تاريخ: ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ خرداد ساعت ۱۱:۲۳ بازدید: 712      نظرات: 0      کد مطلب: 4028
دبیر دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مر

رشد 64 درصدی تئاتر خیابانی در مریوان


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، دبیر دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در گفتگو با خبرنگار هاژه، از ایجاد ردیف بودجه این جشنواره خبر داده و اظهار کرد: رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کوردستان قول مساعد داده اند که برای برگزاری این تئاتر خیابانی سالیانه بودجه ای مستمر ایجاد می گردد.

فاتح بادپروا اظهار کرد: در طی جساتی که با بهرام نصراللهی زاده داشته ایم اخیرا قول مساعد داده اند که از سوی سازمان برنامه و بودجه در راستای کمک های مالی به این جشنواره به صورت بودجه سالیانه مبلغی بالغ بر 250 میلیون تومان تصویب گردد.

بادپروا خاطرنشان کرد : این مبلغ به صورت سالیانه از سوی سازمان برنامه و بودجه استان کردستان به جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان اهداء می گردد که با توجه به تورم سالیانه و میزان بودجه های فرهنگی استان این مبلغ قابل تغییر بوده و به آن افزوده می گردد.

وی عنوان کرد: تا اکنون هیچگاه از سوی این سازمان یا سازمان های دیگری در این استان این مبلغ هیچ گاه پرداخت نشده است و این امر برای اولین بار است که رخ می دهد لذا امیدواریم که این ردیف بودجه از سالجاری تحقق یابد تا به عنوان اولین سال اعطای بودجه از سوی استانداری این جشنواره اجرایی شود.

دبیر دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان خاطنشان کرد: پیشتر از سوی شرکت ایستک، شورا و شهرداری و برخی از ارگان های دولتی این شهرستان و اسپانسرهای خصوصی کمک های مالی به برگزاری این جشنواره اهداء می گردید.

فاتح بادپروا تصریح کرد: جلسه اول برگزاری این جشنواره با حضور فرماندار مریوان به عنوان رئیس ستاد شهرستانی این جشنواره و همچنین شورای سیاست گذاری این جشنواره که به احتمال زیاد جلسه دوم این تئاتر خیابانی باشد در دفتر وزیر ارشاد برگزار خواهد شد.

بادپروا با اشاره به این امر که دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان بلعکس سال های گذشته که در مهرماه برگزار می شد امسال زودتر برگزار خواهد شد عنوان کرد: دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در 12 شهریور ماه سالجاری برگزار می شود.

وی افزود: بیش از تا 6 ماه است که فراخوان این جشنواره از طریق مختلف همچون وب سایت های رسمی تئاتر خیابانی ایران و ... ارائه شده است و باید عنوان کرد که بیش از چهار مورد به فراخوان افزوده شده است.

دبیر این جشنواره بیان کرد: بخش کودک و نوجوان و همچنین ارسال طرح و ایده با هدف این امر که به نوعی گروه ها به نوسیندگی و ایده پردازی و طراح در راستای ترغیب گروه های نمایشی به این فراخوان افزوده شده است.

وی دلیل افزوده شدن این امر به فراخوان را ترغیب کارگردانان به ایجاد تنوع در نمایش های موجود عنوان نموده و اظهار کرد : این امر باعث می شود که بیشتر فشار بر روی هیئت بازبینی تئاتر خیابانی نماند و به نوعی دیالوگ نویسی از سوی کارگردانان و بازیگران تئاتر خیابانی مورد استفاده قرار گیرد.

فاتح بادپروا بیان کرد: هرچند با افزوده شدن این امر ترس عدم استقبال از این تئاتر وجود داشت اما پس از ابلاغ فراخوان بیش از 423 اثر به دبیرخانه دایمی جشنواره تئاتر خیابانی اهداء گردید که این امر نشان از رشد بیش از 64 درصدی حکایت دارد.

بادپروا افزود: از تعداد ٤٢٣ اثر ارسال شده، ٣٦١ اثر در بخش مسابقه ایران و ٦٢ اثر در بخش آیینی سنتی ارسال شده است که شهرهای تهران، مریوان، کرمانشاه، مرند و کرج به ترتیب با ٥٦، ٣٠، ٢٩، ٢١ و ١٩ اثر ارسالی، بیشترین آثار را روانه دبیرخانه جشنواره کرده اند.

وی تصریح کرد: در حوزه تئاتر آزاد و آئینی برای بازخوانی به هیئت داوری سپرده شده و احتمالا در حدود 70 الی 90 اثر برای بازخوانی انتخاب شده و سپس از این مجموع در هیئت بازبینی آثار آنان مورد بررسی قرار می گیرد تا آثاری به این جشنواره راه یابند.

فاتح بادپروا با اشاره به این نکته که در حوزه کودک و نوجوان تنها 4 اثر پذیرفته می شوند خاطرنشان کرد : دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در ٧ بخش برگزار می شود، و  آثار رسیده تنها در بخش مسابقه ایران و نمایش‌های آیینی و سنتی است و بخش های تئاتر ملل، تئاتر کودک و نوجوان، میهمان و کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی جشنواره نیز بر طبق جدول زمان بندی جشنواره پیش می رود.

وی همچنین ادامه داد: در حوزه بین المللی نیز با بیش از 250 گروه نمایشی در سراسر جهان در حال رایزنی هستیم و از سوی برخی از کشورهای موجود در قاره های آمریکا، آسیا و اروپا مورد استقابل قرار گرفته است و امیدواریم که بتوانیم در سال جاری حوزه بین الملل را نیز به صورت مسابقه ای برگزار نمائیم.

دبیر این جشنواره افزود: یکی از نکات مهم این جشنواره حوزه کودک و نوجوان است که با توجه به نگاه ویژه شهردار مریوان به این موضوع 20 موضوع شهروندی ویژه کودکان و نوجوانان انتخاب شده که در ایام تئاتر خیابانی در سه شعبه که در سطح شهر ایجاد خواهد شد در مکان های زریبار، پارک شانو و پارک ملت اجرا خواهند شد که احتمال تغییر این مکان ها نیز وجود دارد.

فاتح بادپروا اظهار کرد: در راستای درگیر نمودن تمام مردم شهرستان با این امر فرهنگی بیش از بیست عنوان برای تئاترهای محلی از سوی برخی از روان شناسان و جامعه شناسان این شهرستان قرار است برای اجرای گروه های محلی آماده گردد.

بادپروا عناوینی همچون حقوق فرهنگی، حقوق شهروندی، حقوقات انسانی، رفتارهای ویژه تربیت کودکان و ... را از موضوعات این نمایش های خیابانی عنوان کرده و اظهار کرد: شهردار و شوراهای اسلامی فعلی قول مساعد داده اند برای برگزاری هرچه بهتر و باشکوهتر این امر ستاد اجرایی دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی را یاری دهند.

فاتح بادپروا تئاتر خیابانی را گامی برای توسعه جهانگردی و فرهنگی عنوان کرده و اظهار کرد: به صراحت می توان گفت که زیرساخت تمام توسعه ها توسعه فرهنگی است چراکه اگر ملتی تحول فرهنگی نیابد نمی تواند به توسعه برسد.

بادپروا جشنواره تئاتر خیابانی مریوان را یک برند در تئاتر دنیا عنوان کرده و بیان کرد: برگزاری این جشنواره می تواند به بهترین نحو ممکن این شهرستان را به تمام دنیا معرفی نماید و باعث تبادل هنر و اندیشه و آموزش به مردم گردد.

وی افزود: در دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان مسایل اجتماعی همچون تئاتر اعتیاد و طلاق بیش از همه نمایان شده است و امیدواریم که دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی به سکوی پرتاب این شهرستان به تمام دنیا قرار گیرد.

دبیر دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان اگر گروهی که امروزه برای اجرا در این شهرستان حضور می یابند مورد استقبال خوبی قرار گیرد می تواند بارهای عدیدی شاهد حضور این افراد در شهرستان مریوان باشیم چرا که تمام مردم در قبال این افراد مسئول هستند.

وی ادامه داد: هرچند وظیفه دولت کمک به این جشنواره است اما باید راه ایجاد درآمد از این جشنواره را پیمود و فعالیت هایی انجام گیرد که این جشنواره در آینده بتواند روی پای خود به ایستد.

بادپروا اظهار کرد: مردم باید اهتمام خاصی داشته باشند چراکه مریوان امروزه قطب تئاتر خیابانی است و ورود هر فرد چه به عنوان بازیگر و چه به عنوان کارگردان این تئاترها را می توان نوعی ورود میهمان به شهر عنوان نموده و با این امر ضمن رونق بخشیدن به امر توریستی این شهرستان می توان ایجاد درآمدزایی برای مردم نمود.

وی گفت: تئاتر خیابانی به میزانی که مردم را سرگرم می کند می تواند به همان اندازه و حتی بیشتر آموزش های فرهنگی را در قالب های مختلفی همچون زبان نقد و طنز به مردم آموزش دهد. تئاتر رمز صلح و دوستی است چراکه همواره ملت کرد ملتی مظلوم و ستم دیده ای بوده و این جشنواره نیز به سمت و سوی این هدایت می شود که ملت کرد یک ملت آزادی خواه و صلح دوست است.

گزارش: داود صالحی فر، خبرنگار هاژه در مریوان
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد