تاريخ: ۱۴۰۲ يکشنبه ۲۸ آبان ساعت ۱۱:۶ بازدید: 375      نظرات: 0      کد مطلب: 22198

مسمومیت علت تلف شدن گروهی پرنده سار در بوکان بود


رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: نمونه برداری از پرنده‌های «سار» تلف شده در این شهرستان نشان داد که علت مرگ آنها مسمومیت غذایی است.

 

رحیم عبدالکریمی اظهار کرد: به دنبال تلف شدن گروهی چندین قطعه پرنده «سار» در معابر شهر بوکان، بررسی موضوع با فوریّت در دستور کار اداره حفاظت از محیط زیست و شبکه دامپزشکی قرار گرفت و در اسرع وقت نمونه هایی از قطعات تلف شده برای انجام آزمایشات بیشتر به آزمایشگاه تخصصی ارجاع داده شد.

 

وی اضافه کرد: نتایج آزمایش ها نشان داد علّت تلف شدن «سارها» ارتباطی به بیماری‌های مسری بویژه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نداشته و بیشتر تلفات به دلیل «مسمومیّت غذایی» ناشی از «تغذیه آلوده» اتفاق افتاده است.

 

رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: در حالی که جیره غذایی «سار» دانه گیاهان، گندم و حشرات است، یافته های کالبد شکافی نشان می دهد که پرندگان تلف شده بیشتر از پسماند و مواد غذایی آلوده تغذیه کرده‌اند.

 

وی افزود: پایش جمعیت حیات وحش به صورت مستمر در دستور کار اداره حفاظت محیط زیست قرار دارد و هرگونه موارد غیرعادی پیگیری و در صورت لزوم به استحضار شهروندان گرامی خواهد رسید.

 

وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده پرندگان بیمار از تماس با آنها خودداری کرده و مراتب را به سامانه ۱۵۴۰ محیط زیست اطلاع دهند تا کارشناسان این اداره موضوع را در کمترین زمان ممکن بررسی و پیگیری کنند.

 

چند روز قبل فیلم کوتاهی از شهروندان بوکانی در پارک ساحلی این شهر در فضای مجازی این شهرستان پخش شده بود و در آن تصاویری از تلف شدن تعدادی از پرنده های «سار» نمایش داده شده بود.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد