تاريخ: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۸ بهمن ساعت ۱۷:۳۸ بازدید: 850      نظرات: 0      کد مطلب: 5075

کلنگ زنی اولین پروژه آبیاری تجمیعی در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری _ تحلیلی هاژه، ۳۱۵ هکتار از اراضی پایاب سد مهاباد در روستای کوسه کهریز به عنوان اولین پروژه آبیاری تجمیعی در مهاباد کلنگ زنی شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد در مراسم کلنگ زنی این پروژه اظهار کرد: این پروژه به عنوان اولین پروژه آبیاری تجمیعی برای باغات و زراعت کلنگ زنی و شروع بکار نموده است.

وی افزود: تاکنون از ۱۲ هزار هکتار اراضی پایاب سد مهاباد، ۴ هزار در دست مطالعه و ۳۵۰ هکتار در حال مناقصه است، همچنین هزار هکتار از آن نیز در حال اجرا می باشد.

کلیجی در ادامه تصریح کرد: ۱۲۰۰ هکتار دیگر از این اراضی در چند ماه دیگر کلنگ زنی می شود و با اجرای این پروژه ۱ میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی صرفه جویی می شود.

کلیجی در پایان با اشاره به صرفه جویی ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومانی در  اجرای  این طرح اظهار کرد: یکی از دلایل انتخاب این مکان برای اجرای پروژه صرفه جویی در هزینه های اجرای طرح و استفاده از زیر ساختهای امور آب شهرستان مهاباد جهت پمپاژ آب بوده است.

به گزارش هاژه تاکنون ۴۹۸ هکتار از اراضی خرده مالکی واقع در  پایاب سد مهاباد افتتاح و به بهره برداری رسیده و تلاشها برای تحت پوشش قرار دادن 11.5هزار هکتار دیگر از این اراضی ادامه دارد.

***افتتاح گلخانه تولید گل طبیعی در بخش مرکزی مهاباد***

گلخانه 12 هزار متر مربعی تولید گل در روستای دریاس واقع در بخش مرکزی مهاباد با اعتباری بالغ بر 1میلیارد و دویست میلیون تومان افتتاح و به بهره برداری رسید.

کلیجی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد در مراسم افتتاحیه این گلخانه اظهار کرد: یکی از سیاستهای سازمان جهاد کشاورزی توسعه گلخانه و تولید محصولات گلخانه ای است. این طرح با اعتباری بالغ بر 1میلیارد و دویست میلیون تومان احداث شده که از 300 میلیون تومان کمک دولتی بصورت وام و مابقی از آورده شخصی کارآفرین استفاده شده است.

وی دلایل حمایت از این طرح را کاهش مصرف آب، افزایش راندمان تولید و اشتغالزایی بیشتر عنوان کرد.

***افتتاح یک باب مسکن مدد جویی در روستای ایندرقاش مهاباد***

یک باب مسکن مدد جویی روستایی با اعتباری بالغ بر 40 میلیون تومان به نیابت از یک پروژه های دیگر مسکن در بخش مرکزی مهاباد در ایندرقاش افتتاح و به بهره برداری رسید.

رئیس کمیته امداد شهرستان مهاباد در این مراسم اظهار کرد: این پروژه یکی از چندین پروژه مسکن مدد جویی کمیته امداد شهرستان مهاباد است  که با اعتبار 40 میلیون تومان در 80 متر مربع در دهه فجر به بهره برداری می رسد.

مامندی پور افزود: مبلغ 30 میلیون تومان این پروژه بصورت کمک بلاعوض کمیته امداد شهرستان و 10 میلیون دیگر توسط خیرین صرف شده است.

مامندی پور تصریح کرد: امسال 377 میلیون تومان از محل اعتبارات کمیته امداد برای احداث و تعمیر مساکن مدد جویان و سرویس های بهداشتی مساجد روستایی صرف شده، همچنین 1 میلیارد و سیصد میلیون تومان اعتبار نیز برای اجرای طرح های خود اشتغالی در شهرستان مهاباد صرف شده است.

وی در پایان افزود: امسال نزدیک به 20 واحد مسکونی با کمک کمیته امداد شهرستان مهاباد و خیرین افتتاح و به بهره برداری رسیده است.

***برگزاری جشنواره توانمدیهای صنایع دستی بانوان در گوک تپه***

در ادامه برنامه های هفتمین روز از دهه فجر نمايشگاه صنايع دستي و توليدات فرهنگي دينی در كانون فرهنگي تبليغی هوژان وابسته به اداره ی تبليغات در شهر گوک تپه به مناسبت دهه  فجر برپا شد.

مسئول برگزاری این جشنواره در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: در این نمایشگاه 17 غرفه صنایع دستی بانوان و یک غرفه غذاهای محلی حضوردارند.

وی افزود: در غرفه های صنایع دستی این جشنواره انواع لباس های کردی، هنرهای گل سازی، بافتنی، گلیم و فرش و نمد محلی به نمایش گذاشته شده است.

وی تصریح کرد: بیش از 100 نفر از بانوان این شهر عضو این کانون می باشند و خردسالان نیز به عضویت این کانون درآمده اند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد