تاريخ: ۱۴۰۲ پنج شنبه ۳ فروردين ساعت ۱۱:۲ بازدید: 1941      نظرات: 2      کد مطلب: 20747

اسراری از زندگی همسران دیکتاتورها


نام تعدادی از بدنام‌ترین و خونخوارترین دیکتاتورهای تاریخ بشریت را در ذهنتان مرور کنید. تابەحال به این فکر کرده‌اید این افراد که دستِ هر کدامشان به صورت مستقیم و غیر مستقیم به خون ده‌ها و صدها هزار انسان بی‌گناه آلوده است، در زندگی خصوصی چگونه بوده‌اند؟

در این یادداشت قرار است سری به زندگی خصوصی این دیکتاتورها بزنیم ببینیم همسران این افراد چه کسانی بودند و چه خصوصیاتی داشتند.

 

راکل موسولینی

راکل دومین همسرِ دیکتاتورِ فاشیستِ ایتالیایی، بنیتو موسولینی بود. راکل دختر خانواده‌ای فقیر و معمولی بود و اولین ملاقاتش با آقای دیکتاتور هم در حین کار در آشپزخانه میخانه پدرش اتفاق افتاد. راکل و بنیتو صاحب ۵ فرزند به نام‌های اِدا، ویتوریو، برونو، رومانو و آنا ماریا شدند

راکل برخلاف نقش پررنگ همسرش در زندگی میلیون‌ها انسان، سعی کرد تاحد ممکن دور از دوربین‌ها زندگی کند و شاید به همین دلیل بود که وقتی موسولینی در سال ۱۹۴۵ کشته شد، راکل محکوم به اعدام نشد. جالب است بدانید در همان زمان کلارتا پتاچی، معشوقه بنیتو موسولینی نتوانست از مجازات مرگ فرار کن.

کارمِن پولو فرانکو

کارمن پولو، همسر دیکتاتور بدنام اسپانیایی یعنی فرانسیسکو فرانکو، یک کاتولیک بسیار معتقد بود. بسیاری معتقدن در زمان حکمرانی ژنرال فرانکو، کارمن تاثیر فراوانی روی سانسور و پاک سازی اخلاقی اثرهای هنری و تاریخی داشته است.

کارمن علاقه زیادی به تجملات داشت و هزینه بسیار زیادی صرف لباس‌های گران قیمت و جواهرات می‌کرد. به خاطر همین میل زیاد مردم اسپانیا به همسر دیکتاتورشان لقب‌هایی چون "Dona Pearls" یا "Dona Necklaces" داده بودند. بیشتر مردم اسپانیا کارمن را یک متظاهر می‌دانستند چرا که زندگی تجملاتی‌اش به هیچ‌وجه با ادعایش درباره دینداری و چشم‌پوشی از دنیا مطابقت نداشت.

اِوا براون

با توجه به شهرت فراوان آدولف هیتلر، همه ما کم‌ و بیش با معشوقه او، اوا براون آشنا هستیم. البته اوا و آدولف هیچ‌وقت به صورت رسمی ازدواج نکردند و به همین دلیل به اوا هیچ‌گاه به عنوان بانوی اول آلمان نگاه نشد هرچند برخی اعتقاد دارند اوا و آدولف در لحظات آخر پیش از خودکشی با هم ازدواج کرده‌اند.

از جزییات اندکی که از زندگی اوا باقی مانده می‌شود نتیجه گرفت او مانند همسران و معشوقه‌های همه دیکتاتورها علاقه فراوانی به لباس‌ها و جواهرات گران‌قیمت داشته است. اوا ظاهرا کم غذا می‌خورد و در عوض بسیار زیاد شامپاین می‌نوشید و رابطه او با دیکتاتور نازی بیش از یک دهه طول کشید.

 

سجیده خیرالله

سجیده خیرالله اولین همسر دیکتاتور خونخوار عراقی، صدام حسین بود. سجیده و صدام دخترعمو و پسرعمو بودند و تصمیم عقد آن‌ها از زمان کودکی‌شان گرفته شده بود. سجیده به خاطر علاقه فراوان به سبک زندگی غربی در خاطره عراقی‌ها باقی مانده است. او در اوج فقر مردم عراق، لباس‌های گران قیمت از اروپا وارد می‌کرد و موهایش را به رنگ بلوند درمی‌آورد.

 صدام البته مانند بقیه دیکتاتورها روابط عاشقانه فراوانی داشت که یکی از مشهورترین آن‌ها سمیرا شاه بندر بود که در نهایت حتی با هم ازدواج هم کردند. هم سمیرا و هم سجیده در زمان جنگ از خاک عراق فرار کردند.

 

نادِژدا آلی‌یویِوا

نادژدا همسر مردی بود که شاید کمتر کسی در تاریخ به اندازه او باعث مرگ انسان‌ها شده باشد. نادِژدا ابتدا به عنوان دستیار شخصی استالین در حزب کمونیست کار می‌کرد و وقتی به ۱۶ سالگی رسید با استالین ازدواج کرد.

نادژدا حتی پس از ازدواج هم به کار به عنوان منشی ادامه داد. رابطه استالین و نادژدا خیلی زود دچار مشکل شد و نادژدا به خاطر دعواهای زیاد و آزار فراوان از طرف استالین دچار حمله‌های عصبی مداوم می‌شد.

خیِئو پوناری

نمی‌دانم دیکتاتور بدنام کامبوج یعنی پول پوت را می‌شناسید یا نه، فردی که باعث مرگ بیش از نیمی از جمعیت کشورش شد. پوناری که به خاطر ظاهرش لقب "باکره پیر" را از مردم گرفته بود، همسر پول پوت بود و علاوه بر آن به استحکام و به قدرت رسیدن جنبش کمونیست در کمبوجیه با نام خِمِرهای سرخ نقش داشت.

پوناری به خاطر همین نقش سیاسی پررنگ لقب‌هایی چون "مادر انقلاب" و "خواهر شماره یک" داشت و در نهایت به خاطر آن‌چه بیماری روانی حاد اعلام شد از دید عموم کنار رفت.

ژیانگ کینگ یا مادام مائو

ژیانگ کینگ در گزارش‌های مختلف دقیقا به اندازه همسرش مستبد و تشنه قدرت توصیف شده است. جالب است بدانید ژیانگ پیش از ازدواج با مائو زدونگ بازیگر بود و حتی با نام مستعار در چند فیلم هم ظاهر شده بود.

ژیانگ کینگ از طرفداران سرسخت رژیم مائو بود و حتی وقتی در اواخر عمرش به خاطر نقشش در جنایات رژیم، دادگاهی و به اعدام محکوم شد هم حاضر به عذرخواهی برای اعمالش نشد. مجازات ژیانگ در نهایت به حبس ابد تغییر کرد و او در سال ۱۹۹۱ خودکشی کرد.

 

لوسیا هیریارت

لوسیا فقط همسر پینوچه، دیکتاتور کشور شیلی نبود و بر اساس مستندات تاریخی لوسیا نقشی مهم در ترغیب پینوچه برای انجام کودتا و در دست گرفتن قدرت داشته است.

لوسیا هم عاشق خرج کردن پول مردم و سبک زندگی اعیانی بود و در بدترین دوران اقتصادی شیلی در رفاه کامل زندگی می‌کرد و بیش از ۲۰ خدمتکار شخصی داشت.

 

ایملدا مارکوس

دیکتاتور کشور فیلیپین یعنی فردیناند مارکوس در سال ۱۹۵۴ با یک دختر شایسته سابق این کشور یعنی ایملدا مارکوس ازدواج کرد. جالب است بدانید در زمان حکمرانی همسرش، ایملدا یک طرح کلاه‌بردای خاص را طراحی کرد و تخمین زده می‌شود که در این طرح بیش از ۱۰ میلیارد دلار اختلاس کرد

ایملدا نمونه کامل همسر یک دیکتاتور بود. کلکسیون جواهرات و آثار هنری او در جهان کم‌نظیر بود و او تنها در شهر نیویورک صاحب چندین آسمان خراش بود.

 

ری سول-جو

ری همسر دیکتاتور و رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون است و از او با لقب "کیت میدلتون کره شمالی" یاد می‌کنند. این لقب از طرف رسانه‌های غربی به خاطر علاقه فراوان ری به خوش لباسی و سلیقه‌اش در فشن به او داده شده است.

در هر حال بانوی اول کره شمالی تا پیش از سال ۲۰۱۲ کاملا از رسانه‌ها و دنیا پنهان شده بود و اطلاعات چندانی درباره او و گذشته‌اش در دست نیست.

 

صفیه فرکاش

صفیه همسر دیکتاتور پرحاشیه کشور لیبی یعنی معمر قذافی بود. ظاهرا وقتی معمر قذافی به دلیلی به بیمارستان مراجعه کرده بود برای اولین بار با صفیه که پرستار بود ملاقات کرد.

صفیه و معمر قذافی سال‌ها با هم زندگی کردند و صاحب هفت فرزند شدند و دو فرزند را هم به سرپرستی پذیرفتند.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۲/۱/۳
خدا لعنت کند هرچی دیکتاتور جهان را
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

هاشمی نژاد ۱۴۰۲/۱/۳
خسته نباشید خدایی مطالب جالب و خواندنی بودند

نظر خود را براي ما ارسال كنيد