تاريخ: ۱۴۰۲ پنج شنبه ۲۹ تير ساعت ۱۲:۲۷ بازدید: 1885      نظرات: 1      کد مطلب: 21539
بیخیالی مسوولان و شوری که درآمده

مراکز سونوگرافی مهاباد جان مردم را به لب رسانده‌اند


به گزارش هاژه، چند سالی است که مراکز سونوگرافی و تصویربرداری مهاباد موجی از انتقادها را بدلیل عملکردشان به وجود آورده و مسوولان شهر و متولیان در بی‌خیالی کامل بسر می‌برند.

صرف نظر از پرداختن به زیرمیزی‌هایی که غیرقانونی گرفته می‌شود و بیمارستانی که نه درمان دارد و نه پزشک، هزینه‌های درمانی بسیار بالا است و در شرایطی که بانک‌ها هم از دادن وجه نقد خودداری می‌کنند، پول نقدی در جیب مردم نیست، از هر 10 عابر بانک‌ هم چند تایی کار می‌کنند، صف طویل را هم پشت سر بگذارید 200 هزار تومان می‌توانید برداشت کنید و بر اساس قانون نانوشته‌ای هم نمی‌توان از چندین کارت پول برداشت کنید چون مردم منتظر و بی اعصابند!
 
بسیاری از سرپرستان خانوار از معالجه و درمان بیماری‌های خود صرف نظر می‌کنند تا همسر و فرزندانشان با حقوق زیر خط فقر در سلامت باشد، آنها با کوله‌باری از درد و غم، از زمین و زمان گلایه دارند و با اینحال روانه مطب‌ها و مراکز سونوگرافی می‌شوند. 

شهر مهاباد دارای چند مرکز سونوگرافی است و روزانه ده ها شهروند از تعدادی از آنها انتقاد می‌کنند، دلیل این انتقادها هم خودداری مطب‌ها از ارائه دستگاه کارتخوان است.

شهروندان زیادی از وضع مالیات انتقاد می‌کنند ولی بهر تقدیر آن را پرداخت کرده و هرآنچه را قانون تعیین کرده داوطلبانه و یا به ناچار پرداخت می‌کنند.

از قرار معلوم مالیات بر کسب و کار نیز با توجه میزان درآمد و تراکنش‌ها صورت گرفته میزاان مالیات تعیین می‌گردد به قول معرف «هرچه بامش بیش برفش بیشتر»، بازاریان و تمامی کسانیکه بهر طریقی کسب درآمد می‌کنند باید مالیات بپردازند.

به نظر می‌رسد پزشکان مراکز سونوگرافی مهاباد نیز مالیات تعیین شده از سوی دولت را قبول ندارند اما صدایشان درنمی‌آید و تلافی آن را بر سر مردم خالی می‌کنند.

در ماه های قبل، شهروندان از تعطیلی این مراکز انتقاد می‌کردند و هر یک به دلیلی خدمات ارائه نمی کردند، یکی در سفر بود و یکی نوبت دادنش ماه ها طول می‌کشید و یکی هم دلبخواهی کار می‌کرد، وضعیتی که تنها در مهاباد می توان آن را دید و با هیچ شهری از استان آذربایجان غربی قابل مقایسه نیست.

روزانه شهروندان از طریق تماس، نامه، پیامک و یا حضور یافتن در دفاتر رسانه، از مشکلاتشان سخن می‌گویند و این روزها خودداری برخی مطب‌ها از دریافت وجه بصورت کارت بانکی به یکی از انتقادهای اصلی شهروندان تبدیل شده است. 

دقایقی قبل شهروندی در تماس با هاژه از تازه ترین بیخیالی مسوولان و جفای یکی از مراکز سونوگرافی در حق مردم این شهر پرده برداشت و گفت: روز قبل خانمم برای انجام سونوگرافی به یکی از مراکز(نام محفوظ) مراجعه کرده و علی رغم همراه داشتن پول کافی در کارت بانکی،  ساعت‌ها مرکز سونوگرافی او را در گوشه ای به ناچار نشانده، تا بنده از شهری دیگر به مهاباد برگردم و با پول نقد هزینه را پرداخت نمایم.

این شهروند که برای پیگیری مشکلش به اداره متولی مراجعه کرده، در کمال تعجب به او گفته‌اند تا این موضوع را تنها باید رسانه‌ای کرد تا به نحوی جدال و جنجالی جدید بین رسانه‌های شهرستان و مراکز سونوگرافی راه بیاندازند.

پاسخ مسوولان شهر مهاباد بدین صورت، مسبوق به سابقه است و در طول چند سال گذشته همیشه با هدایت کردن اذهان عمومی به یک سو درصدد انحراف موضوع، خفه کردن مطالبه مردم در نطفه و شانه خالی کردن از مسوولیت هستند.

روزی رسانه‌ها و مراکز عرضه قلیان ، روزی رسانه و بازاریان و روزی پزشکان و رسانه را با پاسخ هایی این چنینی رو در روی هم قرار می‌دهند، آنها در پیشگاه خداوند و چشم در چشم مردم و رسانه، از مسوولیت شانه خالی می‌کنند.

رسانه‌ها نه متولی ساماندهی و نه مامور و قاضی در اختیار دارند تا با متخلفان بصورت چکشی برخورد کنند، دیوارشان از همه جا هم کوتاه تر است و هر بار که انتقاد شهروندان در رسانه بازتاب می‌یابد، همان مسوولان رسانه‌ها را به تشویش اذهان عمومی، آشوب و ... متهم می‌کنند.

رسانه‌ها در لابلای آگاهی بخشی، گردش اطلاعات و خبر، مطالبات مردم را منتشر می‌کنند تا مسوولانی که از مردم و مشکلاتشان بی‌خبرند، نسبت به انتقاد و گلایه شهروندان از دستگاه متبوعشان آگاهی یافته و چاره جویی کنند، اما رویه چند سال گذشته این گونه نبوده و آنها از هرگونه مسوولیتی شانه خالی می‌کنند، به گونه‌ای که بین مردم رسانه را مسوول و در بین مسوولان رسانه را به تشویش اذهان عمومی و ... متهم می‌کنند.

دلیل اصلی رفتار آنها هرچه باشد، بی‌خیالی و شانه خالی کردن از مسوولیت به اوج خود رسیده و در این بین تنها مردم بی نوای این شهر هستند که روز و هر دقیقه با مشکلی باید جانشان به لب برسد. در حقیقت وضعیتی این چنین که مسبب اصلی آن مسوولان و عدم نظارت آنها بر نهادها و مراکز شهر است، شایسته و در شأن مردمان بزرگ مهاباد نیست.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۲/۴/۲۹
ای کاش مسولی بودکه این چیزهاروگوش میدادالهی خودشون این دردهاروببینندمن کارگرکه خودم روفدای خانوادم‌کردم وهزاران نفرمثل من ..انشالله خودشون روزی گرفتاراین وضعیت بشن تادردمان روببینن

نظر خود را براي ما ارسال كنيد