تاريخ: ۱۴۰۲ پنج شنبه ۱۷ فروردين ساعت ۱۰:۲۹ بازدید: 647      نظرات: 0      کد مطلب: 20843

چالش‌های یک گروه تئاتری بوکان برای سفر به تونس


به گزارش هاژه، یک کارگردان تئاتر که نمایشش برای اجرا در جشنواره تونس دعوت شده، ابراز تاسف کرد که به دلیل همراهی نکردن نهادهای فرهنگی، احتمال لغو این اجرا وجود دارد.
نمایش «تپه ۸۸۸» نوشته و کار افشین ناصری برای اجرا در جشنواره بین‌المللی تئاتر ۲۴ ساعته تونس دعوت شده ولی کارگردان این نمایش گفت با وجود پیگیری‌هایی که انجام داده، هنوز موفق نشده برای تهیه بلیت سفر این گروه نمایشی، حمایتی جذب کند.
او در اینباره توضیح داد: نمایش «تپه ۸۸۸» اثری ضد جنگ است و داستان آن در دوره جنگ دوم جهانی برای یک گروهان رخ می‌دهد. ما امیدوار بودیم با شرکت در این جشنواره، پیام‌آور صلح و دوستی ایرانیان باشیم ولی متاسفانه تاکنون هیچ‌یک از بخش‌های فرهنگی برای انجام این سفر از ما حمایت نکرده‌اند و اگر همین وضعیت ادامه پیدا کند، به ناچار اجرای ما در جشنواره تئاتر تونس لغو خواهد شد.
ناصری که در بوکان فعالیت می‌کند، با اشاره به روند پذیرش نمایشش در جشنواره تئاتر تونس یادآوری کرد: سال گذشته فیلم نمایش «تپه ۸۸۸» را برای شرکت در جشنواره بین‌المللی تئاتر ۲۴ ساعته تونس فرستادیم و مدتی بعد از سوی این جشنواره اعلام شد که نمایش ما برای اجرا در این رویداد پذیرفته شده است اما در حال حاضر برای تهیه بلیت سفر گروه‌مان دچار مشکل هستیم. برای حل این مشکل، ابتدا با اداره ارشاد استان خودمان، آذربایجان غربی رایزنی کردیم که مدیر کل ما به وزیر ارشاد نامه نوشتند و ماجرا با معاون پارلمانی ارشاد هم پیگیری شد و در مرحله بعدی با دفتر فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم گفتگو کردیم ولی این پیگیری‌ها هنوز به نتیجه نرسیده است. با این حال امیدواریم در مدت زمان کوتاهی که باقی مانده، در این زمینه به نتیجه برسیم چون حیف است که سفر یک گروه نمایشی به دلیل بلیت، لغو شود.
ناصری ارایه توضیحاتی درباره این جشنواره اضافه کرد: جشنواره بین‌المللی تئاتر ۲۴ ساعته تونس هر سال میزبان چندین گروه آسیایی و اروپایی است و امسال نیز با حضور ۵۰ اثر نمایشی از کشورهای گوناگون برپا می‌شود. ویژگی این جشنواره این است که به مدت ۴ روز و به صورت ۲۴ ساعته برگزار می‌شود و امسال هم قرار است دوره جدید آن هشتم تا یازدهم اردیبهشت ماه در شهر کاف تونس برگزار شود.
خبرگزاری ایسنا، درپیگیری‌های خود برای این موضوع اعلام کرده که این گروه به صورت شخصی با جشنواره نامبرده رایزنی کرده، بخش دولتی برای حمایت از این سفر، دستش چندان باز نیست. از سوی دیگر با توجه به اینکه جشنواره نامبرده اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و درخواست این گروه جزو درخواست‌های سال جدید تلقی می‌شود و در این مقطع هنوز بودجه‌های بخش دولتی پرداخت نشده، این بخش برای حمایت از چنین مواردی، محدودیت دارد.
از سوی دیگر گفته می‌شود که مرکز هنرهای نمایشی بابت برگزاری جشنواره تئاتر فجر هنوز بدهی‌هایی دارد و در چنین شرایطی، در صورت تامین بودجه، طبیعتا تسویه حساب بابت برگزاری جشنواره تئاتر فجر، در اولویت قرار می‌گیرد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد