تاريخ: ۱۴۰۲ يکشنبه ۲۸ آبان ساعت ۱۱:۷ بازدید: 440      نظرات: 0      کد مطلب: 22199

بیش از چهار هزار بافنده کلاش در مریوان فعالیت دارند


فرماندار مریوان گفت: این شهر با بیش از چهار هزار هنرمند، بیشترین بافنده کلاش را در استان دارد که نیازمند حمایت جدی هستند.

 

اسماعیل احمدی شامگاه شنبه در جلسه بررسی مسائل و مشکلات شهر جهانی کلاش اظهار کرد: بیشترین آموزشگاه‌های کلاش‌بافی، کارگاه‌های تولید کلاش و فروشگاه‌های عرضه این محصول در مریوان فعالیت می کنند.

 

وی افزود: مریوان به عنوان یکی از گردشگرپذیرترین شهرهای کوردستان، با قدمت و پیشینه تاریخی فراوان در بسیاری از حرفه‌های صنایع ‌دستی، دارای شهرت و اعتبار جهانی است.

 

فرماندار مریوان ادامه داد: صنعت بافت کلاش به دلیل دارا بودن شاخصه‌های لازم، شهریورماه سال ۱۳۹۶ در شورای ثبت جهانی صنایع ‌دستی یونسکو ثبت و راه‌اندازی دبیرخانه‌ای برای این رویداد مهم، امری ضروری است که به کمک اداره کل استان محقق شد.

 

احمدی با بیان اینکه عدم تأمین مواد اولیه (نرینه) از جمله چالش‌ها و موانع‌ پیش‌روی فعالان این عرصه است، یادآور شد: تمام موارد مربوط به تهیه(نرینه) زیره کلاش طبق قوانین دامپزشکی انجام شده است.

 

وی با تأکید بر حمایت از صنعت‌گران این عرصه، گفت: امیدواریم با استفاده از ظرفیت ادارات ذیربط، موانع و مشکلات تامین مواد اولیه فعالان این بخش به‌زودی مرتفع و زمینه رونق و تولید آن مهیا شود.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد