تاريخ: ۱۴۰۳ دوشنبه ۲۱ خرداد ساعت ۱۰:۴۹ بازدید: 219      نظرات: 0      کد مطلب: 23193
در اولین روز از هفته جهاد کشاورزی

عملکرد جهاد کشاورزی مهاباد و میزان تولیدات این شهرستان اعلام شد


به گزارش هاژه، در اولین روز از هفته جهاد کشاورزی در شهرستان مهاباد، عملکرد اداره جهاد کشاورزی شهرستان، میزان تولیدات و پتانسل‌های این شهرستان در حوزه کشاورزی اعلام شد.
صلاح‌الدین حق‌گوی رییس جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: هر سال از مورخه 21 الی 27 خردادماه بنام هفته جهادکشاورزی نام گذاری شده و شعار امسال امنیت غذایی، جهش تولید با مشارکت مردم نامگذاری شده است.
وی افزود: حدود 40 درصد شاغلین استان آذربایجان غربی در بخش کشاورزی فعالیت دارند و سالانه 6 میلیون و 800 هزار تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید می‌شود، امسال بنا بر پیش‌بینی‌ها این میزان به 7 میلیون تن خواهد رسید.
حق‌گوی با بیان اینکه 6 درصد تولیدات کشاورزی استان در مهاباد تولید می‌شود، تصریح کرد: سالانه 450 هزار تن محصولات کشاورزی در شهرستان مهاباد تولید می‌شود و 14 هزار نفر از شاغلین این شهرستان در بخش کشاورزی فعالیت دارند.
وی ادامه داد: این شهرستان دارای 82 هزار هکتار زمین زراعی است که 22 هزار آن آبی و مابقی دیمی است. 10 هزار 350 هکتار از اراضی باغی در این شهرستان شهرستان قرار گرفته که 8 هزار هکتار آن سیب است که از این تعداد 7 هزار هکتار آن بارور می‌باشد.
سالانه در این شهرستان 135 هزار تن محصولات باغی و 35 هزار تن محصولات دامی تولید می‌شود.
***تعیین تکلیف پرونده‌های رفع تداخلات در مهاباد***
رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد از حل و فصل پرونده‌های رفع تداخلات اراضی در این شهرستان خبر داد و گفت: شهرستان مهاباد در حوزه رفع تداخلات امور زراعی کشاورزی و صدور سند جزو شهرستان های پیشگام در استان و کشور بوده و پرونده رفع تداخلات در این شهرستان پایان یافته است.
وی افزود: با تعیین تکلیف پرونده‌های رفع تداخلات اراضی در شهرستان مهاباد، 65 هزار هکتار از اراضی این شهرستان از بخش ملی به حوزه کشاورزی بازگردانده شده است.
صلاح‌الدین حق‌گوی تصریح کرد: از سال 1396 تا 1402 تعداد 73 پلاک بررسی و نهایی شده بود، اما از سال 1402 الی 1403 پرونده رفع تداخلات اراضی کشاورزی که 208 پلاک بود بررسی و نهایی شده است.
وی در پایان اضافه کرد: رفع تداخلات اراضی از سال 1394 ابلاغ شده بود و امسال در این شهرستان بصورت کامل نهایی و تعیین تکلیف شده است.
 
***میزان تولیدات حوزه کشاورزی در مهاباد اعلام شد***
رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد اظهار کرد:  در این شهرستان مهاباد سالانه 45 هزار هکتارگندم بصورت دیمی و 5 هزار و 500 هکتار گندم نیز بصورت آب کشت می‌شود و بر اساس برآوردهای امسال، میزان تولید گندم در این شهرستان به 98 هزار تن می‌رسد که نسبت به سال قبل افزایش 15 درصدی را نشان می‌دهد.
وی افزود: شهرستان مهاباد در زمینه خرید گندم تضمینی از کشاورزان سال قبل نیز جزو شهرستان های برتر بود و از 85 هزار تن گندم تولید شده در شهرستان، 65 هزار تن گندم توسط مراکز خرید تضمینی گندم خریداری شد که نسبت به سال زراعی قبل افزایش 25 درصدی را نشان می‌دهد.
صلاح‌الدین از افزایش کشت کلزا در این شهرستان خبر داد و گفت: سطح زیر کشت کلزا در شهرستان مهاباد نسبت به سال گذشته 5 برابر افزایش یافته و از 34 هکتار به 150 هکتار رسیده است.
وی افزود: پیش بینی می‌شود میزان تولید کلزا در این شهرستان از 107 تن در سال زراعی قبل به 320 تن در سال زراعی فعلی افزایش یابد.
حق‌گوی تصریح کرد: در سال جاری 10 هزار تن انواع نهاده‌های کشاورزی ازجمله کود و سم مبارزه با آفات توزیع شده و شهرستان مهاباد توانسته 96 درصد سهمیه را جذب نماید.
وی ادامه داد: در سال گذشته 7 میلیارد و 700 میلیون تومان تسهیلات برای خرید ادوات کشاورزی جذب شده و در قالب جهش تولید در 3 مرحله به منظور خرید ادوات به کشاورزان پرداخت شده است.
وی اضافه کرد: در هفته جهاد کشاورزی امسال نیز پروژه های بخش کشاورزی به ارش 4 میلیارد تومان افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید که احداث آب بند در روستای لاچین و افتتاح پروژه های آبیار مدرن جزو پروژه هایی هستند که در هفته جهاد کشاورزی به بهره‌برداری خواهند رسید.
در سال گذشته چندین پروژه کشاورزی به ارزش 200 میلیارد تومان افتتاح و کلنگ‌زنی شده است.
صلاح‌الدین حق‌گوی با اشاره میزان تولیدات سیب در این شهرستان اظهار کرد: سالانه 135 هزار تن سیب در شهرستان مهاباد تولید می‌شود که شهرستان مهاباد با دارا بودن 30 واحد سردخانه با ظرفیت نگهداری 145 هزار تن یک پتانسیل برای تولید سیب در استان و کشور محسوب می‌شود.
وی افزود: تا پایان فروردین‌ماه موجودی محصول سیب در سردخانه‌های این شهرستان به صفر رسیده است.
 
*** تولید سالانه 15 هزار تن گوشت مرغ در مهاباد***
رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد اظهار کرد: شهرستان مهاباد دارا بودن 74 واحد مرغداری و  تولید سالانه 15 هزار تن گوشت مرغ، رتبه سوم تولید مرغ در استان را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: درحالیکه مصرف روزانه گوشت مرغ در این شهرستان 12 تن است، روزانه 25 تن کشتار مرغ در این شهرستان انجام می‌شود.
حق‌گوی تصریح کرد: قیمت گوشت مرغ که در بهمن‌ماه بدلیل کمبود و عدم توازن عرضه نهاده‌ها با مشکل روبرو شده بود، امسال با ذخیره نهاده‌ها و حل مشکلات نهاده‌ها به ثبات رسیده است.
وی اضافه کرد: سالانه در این شهرستان 4 هزار و 500 تن گوشت قرمز نیز تولید می‌شود.
***زمان فعالیت مراکز خرید تضمینی گندم در مهاباد اعلام شد***
صلاح‌الدین حق‌گوی رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد اظهار کرد: سال گذشته 9 مرکز خرید تضمینی گندم در این شهرستان اعلام شدند که 8 مرکز بصورت فعال خرید تضمینی گندم را انجام ‌دادند.
وی افزود: امسال نیز 9 مرکز برای خرید تضمینی گندم و یک مرکز نیز برای خرید تضمینی کلزا در نظر گرفته شده است. 
حق‌گوی تصریح کرد: مراکز خرید تضمینی گندم در این شهرستان از 4 تیرماه آغار بکار خواهند کرد و با توجه اقلیم کوهستانی و گرمسیری بودن بخش‌های کشاورزی شهرستان، ابتدا مراکز خرید تضمین گندم در منطقه شامات و شهرویران آغاز بکار خواهند کرد و بعد از آن مراکز خرید تضمین گندم در بخش خلیفان نیز فعال خواهند شد، چراکه معمولا برداشت گندم در بخش خلیفان 15 تیر به بعد صورت می‌گیرد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد