تاريخ: ۱۴۰۲ شنبه ۳۱ تير ساعت ۱۲:۵۶ بازدید: 539      نظرات: 0      کد مطلب: 21547

سردشت با ۷۰۰ هکتار باغ سماق قطب تولید این محصول در منطقه است


مدیر جهاد کشاورزی سردشت گفت: این شهرستان با ۷۰۰ هکتار باغ سماق قطب تولید این محصول در استان آذربایجان‌غربی و منطقه غرب کشور است.

 

احمد علی‌پور اظهار کرد: این شهرستان با تولید سالانه بیش از ۷۰۰ تُن سماق رتبه نخست آذربایجان‌غربی و همچنین منطقه را در اختیار دارد و بیش از ۹۰ درصد محصول سماق تولید شده سردشت، در بازار سایر استان‌های کشور عرضه می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه میانگین برداشت این محصول حدود یک تُن در هر هکتار است، افزود: سردشت با توجه به شرایط خاص توپوگرافی و اقلیم آب و هوایی یکی از مناطق مستعد کشور برای کشت و توسعه مزارع سماق به شمار می‌رود.

 

مدیر جهاد کشاورزی سردشت با بیان اینکه سماق این شهرستان به صورت کاملا طبیعی و بدون سموم و کود کشاورزی پرورش و تولید می‌شود، اضافه کرد: سماق سردشت دارای طعم و بوی مطبوع و رنگ زیبایی است به همین خاطر طرفداران زیادی در سطح کشور دارد.

 

وی ادامه داد: بارش سالانه مناسب، مقاومت نسبت به خشکسالی، نبود آفتی خاص برای سماق باعث شده که این محصول به صورت دیم تولید شود و علاوه بر آن بخشی از باغات سماق این منطقه خودرو هستند و انسان در کاشت آن هم دخالتی نداشته است.

 

علی‌پور گفت: نکته قابل تامل در مورد سماق سردشت این است که سکاق این شهرستان از رقم قهوه‌ای و برداشت این محصول در مناطق مختلف این شهرستان به صورت گروهی (هه‌ره‌وه‌ز) و با استفاده از دست انجام می‌شود.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد