تاريخ: ۱۴۰۳ جمعه ۲۱ ارديبهشت ساعت ۱۱:۳۳ بازدید: 323      نظرات: 0      کد مطلب: 23049

همایش ملی شاعر بلندآوازه‌ کورد «میرزا احمد داواشی» برگزار شد


به گزارش هاژه، همایش ملی در مورد شاعر مردمی بلندآوازه و نام‌آشنای منطقه غرب ایران، میرزا احمد داواشی، در تالار مولوی دانشگاه کوردستان برگزار شد.
دکتر مسعود بیننده دبیر علمی همایش و مدیر پژوهشی مطالعات تاریخ و فرهنگ پژوهشکده کوردستان‌شناسی دانشگاه کردستان در این مراسم اظهار کرد: این همایش به همت پژوهشکده کوردستان شناسی دانشگاه کوردستان و در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی خود و تقویت گفتمان علمی در جامعه و همچنین شناخت اصولی از آثار شاعران و شخصیت‌های بزرگ فرهنگی مناطق کوردستان با عنوان سلسله رویدادهای معنوی ایران، در منطقه غرب کشور برگزار شد.
وی افزود: از ۴۲ مقاله رسیده به دبیرخانه همایش میرزا احمد داواشی۳۱ مقاله برای ارائه به صورت سخنرانی پذیرفته شده و ۴ مقاله نیز به صورت پوستر ارائه شد.
بیننده  خاطر نشان کرد: در این همایش ۲ سخنرانی اصلی و ۱۰ پانل تخصصی در طی برنامه‌های همایش اجرا شد.
دبیر علمی همایش ملی میرزا احمد داواشی در ادامه عنوان کرد: میرزا احمد داواشی (۱۳۵۹-۱۲۷۹ ه ش) شاعر شیرین‌سخن، نکته‌سنج، زیباسرا، زیبابین و فصیح واژه است که اشعارش را به زبان کردی و در قالب گویش‌های گورانی-هورامی و سورانی-جافی سروده است.
وی درباره دیگر خصیصه ادبی اشعار این شاعر نامی اظهار کرد: میرزا احمد که جزو آخرین اعضای نسل شاعران گوران‌سرای کوردستان ایران است در شهر روانسر از توابع استان کرمانشاه چشم به جهان گشوده و قریحه شاعرانگی و استعداد بداهه‌گویی‌اش در گستره‌ی جغرافیای فرهنگی این منطقه که طبیعت بکر و زیبای هه‌ورامان، پاوه و جوانرود را شامل می‌شود رشد و نمو یافته است.
دکتر بیننده  اذعان کرد: میرزا احمد که به لقب «داواشی» معروف است در ذیل اشعارش معمولاً به همان نام خوش‌آوی خودش یعنی احمد که یکی از نامهای مبارک پیامبر اسلام (ص) است خود را ندای شاعرانه زده و ختم اشعارش را با بستار زیبای پیامی عمیق و گوهروار می‌آراید و چنین است که لقب داواشی در افواه عامه شهرت دارد و نام احمد همان لقب شعری اوست.
مدیر پژوهشی مطالعات تاریخ و فرهنگ پژوهشکده کوردستان‌شناسی دانشگاه کوردستان در پایان عنوان کرد: بدون شک برگزاری چنین همایش‌هایی فرصتی خواهد بود که از طریق آن شاعران و شخصیت‌های ادبی و فرهنگی ایران در منطقه کردستان معرفی شده و زمینه مناسبی برای تولید متون علمی در مورد آن‌ها و همچنین بستری برای انتشار این یافته‌های علمی و پژوهشی فراهم آید.
وی اضافه کرد: این دست از شاعران اگرچه در گستره‌ وسیع‌تر زبان‌ها و فرهنگ‌های دیگر کمتر شناخته شده هستند، اما صدای زیست‌جهان واقعی عامه مردم بوده و زبان گویای جامعه و فرهنگ ما به شمار می‌آیند.
اختتامیه این همایش با اجرای گروه موسیقی و همچنین تقدیر از برگزیدگان این همایش همراه بود.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد