تاريخ: ۱۴۰۲ يکشنبه ۲۸ آبان ساعت ۱۱:۹ بازدید: 428      نظرات: 0      کد مطلب: 22200

برگزیدگان پنجمین دوره جشنواره سراسری هەلپەرکی بانه معرفی شدند


پنجمین دوره جشنواره سراسری هەلپەرکی بانه و نخستین جشنواره سراسری عکس هەلپەرکی با معرفی نفرات و گروه های برگزیده به کار خود پایان داد.

 

پنجمین دوره جشنواره هەلپەرکی بانه از روز سه شنبه ۲۳ آبان آغاز شد و شامگاه پنجشنبه به کار خود پایان داد و در این مدت ۱۳ گروه راه یافته به مرحله نهایی این رویداد فرهنگی و هنری باهم به رقابت پرداختند.

 

این دوره از جشنواره هم به صورت رقابتی برگزار شد و داوران آن هم متشکل از قطب الدین صادقی، احمد توکلی، عطا روشن زاده، رهبر کوردستانی و حسین احمدی است.

 

 

برگزاری جشنواره ها برای ایجاد فضای امید و انگیزه در جامعه ضروری است

 

قطب الدین صادقی از مفاخر کورد و داور پنجمین جشنواره سراسری هەڵپەرکی بانه در اختتامیه پنجمین جشنواره سراسری هەڵپەرکی بانه با اشاره به اینکه از سال ۱۹۷۰ رقابت از جشنواره های دنیا حذف شده است، اظهار کرد: هنرهای تئاتر و هه لپه رکی کار سیاسی و اقتصادی نیست بلکه صرفا فرهنگی است.

 

وی اضافه کرد: بزرگترین جشنواره های دنیا دیگر رقابتی نیست و همین که گروهی یا افرادی در جشنواره ای شرکت می کنند مایه فخر و مباهات است.

 

صادقی ادامه داد: جشنواره ای در فرانسه برگزار می شود که ۴۰ روز به طول می انجامد و در این مدت دست اندرکاران و شرکت کنندگان به هنر و فرهنگ کشورهای حاضر در این رویداد توجه می کنند.

 

وی یکی از بزرگترین مسئله های بشر امروز رو عدم توجه به همدیگر خواند و گفت: بیشتر از هر زمانی دیگری نیاز به همدلی و همفکری داریم.

 

صادقی یادآور شد: بر خلاف پیوند اقتصادی و سیاسی پیوند فرهنگی برروی برابری و یکسانی بنا شده و همیشه پیامی را آراسته کشورهای دیگر می کند.

 

وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از جمعیت ایران را جوانان و نوجوانان تشکیل داده است، گفت: این قشر نیازمند امید و انگیزه هستند و باید فضای شادی و نشاط را برای آنها ایجاد کرد و این مهم هم از طریق برگزاری جشنواره ها امکان پذیر است.

 

نخستین جشنواره عکاسی هەلپەرکی بانه هم همزمان با پنجمین دوره جشنواره سراسری هەلپەرکی در این شهر برگزار شد و داوری این بخش را هم ادریس خسروی زاده، لقمان رحیمی و جمشید فرجوند فردا برعهده داشتند.

 

۳۰۰ عکس از ۱۳ عکاس در بخش های هەلپەرکی و جنبی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

 

برگزیدگان بخش عکس

 

برگزیدگان پنجمین دوره جشنواره سراسری هەلپەرکی بانه معرفی شدند

 

با رای هیات داوران در بخش عکس هەلپەرکی ژیلا کریمی، سارا محمدی و شبنم ملکی شایسته تقدیر شدند.

 

با رای هیات داوران در بخش اصلی این جشنواره مسلم عظیمی رتبه نخست، آذر قیدارپور رتبه دوم و امید محمدی رتبه سوم را از آن خود کردند.

 

در بخش جنبی این جشنواره هم با رای هیات داوران محمد شهبازی شایسته تقدیر و شبنم ملکی برگزیده شد.

 

دبیرخانه جشنواره از فرشاد قوامی، ۱۲ سواره مریوان، عبدالکریم سروش، منصور خسروی به پاس خدماتی که در معرفی و تقویت و توسعه هەلپەرکی در مناطق کوردستان داشته اند، با اهدای تندیس و هدایایی تجلیل کرد.

 

احمد توکلی مسئول کمیته علمی پنجمین جشنواره سراسری هەڵپەرکی بانه در این مراسم اظهار کرد: به همه گروه های شرکت کننده دیپلم افتخار جشنواره به پاس حضور آنها اهدا می شود

 

وی با بیان اینکه هدیه ویژه داوران به تعدادی از گروه ها و افراد شرکت کننده اهدا می شود، افزود: هیچ کدام از جایزه ها بیانگر برتر بودن نیست بلکه به دلیل اهمیتی که گروه ها به بخش های مختلف هم چون موسیقی، چوپی و طرز پوشش و غیره دادند مورد تجلیل قرار می گیرند.

 

تقدیر ویژه هیات داوران پنجمین جشنواره سراسری هەڵپەرکی بانه شامل تندیس جشنواره و هدیه نقدی به گروه 12سواره قەلای مریوان، گروه گووند ارومیه، گروه سیروان از ایلام و گروه چیکسای از خراسان اهدا شد.

 

خواننده های گروه 12سواره مریوان، از لحاظ پوشش هم گروه هوزان مهاباد، از نظر هماهنگی هم گروه بەروژه بانه، گروه روژمەرگەوەر ارومیه از نظر حفظ رسوم و آیین منطقه از نظر هیات داوران برگزیده شدند.

 

با رای هیات داوران بهترین گاوانی، گاوانی کش گروه هەتاوی مهاباد، موسیقی برتر هم به گروه بروسکه بانه، بهترین چوپی کش هم به منصور خسروی و بهترین خواننده هم خواننده گروه هوزان مهاباد انتخاب شدند.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد