تاريخ: ۱۴۰۲ سه شنبه ۱ فروردين ساعت ۱۲:۵۰ بازدید: 372      نظرات: 0      کد مطلب: 20736

تصاویری شگفت انگیز از تپه‌های شنی مدور در مریخ


 

تپه‌های شنی با اشکال و اندازه‌های مختلف در مریخ رایج‌اند. در این نمونه، تپه‌ها تقریبا به طور کامل دایره‌ای‌اند که غیرعادی است.

تصاویری از تپه‌های شنی تقریبا به شکل دایره کامل روی مریخ که ناسا منتشر کرد، دانشمندان را شگفت‌زده کرده است.

 

ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد درحالی‌که تپه‌های شنی با اندازه‌ها و اشکال مختلف در مریخ متداول‌اند، اما تپه‌های مدور کمیاب‌اند.

محققان دانشگاه آریزونا در بیانیه‌ای گفتند این تصاویر که از نیم‌کره شمالی مریخ گرفته شده است، تپه‌های شنی دایره‌ای با اشکال نامتقارن و شیب تند متمایل به سمت جنوب آن‌ها را نشان می‌دهد.

 

این کشف می‌تواند اطلاعات بیشتری را در مورد الگو‌های به‌دست‌آمده از حرکت باد در سراسر سیاره سرخ آشکار کند.

مریخ چرخه‌هایی از چهار فصل تابستان، بهار، پاییز و زمستان را تجربه می‌کند که مشابه زمین است و این تصاویر به‌منظور نظارت بر چگونگی ناپدید شدن یخبندان در اواخر زمستان در سیاره سرخ گرفته شده است.

 

درحالی‌که در یک مجموعه از تصاویر ناسا، تپه‌های شنی مدور فاقد یخ به نظر می‌رسند، در مجموعه دیگری پوشیده از یخ‌اند.

دانشمندان گفتند که شیب تپه‌های شنی به‌سمت جنوب نشان می‌دهد که باد‌ها در آن مقطع زمانی در سیاره سرخ احتمالا در آن جهت به شن‌ها می‌وزیده‌اند. اما آن‌ها مطمئن نیستند که چه چیزی ممکن است باعث شده باشد که این تپه‌های شنی تقریبا به‌طور کامل دایره‌ای به نظر برسند.

 

در بیانیه دانشگاه آریزونا آمده است: تپه‌های شنی با اشکال و اندازه‌های مختلف در مریخ رایج‌اند. در این نمونه، تپه‌ها تقریبا به طور کامل دایره‌ای‌اند که غیرعادی است.

این تصاویر جدید را سامانه دوربین آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا (HiRISE) تعبیه‌شده بر روی فضاپیمای مدارگرد شناسایی مریخ (ام‌آراو) که به دور مریخ می‌گردد، ثبت کرده است.

برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد