تاريخ: ۱۴۰۲ شنبه ۱۰ تير ساعت ۱۳:۲ بازدید: 699      نظرات: 0      کد مطلب: 21440
درخواست شهروندان از مسوولان شهر مهاباد

پارک‌های شهر را با رویکرد فرهنگی و اجتماعی ساماندهی کنید


به گزارش هاژه، شهروندان زیادی در تماس با هاژه خواستار ساماندهی پارک‌های سطح شهر و حاشیه رودخانه و فضاهای سبز شده‌اند.

چندی پیش تعدادی از شهروندان در پیام‌های متعددی نسبت به بروز برخی آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای هنجار شکن در پارک خبرنگار این شهر انتقاد کرده و خواستار ساماندهی فضای این پارک شده‌اند.

آنها در پایم‌هایشان نسبت به نزاع‌های متعدد برخی نوجوانان و رفتارهای هنجار شکن در این پارک که بخش عمده‌ای از خانواده‌ها و گردشگران در روزهای تعطیل به آنجا میروند، انتقاد کرده‌اند.

تعداد دیگری از شهروندان نیز از بروز آسیب‌های جدی اجتماعی در پارک سیدقطب هشدار داده و گفته‌اند، رفتارهای هنجار شکن، نزاع نوجوانان بزه‌کار و همچنین توزیع مواد مخدر و روان‌گردان در این پارک نیز به اوج خود رسیده و به پاتوقی برای هنجارشکنان تبدیل شده است.

در تازه‌ترین انتقادها تعداد زیادی از ساکنین بلوار خلفای راشدین حدفاصل پل یرغو تا فلکه دانشگاه آزاد و همچنین پارک دانشجو نسبت نامناسب بودن فضای این پارک و حاشیه رودخانه خبر داده‌اند.

آنها گفته‌اند که پارک دانشجو به پاتوق افرادی تبدیل شده که عملا استفاده از این پارک را برای ساکنین غیر ممکن ساخته است.

تجمع برخی معتادین به مواد مخدر و الکل در این پارک و معرکه‌گیری آنها فضایی را برای استفاده شهروندان نگذاشته و تیله بازی در این پارک سالهاست مورد انتقاد شهروندان و ساکنین است.

بررسی‌های هاژه نشان داده که انجام بازی تیله بازی در پیاده‌راه این پارک عملا مسیرهای پیاده‌روی را مسدود کرده است.

آقای رشیدبیگی یکی از شهروندان مطالبه‌گر که به گفته خودشان چند سالی است با مسوولان شهر نسبت به بروز برخی مشکلات این شهر مکاتباتی انجام داده در گفتگو با هاژه می‌گوید: وظیفه شورای شهر تنها کاشتن نهال و توسعه فضای سبز نیست، بلکه امرو فرهنگی و اجتماعی نیز نباید فراموش شود.

وی افزود: تغییر محسوسی در فضای پارک‌ها نمی‌بینیم و روزانه شاهد صحنه‌های دردناکی در پارک دانشجو و حاشیه رودخانه یرغو هستیم.

وی هشدار می‌دهد که در صورت انفعالی مسوولان باید منتظر سونامی اعتیاد در بین جوانان باشیم، متأسفانه این روزها شاهد آلونک سازی برخی معتادین در جنب پل یرغو و شه‌وره‌نگ  تا فلکه دانشگاه آزاد هستیم، حتی در برخی مواقع شاهد حضور برخی خانم‌های معتاد در بین معتادین هستیم که ضمن یک هنجار شکنی جدی است، یک هشدار برای بروز برخی هنجارشکنی هستیم.

وی در پایان اضافه کرد که بروز برخی رفتارها در بین فضاهای عمومی می‌توان به بروز و افزایش آسیب اجتماعی در بین نوجوانان و کودکان منجر شود.

به گزارش هاژه، موضوع ساماندهی پارک‌های سطح شهر مهاباد که عمدتا از فرسودگی رنج می‌برند، به مطالبه جمعی شهروندان تبدیل شده و ذکر این نکته لازم و ضروری است که نوسازی و خلق فضایی ویژه، تأثیر بسزایی در بروز آسیب‌های اجتماعی دارد.

ایجاد فضای باز، نورپردازی، پیاده‌راه و المان جزو عناصری است که  در خلق فضای یک پارک یا حاشیه رودخانه می‌تواند موثر واقع شود، به نحوی که با هنرمندی و تخصص ویژه باید مورد استفاده قرار گیرند.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد