تاريخ: ۱۴۰۲ سه شنبه ۲۴ مرداد ساعت ۱۶:۵۴ بازدید: 436      نظرات: 0      کد مطلب: 21692

نشست اضطراری شورای امنیت درباره وضعیت آرتساخ و کریدور لاچین


شورای امنیت سازمان ملل به درخواست ارمنستان، درباره وضعیت انسانی منطقه آرتساخ کوهستانی و موضوع انسداد کریدور لاچین فردا چهارشنبه نشست اضطراری برگزار می‌کند.

 

شورای امنیت سازمان ملل چهارشنبه (۱۶ اوت، ۲۵ شهریور) در پاسخ به درخواست ارمنستان برای برگزاری نشست اضطراری این نهاد سازمان ملل درباره وضعیت آرتساخ کوهستانی، تشکیل جلسه می‌دهد.

 

پیش‌تر، «مهر مارگاریان» سفیر ارمنستان در سازمان ملل در نامه‌ای به نماینده آمریکا که ریاست شورای امنیت را در ماه جاری برعهده دارد، خواستار نشست شورای امنیت درباره وضعیت وخیم آرتساخ کوهستانی شد و گفت منطقه عمدتاً ارمنی‌نشین آرتساخ در همسایگی جمهوری آذربایجان محاصره شده و ۱۲۰ هزار نفر با خطر «گرسنگی و فاجعه انسانی تمام‌عیار» روبرو هستند.

 

به گزارش آسوشیتد پرس، هیأت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل دوشنبه اعلام کرد نشست اضطراری علنی عصر چهارشنبه برگزار خواهد شد. مارگاریان در نامه به «لیندا توماس-گرینفیلد» سفیر ایالات متحده در سازمان ملل گفت انسداد کامل کریدور لاچین از ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) توسط باکو--تنها مسیری که منطقه آرتساخ را به ارمنستان متصل می‌کند--باعث کمبود شدید مواد غذایی، دارو و سوخت شده است.

 

ایروان در ادامه افزود ایجاد عمدی شرایط غیرقابل تحمل برای مردم چیزی جز اقدام ظالمانه جمعی که مردم بومی را هدف قرار داده و آن‌ها را به ترک وطن مجبور می‌کند، نیست. ایروان تاکید کرد این تهدید وجود برای آن‌هاست.

 

او از شورای امنیت که وظیفه تامین صلح و امنیت بین‌المللی را برعهده دارد خواست به وظایف خود در ممانعت از جنایاتی از جمله جنایت جنگی، پاکسازی قومی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی عمل کند.

 

به گزارش خبرگزاری «ترند»جمهوری آذربایجان، «آیخان حاجی‌زاده» سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان گفت «یاشار علی‌اف» نماینده دائم باکو در سازمان ملل در این نشست شرکت خواهد کرد. طبق این گزارش، «آنی بادالیان» سخنگوی وزارت خارجه ارمنستان هم گفته «آرارات میرزویان» وزیر خارجه این کشور برای شرکت در این نشست به نیویورک سفر خواهد کرد.

 

پیش‌تر وزارت خارجه ارمنستان در بیانیه‌ای اعلام کرده بود ایروان از سازمان ملل خواسته نشست اضطراری شورای امنیت را برای بررسی وضعیت در منطقه آرتساخ کوهستانی برگزار کند.

 

پیش از آن همچنین «آراییک هاروتونیان» رئیس بخش ارامنه‌نشین آرتساخ کوهستانی از جامعه بین‌المللی و سازمان ملل متحد اقدام فوری برای جلوگیری از نسل‌کشی مردم و پایان محاصره منطقه توسط جمهوری آذربایجان را خواستار شد.

 

این در حالی است که «جیحون بایراموف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در تماس تلفنی اخیر با «یوری کیم» دستیار موقت وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا گفت ارمنستان عمداً با بهانه‌های مختلف وضعیت در منطقه را تشدید و ادعاهایی مثل محاصره و بحران انسانی را که روند صلح را مختل می‌کند، مطرح می‌کند.

 

یکی از مهم‌ترین مشکلات باقیمانده بین دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر مسیر مهم لاچین است که باکو آن را مسدود کرده یا ایست بازرسی شدید اعمال می‌کند. ارمنستان بارها اعلام کرده باکو به کاروان محموله‌های بشردوستانه برای ارامنه منطقه آرتساخ کوهستانی مجوز عبور نمی‌دهد.

 

تاکنون دو جنگ بر سر آرتساخ کوهستانی بین این دو همسایه رخ داده که جنگ دوم آرتساخ در نوامبر ۲۰۲۰ با توافق آتش‌بس بین نخست‌وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت. جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی را از اشغال ارمنستان خارج ساخت. با این حال درگیری‌های مرزی ادامه دارد و دو طرف یکدیگر را به تنش‌آفرینی متهم می‌کنند.

 

«نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان پیش‌تر گفته بود ایروان آماده است منطقه آرتساخ کوهستانی را به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت بشناسد، مشروط بر این که باکو امنیت جمعیت ارمنی این منطقه را تضمین کند./ فارسبرچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد