تاريخ: ۱۴۰۳ يکشنبه ۹ ارديبهشت ساعت ۱۸:۳۰ بازدید: 572      نظرات: 0      کد مطلب: 22979

سالروز تاسیس شورای شهر و روستاها در مهاباد گرامی داشته شد


بە گزارش پایگاە خبری هاژە، روز یکشنبە نهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳، سالروز تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا در سالن وحدت مهاباد با حضور مسئولان شهرستانی گرامی داشته شد‌.

بابک رستم پور، شهردار  مهاباد در مورد اهمیت وجود شورا گفت: شورا نماد و تجلی مشارکت مردم در اداره امور شهر و روستا بوده و برگزاری‌ انتخابات متعدد نشان‌دهنده لزوم و اهمیت حضور مردم در تصمیم‌گیری‌های خرد و کلان روستاها، شهرها و کشور است. تعدد وظایف و خدماتی که برای اداره هر محدوده جمعیتی و جغرافیایی لازم است، می‌طلبد که افکار و سلایق گوناگون در تصمیم‌گیری و تعیین سرنوشت آن حضور داشتە باشند.  

وی افزود: با توجه به ارتباط مستقیمی کە با سیستم و ساختار شورا داشتە و دارم، حضور و وجود شورای شهر در تمامی شاخصەهای مورد نیاز توسعه، حضوری تسهیل‌گر و توازن‌بخش در ادارە شهر بودە است.

شهردار مهاباد تاکید کرد: نقش تصمیم‌گیری‌های محلی در سیاست‌گذاری‌های کلان بر همه آشکار است. هرگونه برنامەریزی و سیاست‌گذاری صحیح در سطح کلان نیازمند شناخت و نیازسنجی محلی و مبتنی بر آن است که وجود ساختاری همچون شورا مقدمات آن را فراهم کردە است.

دکتر عبدالسلام امامی، امام جمعه شهرستان مهاباد با گریزی به آیات قرآنی اهمیت وجود شورا را بیان کرد.

وی گفت: طبق آیات قرآن کریم، مومنان کسانی هستند که پیرو مسیر الهی بوده، سر تسلیم به درگاه خداوند فرود آورده، امورات جامعه را بر اساس مشورت و دور از استبداد و تنگ نظری انجام دهند و از دارایی و اموال خود به دیگران نیز ببخشند. قرار گرفتن شورا در مهندسی کلمات این آیه بر اهمیت استفادە از مشورت در اداره امورات جامعه دلالت دارد.

ماموستا امامی افزود: بارزترین مصداق دموکراسی و مردم‌سالاری دینی وجود شوراهای شهر و روستا است. در بسیاری از کشور‌های پیشرفته جایگاه و حوزه اختیارات شورا و شهرداری‌ها بسیار فراتر از آنچە است که امروزه در کشور ما شاهد آن هستیم.

آرش شهابی، رییس شورای شهر مهاباد در این مراسم به اهم اقدامات انجام شده در دو سال گذشته دورە ششم شورای اسلامی شهر در حوزه‌های، عمرانی، فرهنگی و ... پرداخت و گفت: پروژەهای انجام شدە حاصل تفکر شورا باوری در میان جامعه و مسئولان است و فلسفە وجودی شورا، مشارکت‌دادن مردم در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها است.

رییس شورای بخش مرکزی مهاباد به بیان مشکلات اعضای شورای روستاها از جمله نبود بیمه و عدم وجود قانونی برای پرداخت حق‌الجلسات به اعضای شورای روستاها پرداخت.

در ادامه حسن نوری زاده، رییس شورای شهر گوکتپە و محمد صالح سلیمان‌زاده، رییس شورای بخش خلیفان هر کدام به ارائه اقدامات و بیان مشکلات پرداختند.

حسن عباسی، فرماندار ویژه شهرستان مهاباد ضمن تبریک نهم اردیبهشت‌ماه سالروز تاسیس شوراهای شهر و روستا از ایثار و ازخودگذشتگی اعضای شوراها علی‌الخصوص شورای روستاها تقدیر کرد.

وی گفت: شوراهای اسلامی به عنوان یکی از فراگیرترین تشکل‌های مردمی با بهره‌گیری از افکار، سلایق و اندیشه‌های مختلف، از ارکان مهم و تأثیرگذار در وحدت‌آفرینی اجتماعی و انسجام بخشی همگانی در شهرها و روستاها به شمار می‌روند که این نقش در دولت سیزدهم نیز از جایگاه شاخصی برخوردار می‌باشد.

عباسی در خصوص مشکلات شورای روستاها گفت: تعیین حق‌الجلسات و همچنین صدور بیمه برای این عزیزان منوط به تصویب قانون آن در مجلس شورای اسلامی بودە و پس از آن دولت نسبت به اجرای اصولی و صحیح آن اقدام خواهد کرد.

در پایان مراسم نیز از اعضای شورای شهر و روستاهای مهاباد با اهدای لوحی تقدیر به عمل آمد.

لازم به ذکر است که در این مراسم، یاد و خاطره دو عضو فقید شورای اسلامی شهر مهاباد، مرحوم امید خضری، عضو دوره فعلی و مرحوم سلیمان جنگلی عضو ادوار گشته شورای اسلامی شهر مهاباد گرامی داشتە شد.
برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد