کنیم، با داستان‌های خاص و منحصر به فردی که ما را به جایی که از آن آمده ایم؛ بازمی‌گرداند. قرار است فرهنگ و هنر را به پرده‌های بزرگ سینمایی بازگردانیم و با جوامع مختلف در لندن و دیگر ملت‌های جهان ارتباط برقرار کنیم.»

«شریبان سیور» Sheriban Suyur مدیر برنامه‌ریزی سیزدهمين دوره جشنواره فيلم کوردی «لندن» گفت: «دیدار دوباره با مردم و به اشتراک گذاشتن تجربه تماشای فیلم‌ها در کنار هم بر روی پرده نقره‌ای سینما، فوق‌العاده خواهد بود. پنل‌ها، کارگاه‌ها و مهمانی‌های جشنواره فيلم کوردی «لندن» باعث شادی و احساس وحدت در هنگام جشن سینمای کوردی در محل برگزاری جشنواره می‌شوند. افتتاحیه، اختتامیه و مراسم اهدای جوایز، فضای فوق‌العاده‌ای را برای تماشاگران و سازندگان فیلم ایجاد می‌کند تا دور هم جمع شوند و از سینمای کُردی لذت ببرند.»

جشنواره فیلم کوردی لندن، بر این باور است که سینما شکلی قدرتمند و تأثیرگذار از بیان هنری است و برای کردها که مانند همه ملت‌های تحت ستم، سینما را به ابزاری برای رهایی و ابراز وجود تبدیل کرده‌اند، اهمیت زیادی دارد. این جشنواره، بستری محوری را برای فیلمسازان کورد و غیرکورد فراهم می‌کند تا فیلم‌هایی با هر سبک، موضوع و ژانری را به نمایش بگذارند که در آثارشان؛ داستان‌ها و تجربیات ناگفته مردم کورد در جهان را برجسته می‌کنند.

جشنواره فیلم کوردی لندن به عنوان یک رویداد نمایشی برای سینمای کوردی به راه خود ادامه خواهد داد و با پرورش و اهمیت دادن به استعدادهای استثنایی و سینمای کوردی از منطقه و سراسر جهان، به رشد و توسعه صنعت فیلم کوردی کمک خواهد کرد.

این رویداد سینمایی نقش مهمی در افزایش دسترسی به فیلم‌های بین‌المللی ایفا می‌کند که توسط فیلمسازان کورد با موضوعات مرتبط با کوردها که توسط هر کارگردانی برای مخاطبان ساخته ‌شده‌اند. نه تنها فیلم‌هایی درباره کوردها در سراسر خاورمیانه از جمله؛ ایران، عراق، سوریه و ترکیه گرد هم می‌آورد، بلکه به عنوان پلتفرمی عمل می‌کند که مخاطبان خاورمیانه و غربی را برای گسترش گفت‌وگوی فرهنگی بین جوامع مختلف در بریتانیا گرد هم می‌آورد.

 

جشنواره فيلم کوردی لندن که از سال 2001 شروع به کار کرده است، بزرگ‌ترين جشنواره آثار کوردی در سراسر دنيا در مورد مردم کورد يا مسائل مربوط به آن‌هاست، که همه ساله با حضور فيلم‌های فيلمسازان کورد و غير کورد جهان؛ در چندین بخش رقابتی و غیر رقابتی، کارگاه‌های آموزشی، نشست‌های تخصصی، جلسات نقد و بررسی فیلم‌ها و ... در شهر لندن برگزار می‌شود. هر ساله فيلمسازان ایرانی با آثار خود و یا به عنوان داور، در این رویداد مهم سینمایی حضور مؤثر و پرباری دارند.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سید پارمیدا ناطق فصیحی ۱۴۰۱/۸/۴
خیلی عالی هست نادرستی باشه تمام کشورها مثل من که دخترم در آن شرکت کنم وارزیابی بشم
امیدوارم بتونم خودم به این مسابقات برسونم
خیلی خوشحالم اگر انیمیشنم در این جشنواره شرکت کنه

نظر خود را براي ما ارسال كنيد