تاريخ: ۱۴۰۲ پنج شنبه ۱۱ خرداد ساعت ۱۶:۱۶ بازدید: 1057      نظرات: 0      کد مطلب: 21279

برای نخستین بار انتشار نامەای از شاعر و نویسنده کورد استاد عبدالرحمان شرفکندی ـ هەژار موکریانِی
امیر حقیقی: در این نامه که در پاییز سال ١٣٦٣ در زمان اقامت در عظیمه کرج خطاب به مرحوم نادر ایلخانی زاده (١٣٩٤-١٣٢٠) نوشته شده است به مواردی مانند همکاری جهت وصول طلب هزینه فروش منزل شراکتی با یکی از اقوامش به نام مرحوم حسنخالی از یک مهندس تهرانی و نیز رساندن سلام به عبدالله خان [شهیدی] اشاره شده است. سبک نگارش زیبای استاد قابل تامل است. در کتاب خاطرات استاد شرفکندی صفحه ٤١ در رابطه با مرحوم محمدامین آقای ایلخانی زاده (١٣٧٧- ١٢٩٠) می‌خوانیم: "سال بعد بازرگان گندم شدم. شریکی هم برای خودم دست و پا کردم.گندم بوکان را به تبریز می بردیم و می فروختیم. به دلیل حجم فراوان محصول اگر از هر کیلو گندم نیم شاهی هم سود می بردیم، باز هم به صرفه بود.... آن روز به دیدار محمدامین آقا از خوانین بوکان رفتیم. قپان و سرانه احشام بازار را به قیمت ٨١ هزار تومان از ایشان اجاره نمودیم. یک بار نیز حمام بوکان را از وی اجاره کردم اما بلافاصله پشیمان شدم و با ٨٠٠ تومان سود آن را به فرد دیگری واگذار نمودم.


 متن نامه:

 سرور زاده ارجمند آقای نادر ایلخانی زاده، سلام عرض کردم. متاسفانه ماشین خانی پسرم موتورش سوخته و دو هفته است که ماشین نداریم. می خواستم محمدامین آقا را زیارت نمایم و ضمنا با عبدالله خان دیداری تازه کنم، اما راه رسیدن به خانه برای پیرمردی چون من از هفت خان رستم گذشتن است و شما از کار و گرفتاری زیاد مجال سرزدن به ما را نداشته ای. نمی دانم با حسنخالی چه گذشت. در هرحال خواهشمندم اگر زحمت نباشد پرسشی بفرمایید که آدرس خانه مهندس مدیون کجا است که اگر ممکن بود با هم برویم والا خودم او را ببینم که شاید بتوانیم چیزی حاصل نماییم.

 منتهای عرض احترامات مرا به حضور حاجی محمدامین آغا تقدیم کن. عبدالله خان را سلام رسانم و از خدا شفایش میطلبم. مخلصتان هەژار ٦٣/٨/٢٠


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد