تاريخ: ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ فروردين ساعت ۱۲:۴۱ بازدید: 4425      نظرات: 6      کد مطلب: 3671

هیمن شاعری برای همه دورانها


ماموستا(استاد) محمدامین شیخ الاسلامی موکری متخلص به "هیمن موکریانی" فرزند سید حسن شیخ الاسلامی مکری در سال 1300 شمسی در خانواده دین دار و سرشناس در روستای شیلان آباد، از توابع مهاباد دیده به جهان گشود. ایشان پس از یادگیری قرآن مجید و کتب مقدماتی فارسی و عربی در نزد پدر، به مهاباد رفت و مدت 4 سال در خانقاه جد مادریش شیخ یوسف برهان به کسب علوم دینی پرداخت. ایشان همچنین به مدت چند سال نزد ماموستا ملا احمد فوزی به تحصیل علم و ادبیات کردی پرداخته و به یکی از مروجان زبان کردی تبدیل شدند. استعداد، ذوق شاعری و درک شرایط اجتماعی آن زمان جامعه کرد ماموستا هیمن به حدی بود که از طرف اهل ادب به ایشان لقب"شاعر وطنی" داده بودند. ایشان در سال 1323 شمسی به عضویت شورای نویسندگان نشریه "نیشتمان" درآمدند و به طور رسمی همکاری با مجلات کردی منتشر شده را از آن زمان آغاز کردند و تا اواخر زندگیشان نیز همچنین این همکاری را ادامه دادند، از جمله مشهورترین این مجلات، مجله" سروه" بود که به زبان کردی در شهر ارومیه چاپ و توزیع می شد. 
هم اکنون در مهاباد از ایشان خانه مسکونی به یادگار مانده است که چند سال قبل(اسفند 1391) با همت شورا و شهردار وقت مهاباد از عروس ایشان خریداری و در تاریخ 6/6/1392 رسما به موزه مفاخر فرهنگی هنری مهاباد تبدیل شد. همچنان که مشاهده می شود زندگی آدم های بزرگ با مرگ ایشان پایان نمی یابد، بلکه میراثی جاودان برای آیندگان به جا می گذارند؛ نمونه عینی و ملموس این امر بعد از مرگ هنرمند و شاعر نامدار کوردستانی(استاد هیمن) قابل مشاهده بوده که خانه ایشان به مامن و پناهگاهی امن برای حفظ آثار و نوشته های دیگر مفاخر و هنرمندان مهاباد تبدیل شده است. این موزه دارای 4 گالری اصلی(ماموستا هیمن، ماموستا هه ژار، محمد قاضی و محمد ماملی) و 6 ویترین کوچک و متوسط همراه با اتاق آرشیو و اسناد است که به همت و همکاری خانواده های این عزیزان و دوستداران فرهنگ و هنر کوردی جمع آوری و تنظیم شده است. 
 لازم به ذکر است که شخص ماموستا هیمن به سبب شرایط کاری و... مدت زمان زیادی در این خانه اقامت نداشته اند؛ ولی هم عایشه خانم همسرشان و هم صلاح الدین شیخ الاسلامی موکری فرزندشان در این خانه دار فانی را وداع گفته اند. 
از مهمترین و ارزشمندترین آثار ماموستا هیمن می توان به" دیوان شعر تاریک و رون"، شعر "ناله جودایی"، مجموعه مقالات و اشعار"پاشه روک"،"بازنویسی تحفه مظفریه از رسم الخط لاتینی به کردی"، "قه لای ده م ده م"، "شازاده و گه دا" و "هه واری خالی" اشاره کرد. 
ماموستا محمدامین شیخ الاسلامی موکری(هیمن) در شب 28 فروردین 1365 هجری_شمسی در سن 65 سالگی بر اثر عارضه سکته قلبی به دیار باقی شتافتند.
عکس: رامیار فاضلی ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

عبدالله ميثاق ۱۳۹۸/۹/۲۰
مامؤستا كؤرد بؤ
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

آرتا ۱۳۹۸/۷/۲۷
خوب
شدن
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

دانیال فرخی ۱۳۹۷/۱۱/۱۷
روحی اوماموستای کوردشادباد
5
1
پاسخ به این اظهارنظر

که ریم کومار ۱۳۹۶/۱/۲۸
به ریزوسلاووه ده ستتان خوش بیت وه لی سالی له دایک بوونی ماموستای پایه به رز1300هه تاویه
4
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۱/۲۸
بەڕیزو سپاسەوە بۆنووسەری ئەم لاپەڕە بەڵام سالی لە دایک بوونی شاعیر گەورە کاک هێمنی هەمیشە زیندو هەڵەیە
4
0
پاسخ به این اظهارنظر

رحمان ۱۳۹۶/۱/۲۸
عالی

نظر خود را براي ما ارسال كنيد