تاريخ: ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۰ دي ساعت ۱۸:۰ بازدید: 872      نظرات: 0      کد مطلب: 4947

تلاش برای ایجاد موزه تخصصی در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی از تلاش برای ایجاد موزه تخصصی در مهاباد خبر داد.
جلیل جباری در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: با توجه به جایگاه مهاباد از نظر میزان برخورداری از آثار و ابنیه های تاریخی و اختصاص یک هزار و 500 متر مربع زمین اهدا شده، این سازمان در حال انجام مطالعات طرح محتوایی برای ایجاد موزه تخصصی در شهرستان مهاباد است.
وی افزود: تلاش بر اینست که با استفاده از اعتبار مصوبی که در شهرستان و اعتبارات ملی سازمان موزه تخصصی با بررسی های دقیق متناسب با نوع پتانسیل شهرستان ایجاد شود. 
جباری با بیان اینکه مهاباد دارای 91 اثر تاریخی ثبت شده است اظهار کرد: برای مرمت و بازسازی سه حوضخانه و حمام روستای لج شهرستان مهاباد 110 میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته و به زودی عملیات مرمت و بازسازی این آثار تاریخی یاد شده آغاز می شود. 
آرش شهابی رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان مهاباد در رابطه با ایجاد موزه تخصصی در مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: اعتباری بالغ بر 80 میلیون تومان مصوب شده که امیدواریم این میزان بودجه تخصیص داده شود.
وی افزود: در حوزه حفاظت و مرمت با توجه به شرایط اضطراری سه حوضخانه و 1 حمام  تاریخی، اعتباری بالغ بر 110 میلیون تومان برای مرمت و احیای این آثار مصوب شده که درحال واگذاری به پیمانکار می باشد.
شهابی تصریح کرد: امسال مرمت های داخل بنایی  برای ای آثار صورت می گیرد و در سال آینده نیز مرمتهای بیرون بنا برای آثار شناسایی شده صورت می گیرد.
سرهنگ محمدی، فرمانده یگان امداد و حفاظت میراث فرهنگی شهرستان مهاباد نیز در جلسه کارگروه میراث فرهنگی شهرستان مهاباد نیز با ارائه گزارشی از عملکرد این نهاد در حفظ آثار تاریخی از افزایش 110 درصدی سرکشی های و دستگیری 56 نفر از قاچاقچیان آثار باستانی در مهاباد خبر داد و گفت حفاظت از آثار تاریخی یکی از اولویت ها برای حفظ تاریخ، فرهنگ و تمدن هر منطقه و کشوری است.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد