تاريخ: ۱۴۰۲ سه شنبه ۹ آبان ساعت ۱۳:۴۹ بازدید: 1738      نظرات: 7      کد مطلب: 22071
کام تلخ رانندگان تاکسی در مهاباد؛

رانندگان تاکسی: «برچسپ‌های جعلی» دمار از روزگارمان درآوردەاند


نزدیک به یک سال است که حضور خودروهای شخصی با برچسپ‌های جعلی تاکسی اینترنتی و یا تابلوهای جعلی، صدای اعتراض تاکسیرانان مهابادی را درآوردە است.

مشاهدات میدانی خبرنگار هاژه حاکی از آن است که تعداد خودروهای شخصی کە با استفاده از یک برچسپ و یا تابلو جعلی اقدام به جابەجایی مسافر در سطح شهر می‌کنند، رو به ازدیاد است و این مسئله انتقاد و اعتراض تاکسیرانان مهابادی نسبت به ارگان مسئول را به همراه داشته است.

در گفتگویی که با ٣ راننده تاکسی در شهر مهاباد انجام شد، آنان نسبت به عدم کنترل و نظارت سازمان حمل و نقل شهری انتقاد کردند.

یک راننده تاکسی گردشی به خبرنگار هاژه گفت: بندە و تمامی همکارانم برای اخذ صلاحیت تاکسیرانی هفت خان رستم را طی کردەایم. از اخذ سوپیشینه و استعلام اماکن بگیرید تا اخذ گواهینامه مربوطه، انجام تست‌ها و معاینات پزشکی. برای خرید یک خودروی پژو مدل 1396 همراه با کد تاکسیرانی، بیش از 365 میلیون تومان هزینە کردەام. ضمنا پس از خرید یا فروش هر کد تاکسی باید ٢ تا ٣ میلیون تومان به سازمان حمل و نقل شهری پرداخت کرد. پس از صرف این هزینەها برای کسب چندرغاز درآمد به کف خیابان می‌رویم. با هزینە بالای قطعات و وسایل مصرفی واقعا چیزی برایمان نمی‌ماند.

وی اضافه کرد: از آن طرف می‌بینیم کە افرادی بدون طی این مراحل و صرف این هزینه‌ها صرفا با یک خودروی شخصی و یک برچسپ جعلی اقدام به مسافرکشی می‌کنند. این مسئله در اوایل حاد نبود اما اکنون کە روز به روز به تعداد آنان اضافە می‌شود واقعا بر درآمد ما تاثیر فراوانی گذاشته است. کار بە جایی رسیدە که برخی از همکارانم در فکر فروش تاکسی و تغییر شغل خود هستند.

یکی دیگر از رانندگان تاکسی که در آژانس تاکسی تلفنی کار می‌کند از هزینەهای شغلی که دارد، گفت. او به خبرنگار هاژه گفت: هر کد تاکسی تلفنی بین ١٢ تا ١٨ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. باید بە صورت روزانه نیز کمیسیون آژانس را پرداخت کنیم. قیمت قطعات و لوازم جانبی و دستمزد مکانیک را که در نظر می‌گیرم، به این نتیجه می‌رسم کە کار با خودروی شخصی و برچسپ جعلی درآمد بیشتری دارد چون هزینه‌های کمتری را در بر دارد.  

کیوان راننده تاکسی اینترنتی در مهاباد است. او نیز به عدم نظارت شرکتی کە در آن کار می‌کند و سازمان حمل و نقل شهری انتقاد دارد. به گفته وی از وقتی که سر و کله خودروهای شخصی با برچسپ‌های جعلی پیدا شدە، کاسبی آنها هم کساد شدە و بیشتر مشتریان دیگر علاقەای به استفادە از اپلیکشن و درخواست اینترنتی تاکسی نشان نمی‌دهند. او از نبود نظارت گلەمند است و می‌گوید این شرکت باید نسبت به افرادی که برچسپ این شرکت را جعل کردە و اقدام به جا به جایی مسافر می‌کنند، حساسیت به خرج دهد.

با توجه به انتقاد رانندگان تاکسی و همچنین گلایه شهروندان از کیفیت پایین ارائه خدمات توسط سازمان حمل و نقل شهری، به نظر می‌رسد که این سازمان باید در فکر ارائه راهکار اساسی در راستای حمایت از تاکسیرانان و همچنین اقناع شهروندان باشد. شرکت‌های تاکسی اینترنتی نیز باید با استفاده از بازرسانی در سطح شهر نسبت به برچسپ و لوگوی خود بر روی خودروهای شخصی کە جزو رانندگان این شرکت نیستند، حساس‌ باشند و اقدامات لازم را انجام دهند.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سیامک ۱۴۰۲/۸/۱۱
باسلام واقعا بسیار جای تاسف واندوه بی نهایت برای شهر مهاباد می باشد که افرادی که دارای مشاغل وحقوق ودر امد کافی در داخل شهرهستندتبدیل به ناحق به تاکسی به ظاهر ... شده اندویا از همه شهرهای همجوار که چند مورد را از خود نزدیکانم شنیده ام اصلا ادرس بلد نیستن وبا خودروهای شیشه رنگی بدون هیچگونه صلاحیتی قانونی مشغول فعالیت حمل مسافر هستند وبه چه منظور وهدفی که خدا می داند از رزق و روزی ۲۰۰۰ راننده که شغل اصلی شان همین است به تعرض بی جا وغیر منطقی واصل شده اندخیلی انتظار داریم از فرماندار محترم که همیشه به جد پی گیر مسایل هستند از حقوق این زحمت کشان گرما وسرما دفاع نماید تا حق الناس این قشر ضعیف مهیا گردد
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۲/۸/۱۱
دەستیان خۆش بێ تاکسی زەرد بە پوڵیش خەڵکی سوار ناکەن
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

حسین ۱۴۰۲/۸/۱۱
این موارد و اعتراضات تاکسیرانان مربوط به چند شهر استان میباشد و گرنه در کل ایران حتی بدون تابلو هم خودروهای شخصی مسافرکشی میکنند مثل ارومیه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

Sa ۱۴۰۲/۸/۱۰
خودروهای شخصی هم اگر مسافر کشی کنند خرج دارند و فرقی نمی کند الان در اکثر شهرها ماشینهای شخصی هم کار می کنند در ثانی تنها مهاباد است که کد تاکسی قیمت سر سام آور دارد و باید به شهرداری و .... نیز هزینه پرداخت کرد .
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سروین ۱۴۰۲/۸/۱۰
به عنوان یه شهروند که بیشتر وقتها با تاکسی رفت و آمد میکنم باید بگم تقصیر خود تاکسی های رسمی ست برای یک مسیر فرهنگیان تا داخل شهر با وجود مبلغ مصوبه ۱۲ هزارتومان ۲۰ تومان دریافت میکنن. با وجود همه‌ی این تاکسی ها باز هم همیشه باید کلی منتظر تاکسی ماند مخصوصا در زمان های اصلی سر ظهر یا اول شب
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

حسین ۱۴۰۲/۸/۱۰
واقعا اگر تاکسی های گردشی گلایه دارند اول خودشان را اصلاح کنند چون ۹۵ درصد مردم شهر از تاکسی های گردشی ناراضی هستنند
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۲/۸/۱۰
ویرای سلاو ریز بو ایوی به ریز و ماندو نبونی بو هه مو شوفیر تاکسی کان والله راست دلی او موشکله یان هه یه او ماشینه بی تابلو بی جواز بی کارتی سلامت وسلاحیت دین ودرون به اشتیای خویان دسورینه وه مسافر هه ل دگرن بلام له لای کی دیکه ش زور باشه چون واقعا بعضی له تاکسی کان دلی بو فلان شوین نالی ناچم بلکو به سه ر لوت دحوا دسورینی ناچم زور بی احترام پیان خوشه شارداری بو چوار ری دربست برو له حالی دا له شارکانی دیکه وانیه نرخ تاکسی وشخصی یکیکه ولی لا ام شاره ی خومان وانیه اگر بنه ماله یکی ۴بو ۵نفر بی هه سوارت ناکن دلی کاپیتانی طیاره ن زور به پوز له خو رازی له ولاتان به احترام درکه بو خانمان دکه نوه جانتاوساکیان بو له جعبه داوین دادبزینن بلام ای ایره وانین چلی پبر هه رسوار ناکن تا ژن وجه حیل هه بی خلاسه او ماشینانه نبن مسیری به ۳۰۰۰۰سوارت ناکن او دگریته بو مسئولانی تاکسیرانی کا زور کمتر خه من هه لبت خه لکبش تاون بار کری زیاد ددن ۱تاکس حقی یک مسیری هه یه نک‌۲بو ۳ مسیر به یکه وه سوار کن به هیوای اوه که هه مو ریز له یکتر بگرین

نظر خود را براي ما ارسال كنيد