تاريخ: ۱۴۰۲ سه شنبه ۷ شهريور ساعت ۱۸:۵ بازدید: 1123      نظرات: 0      کد مطلب: 21775
رییس شورای شهر مهاباد تشریح کرد؛

کارنامه و برنامه‌های شورا و شهرداری مهاباد در سال جاری


بە گزارش پایگاە خبری هاژە، در مراسم افتتاح پل بتنی شەوڕەنگ، رییس شورای شهر مهاباد بە تشریح اهم اقدامات شورا و شهرداری در ۶ ماهه اول سال جاری پرداخت.

آرش شهابی گفت: خوشبختانە در ۲ سال گذشته، شورا و شهرداری مهاباد با تصویب لوایح، برنامه ریزی  و تخصیص بودجه و همچنین اجرای آن‌ها در حوزه‌های عمرانی، فرهنگی و خدماتی ثابت کرده که در هر مناسبتی پروژه‌ای برای افتتاح و حرفی برای گفتن دارد.

در ادامه، رییس شورای شهر مهاباد به تشریح عملکرد شورای شهر و شهرداری مهاباد در ۶ ماهه اول سال جاری و برنامه های آتی پرداخت که در ذیل به تفکیک حوزه آمده است:

عمران

در حوزه عمران، پروژه کمبربندی تاج سد به آزادگان با پیشرفت ۹۰ درصدی در حال انجام و تا دو ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. آسفالت ۸ کیلومتر (در قالب ۱۰ هزار تن) معابر سطح شهر بدون بهره‌گیری از پیمانکار و با استفاده از کارخانه آسفالت و به همت تلاشگران حوزه عمران شهرداری انجام گرفت. همچنین بتن‌ریزی ۴۰ هزار متر مربع از معابر خاکی سطح شهر با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان انجام شده است. در موضوع هدایت آب‌های سطحی به منظور مقابله با سیلاب، توانستیم مناطق مختلفی از سطح شهر را جدول‌گذاری و کانال‌کشی کنیم که هزینه آن بالغ بر ۹ میلیارد تومان بوده است. پل شەوڕەنگ کە مطالبه قدیمی جمع کثیری از شهروندان مهاباد بود با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در کمتر از ۵ ماه به بهره‌برداری رسید.

فرهنگی

در حوزه فرهنگی، در کنار برگزاری جشنواره موسیقی کودکان و نوجوانان، جشنواره دف‌نوازی شمال غرب کشور، مسابقه طراحی المان‌های فرهنگی و کمک به چاپ و نشر کتاب نویسندگان مهابادی، مرمت و بازسازی حوضخانه رستم‌بیگ، مرمت و بازسازی حوضخانه عباس‌آغا، ساماندهی فضای پیرامون مقبره بداق سلطان، پیرایش جداره تاریخی بازار شهر (که در خیابان جمهوری اسلامی به پایان رسیده) و صورت کرفت. همچنین قرائت‌خانه شماره چهار را منظور کمک به انجمن های فرهنگیو هنری و ادبی به نهاد کتابخانه‌های کشور واگذار کردیم. المان میادین کتاب، محمودکان و ملاخلیل را در دست احداث است. همچنین خانه فرهنگ زمین‌های شهرداری به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

سینما و تئاتر

اقدامات آغازین احداث پردیس سینمایی مهاباد در تالار وحدت را شروع کرده ایم که در چند ماه آینده آثار جشنواره فیلم آفتاب در این پردیس به نمایش گذاشته خواهند شد. جشنواره تئاتر مونودرام با محوریت کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز از برنامه‌های در دست اجرای مجموعه شورا و‌ شهرداری در این حوزه است.

اجتماعی

در حوزه اجتماعی اگرچه نگاهی به همیاری بخش صنایع و در راس آن شرکت پتروشیمی مهاباد داریم، اما در حد توان بالغ بر یک میلیارد تومان به سازمان‌های فعال در حوزه آسیب‌های اجتماعی کمک کردیم.

ورزش

در حوزه ورزش بنا داریم تا ۲ مجموعه را به زیرساخت‌های ورزشی شهرستان اضافه کنیم که یکی از آنها در باغ اسماعیل‌آغا و دیگری در منطقه سیداوا خواهد بود. در حمایت از ورزشکاران مهابادی نیز بیش از ۶۰۰ میلیون تومان مصوبه حمایتی به تصویب اعضای شورا رسیده است.

فضای سبز

در بخش فضای سبز توانسته‌ایم که سرانه فضای سبز شهرستان را به ازای هر11 نفر یک متر به ۶ نفر یکر کاهش دهی. احاله پارک استاد هژار در دستور کار است. پارک‌های سیداوا، بداق سلطان و کوی ۲۲ بهمن احداث شده اند. مجموعه شورا و شهرداری بر آن است که فضای سبز شهر را به ۷۰ هکتار افزایش دهد. ما از حوزه زیباسازی هم غافل نبودیم و تکمیل پیاده‌راه میدان منگوران، ساحل‌سازی رودخانه مهاباد و نورپردازی معابر سطح شهر انجام شده و تداوم خواهد داشت.

درمان

در این حوزه کمک به مرکز دیالیز مهاباد، اهدای زمین به پایگاه سنجش سلامت به صورت رایگان و آسفالت ورودی دانشکده علوم پزشکی از اهم اقدامات مجموعه شورا و شهرداری بوده است.

ایمنی و آتش نشانی

در حوزه ایمنی و‌ آتش‌نشانی، عایق ‌کاری و تکمیل سیستم اطفای حریق بازار تاناکورا به اتمام رسید. برای سازمان آتش‌نشانی نیز یک دستگاه خودرو سنگین، یک دستگاه خودرو پیشرو، تشک نجات، لباس و تجهیزات آتش‌نشانی خریداری شده است. همزمان عملیات تکمیل ایستگاه چهارم آتش‌نشانی در حال اتمام است‌.

خدمات

در حوزه پسماند و خدمات شهری، بیش از ۱۲ دستگاه نیمه‌سنگین مجهز به دستگاه پرس خریداری شده که ۶ دستگاه هم‌اکنون وارد مدار شده‌اند. همچنین یک دستگاه بیل زنجیری جهت دفن پسماند با ارزش ۶ میلیارد تومان خریداری شد که هزینه اجاره سالانه آن ۳ میلیارد تومان بود. موضوع جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب کماکان در دستور کار قرار دارد اگرچه ریشه‌کن کردن این موضوع نیاز به همیاری مردم و فرهنگ‌سازی دارد.

ترافیک

در بحث ترافیک و حمل‌ونقل تاکنون بیش از ۴ میلیارد تومان خسارت تعریض پرداخت شده تا شهروندان به اجرای طرح تفصیلی تشویق شوند. چند تقاطع سطح شهر مجهز به چراغ راهنمایی هوشمند شده‌اند که بنا داریم طرح شهر هوشمند را در همه ابعاد شهر گسترش دهیم. در راستای کنترل ترافیک احداث ۴ پل دیگر را در دستور کار قرار داده‌ایم. نسبت به افزایش دوربین‌های نظارتی پلیس راهنمایی و رانندگی اقدام خواهیم کرد. یکی از برنامه‌های مهم ما در این حوزه، تخلیه خیابان‌های سرداران و محمد قاضی از نمایشگاه‌های خودرو و انتقال آنها به شهرک صنفی کاوه خواهد بود که تا پایان سال انجام خواهد شد.

شهربازی

زمین شهربازی مشکل حقوقی دارد و طی دادگاهی که مهرماه امسال قرار است برگزار شود، امیدواریم ضمن حل این مشکل، احداث شهربازی مهاباد به سرعت انجام شود.

آرامستان

ساماندهی آرامستان مهاباد که مطالبه جدی شهروندان است قطعا در سال جاری انجام خواهد شد. 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد