تاريخ: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۰ آبان ساعت ۱۲:۳۱ بازدید: 861      نظرات: 0      کد مطلب: 4719

اقدامات لازم در زمان بروز پدیده ریزگردها


کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با تاکید بر رعایت نکات بهداشتی در زمان بروز ریزگردها یادآور شد که توصیه های بهداشتی می تواند کمک کند تا افراد خود را از اثرات سوء گرد و غبار حفظ کنند و اثرات نامطلوب این پدیده بر سلامت خود را به حداقل برسانند.

یحیی ذائبی روز چهارشنبه از شهروندان خواست از فعالیت در خارج از منزل اجتناب کنند و اگر الزاما بایستی در هوای آزاد فعالیت کنند زمان آن را به حداقل ممکن کاهش دهند.
وی یادآور شد از ورزش سنگین به ویژه اگر دارای مشکلات تنفسی و آسم هستید، خودداری کنید و در خانه یا محیط های بسته بمانید و درها و پنجره ها را بسته نگاه دارید. 
این کارشناس بهداشت محیط همچنین گفت: در صورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانید و اگر دارای آسم یا نشانه هایی مانند کوتاهی تنفس، سرفه و خس خس کردن و درد قفسه سینه را مشاهده کردید برنامه درمانی خود را دنبال کنید و اگر نشانه ها برطرف نشد با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیشتر مایعات، میوه و سبزیجات در زمان پدیده ریزگردها از دیگر توصیه های این کارشناس بهداشت بود و گفت: برای جلوگیری از آلودگی آب و مواد غذایی، استقاده از پوشش مناسب برای مواد غذایی و آب ضروری است.
ذائبی یادآور شد که لازم است مواد غذایی قبل از نگهداری در یخچال از ذرات گرد و غبار زدوده شوند و در زمان بروز پدیده ریزگردها شیشه های خودرو را بالا نگه دارید و اگر اتومبیل شما دارای سیستم تهویه مطبوع می باشد آن را در وضعیت چرخش مجدد قرار دهید تا گرد و غبار ورودی به اتومبیل شما کاهش یابد.
او گفت: برای کاهش تماس با ریزگردها در محیط زندگی نظافت روزانه توصیه می شود و در صورت ضرورت خروج از منزل یا محیط های بسته در زمان ریزگردها از ماسک های مناسب استفاده کنید چون ماسک های کاغذی معمولی و دستمال نمی توانند جلو ی ورود ذرات ریز گرد و غبار به سیستم تنفسی ما را بگیرند. 
این کارشناس بهداشت افزود: نکات گفته شده را افراد سالمند، مادران باردار ، بیماران قلبی ، افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم ، برونشیت و آمفیزم ، کودکان و نوجوانان بایستی بیشتر مورد توجه قرار دهند و مادران بایستی مراقب نوزادان خود باشند. 
منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد