تاريخ: ۱۴۰۲ چهارشنبه ۶ ارديبهشت ساعت ۱۸:۳۰ بازدید: 455      نظرات: 0      کد مطلب: 20984

همایش بین‌المللی هورامان شناسی در دانشگاه کوردستان برگزار می‌شودرئیس دانشگاه کوردستان گفت: همایش بین‌المللی هورامان شناسی با هدف معرفی بهتر این‌منطقه به جهان، ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت در این دانشگاه برگزار می‌شود.

حامد قادرزاده روز چهارشنبه در جلسه هماهنگی کنفرانس بین‌المللی هورامان و همایش ملی جامعه‌شناسی مرز در سنندج اظهار کرد: همایش بین‌المللی هورامان پس از ثبت منظر فرهنگی هورامان در دستور کار دانشگاه کوردستان قرار گرفت و پیش‌همایش این کنفرانس آبان‌ماه سال گذشته در اقلیم کوردستان برگزار شد.

وی برگزاری کنفرانس بین‌المللی هورامان را در راستای تحقق شعار سال دانست و افزود: هورامان تنها در سطح منطقه و کشور اهمیت ندارد بلکه یک حوزه بین‌المللی است و اگر بخواهیم این منطقه را به جهان معرفی کنیم پیش از هرچیز باید با هم‌افزایی فکری یک چشم‌انداز مشترک در این حوزه را شناسایی و سپس ظرفیت‌ها و جایگاه واقعی آن را به درستی ترسیم کنیم.

رئیس دانشگاه کردستان ادامه داد: برگزاری ۲ همایش بین المللی هورامان شناسی و همایش ملی جامعه شناسی مرز، برای استان کوردستان بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

قادرزاده با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی رهبر معظم انقلاب اضافه کرد: کنفرانسی که مدنظر ما است نیز یک فرایند تولیدی بوده و قطعا در اقتصاد و توسعه نقشه مهمی خواهد داشت.

به گفته رئیس دانشگاه کوردستان این استان می‌تواند اقتصاد مناسبی داشته باشد به شرطی که پتانسیل‌های آن را به خوبی شناخت و از این مواهب و ظرفیت‌ها به درستی استفاده کرد.

رئیس پژوهشکده کوردستان شناسی هم گفت: توسعه بدون همراهی و همفکری مراکز علمی، جامعه مدنی و دستگاه‌های اجرایی تحقق نمی‌یابد و انتظار می‌رود دانشگاه در راستای مسئولیت اجتماعی و به عنوان کنشگر مرزی مطالبات و تقاضای اجتماعی جامعه مدنی را مشخص و به دستگاه‌های اجرایی انعکاس دهد.

امید قادرزاده افزود: منطقه هورامانات دارای قدمت تاریخی با پیشینه‌ کهن فرهنگی، آداب و رسوم و نمادهای فرهنگی ویژه‌ای است که هر کدام از این نمادها گوشه‌هایی از زوایای فرهنگ غنی و پربار این منطقه را نمایان می‌کند.

وی با اشاره به تعداد مقالات ارائه شده در این کنفرانس، ادامه داد: ۱۶ پنل تخصصی در ۲ روز و در قالب ۶۰ مقاله ارائه خواهد شد که ۴۰ درصد از این تعداد مقاله را اساتیدی از اقلیم کوردستان ارائه خواهند داد.

رئیس پژوهشکده کوردستان شناسی اظهار کرد: برگزاری این کنفرانس می‌تواند پویایی و نشاط علمی، فرهنگی و اجتماعی را در جامعه تقویت نماید و با توجه به راه‌اندازی گروه پژوهشی هورامان‌ شناسی و رونمایی از کتاب دو جلدی تاریخ، ادبیات، فرهنگ و جامعه هورامان، می توان اثر نقطه‌ای این همایش را به یک پیوستار تبدیل کرد و نتایج اثربخش دائمی در جامعه برجا گذارد.

قادرزاده در ادامه با اشاره به برگزاری «دومین همایش ملی جامعه‌شناسی مرز» هم گفت: نخستین همایش ملی جامعه‌شناسی مرز، پنجم و ششم اردیبهشت ۹۷ برگزار شد و این دومین همایش برگزار شده توسط دانشگاه کردستان است.

دبیر علمی دومین همایش ملی جامعه‌شناسی اضافه کرد: دانشگاه می‌تواند در فهم عالمانه مسائل مناطق مرزی ذی‌مدخل بوده و با کنشگری دانشگاه زمینه بازاندیشی در سیاست‌های توسعه در مناطق مرزی را با هدف بهبود حیات اجتماعی مرزنشنیان فراهم آورد.

قادرزاده یادآور شد: این کنفرانس ملی نیز در ۲ روز با ارائه ۲۴ مقاله توسط صاحبنظران این حوزه انجام خواهد گرفت و مقالات نیز در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی خواهد بود.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد