تاريخ: ۱۴۰۲ يکشنبه ۸ مرداد ساعت ۱۲:۵۰ بازدید: 1204      نظرات: 3      کد مطلب: 21604

مهاباد در حسرت یک مجتمع تفریحی/ از رویای کودکان تا سرگردانی مهمانان


هاژه- انسان شهری علاوه بر نیازهای روزانه، به اوقاتی برای رهایی از استرس‌ها و نگرانی‌های روزمره نیاز دارد. تخصیص ساعت‌هایی از برنامه روزانه و هفتگی به این اوقات در راستای بهبود کیفیت زندگی بسیار موثر است. در این یادداشت برآنیم تا سطح دسترسی گروه‌های کودک، نوجوان و جوانان به امکانات و اماکن دارای پارامترهای تفریحی را در مهاباد بررسی کنیم و دریابیم کە احداث یک مجتمع تفریحی چە تاثیری بر جامعه و اقتصاد گردشگری مهاباد خواهد داشت. نمونه موردی در بیخ گوش مهاباد سالانه مهمانان زیادی را جذب و جوانان این شهر را به سوی خود می‌کشاند. دهکدە چی‌چست ارومیه با مساحت ٢٠ هکتار شامل: سینما، آمفی‌تئاتر یک هزار و ٢٠٠ نفری، بیلیارد، استوکر، ایرهاکی و کارتینگ اتومبیل‌رانی می‌شود که گردشگران را مجذوب خود می‌کند.

کودکان:

کودکان به عنوان اصلی‌ترین گروه جامعه شناخته می‌شوند. گروهی که با پرورش و تربیت صحیح آنان می‌توان سلامت جامعه آیندە را در تمامی ابعاد تضمین کرد. بالندگی و رشد سالم کودک، بیش از محیط خانە و خانوادە، در گرو میزان پذیرایی محیط شهری‌ست. خیابان‌ها، میادین، پارک‌ها و فضاهای باز شهری که پارامترهای کالبدی و غیرکالبدی را جهت پذیرایی از کودک داشته باشند، نقش بسزایی در رشد، پرورش و رفع فشارهای روانی و عصبی دوران کودکی دارند.

در زیرمحلات و محلات شهر مهاباد چه فضاهایی برای استفادە کودکان طبق اصول شهرسازی وجود دارد؟ در کدام محله مهاباد فضای بازی کودکان با تعاریف امروزی تعبیه شدە است؟ در کدام فضای سبز و پارک مهاباد به کف‌سازی مناسب، مبلمان مناسب کودک، نحوه نورپردازی کودکانه، ایجاد فضاهای بی‌دفاع و پارامترهای سرزندگی و آموزندگی توجه شدە است؟ پاسخ را بر عهدە شما می‌گذاریم.

نوجوانان و جوانان:

تقریبا همه شما در مهاباد دیدەاید و شنیدەاید، از نزاع‌های خیابانی، از لشکرکشی‌ها و زورآزمایی‌های نوجوانان و جوانان، از کورس‌های شبانه خطرناک و اغلب حادثه‌آفرین، از ازدحام در قلیان‌سراها، از کاهش سن اعتیاد، از افزایش مصرف مشروبات الکلی، از رواج مخدرهای گوناگون. همه دیدەایم و شنیدەایم و اغلب نیز آنان را مورد ملامت و انتقاد قرار دادەایم.

 نوجوانی و جوانی آغاز راه استقلال از خانوادە است. سن فعالیت اجتماعی، مشارکت مسئولانه و ایجاد حس تعلق به مکان. عدم وجود مکان‌های تفریحی مناسب به خصوص برای جوانان تنش‌های روانی را در جامعه افزایش خواهد داد. در کشور‌های پیشرفته توسعه تفریحات و شهربازی‌ها علاوه بر مسئله سرگرمی و تفریح و فراغت برای جلوگیری از مشکلات جسمانی و و روانی مردم مورد توجه قرار گرفته است. مراکز تفریحی مدرن با تلفیق آموزش و سرگرمی نوجوانان و جوانان، زمینه شکوفایی استعداد‌های آنان را فراهم کردەاند و مراکز این‌چنینی به مراکز استعدادیابی برای کشور‌ها تبدیل شده‌اند. نوجوانان و جوانان مهابادی در کدام مکان این شهر خود را بیابند؟ شهر ما برای آنان چە مهیا کردە است؟ آیا مکانی تفریحی با رویکردی آموزشی، فرهنگی، ورزشی و هنری برای آنان وجود دارد؟

نقش شهرداری:

شهرداری مهاباد به عنوان اصلی‌ترین نهاد موثر در مدیریت شهری و البته با همکاری نهادهای مرتبط باید نقشی فراتر از آنچە که تاکنون و در دوره پیش‌رو ایفا کردە، بازی کند. اکنون وقت آن رسیدە که پس از ایجاد فضاهای متناسب با روحیات کودکان، نوجوانان و جوانان در محلەهای مهاباد با تمرکز ویژه بر روی مناطق حاشیه‌ای شهر بە منظور عدم رشد قارچ‌گونە اماکن ناسالم، با رونمایی از یک طرح تفریحی عظیم، شهروندان مهابادی را با یک شگفتانە روبرو کند و دوره حاضر را بە عنوان درخشان‌ترین دوره شورا و شهرداری مهاباد در تاریخ این شهر ثبت کند. طرحی که با توجه به ظرفیت بالای گردشگرپذیری مهاباد کە مرهون وجود بازارچەها و تاناکورای آن است، درآمد پایدار سرشاری را روانه خزانه این سازمان خواهد کرد.

بدین ترتیب، شهرداری مهاباد با مشارکت بخش خصوصی می‌تواند با اجرای یک طرح تفریحی، با یک تیر دو نشان را مورد هدف قرار دهد. اول آنکه بە رسالت خود در زمینەهای فوق عمل کردە و دوم، گردشگران و مهمانان را مجاب بە ماندن و اقامت چند روزه در این شهر خواهد کرد.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۲/۵/۹
شهربازی رو اصلاح کنند کافیه. تبدیل به انبار شده
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۲/۵/۹
اگه او شارداره نیکا قتی نابینین
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

هیرش ۱۴۰۲/۵/۸
به راستی زور چاک تان ئاماژه پی کردووه

نظر خود را براي ما ارسال كنيد