تاريخ: ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۱ اسفند ساعت ۱۲:۱۶ بازدید: 263      نظرات: 0      کد مطلب: 6262

با نزدیک شدن فصل گرما "بحران" در کمین مناطق زلزله زده است


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر روند بازسازی مناطق زلزله زده سرعت نگیرد، در فصل گرمای یپش رو با بحران مواجه خواهیم شد.
فرهاد تجری با اشاره به گذشت چهار ماه از زلزله 7.3 ریشتری سرپل ذهاب، اظهار کرد: با گذشت 120 روز هنوز شرایط مطلوب نیست و مردم با مشکلات زیادی مواجه هستند.
وی ادامه داد: کم کم به فصل گرما نزدیک می شویم و چون عمده مناطق زلزله زده در نواحی گرمسیری قرار دارند با افزایش دما زندگی در چادر و کانکس دیگر برای مردم قابل تحمل نیست و با بحران مواجه خواهیم شد.
این نماینده مجلس یادآوری کرد: کانکس‌ها به دلیل جنس فلزی که دارند در فصل گرما برای نواحی مانند سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب قابل سکونت نیستند.
تجری سپس روند بازسازی مناطق زلزله را کند ارزیابی کرد و افزود: مردم درگیر بروکراسی‌های پیچیده اداری و مقررات و قوانین دست و پاگیر هستند.
وی با بیان اینکه این قوانین برای شرایط عادی وضع شده، خاطرنشان کرد: مردم این مناطق شرایط ویژه‌ای دارند و نباید قوانین و مقررات اینقدر برای آنها دست و پاگیر باشد.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با بیان اینکه امهال وام‌ها نیز به طور کامل و جامع صورت نگرفته، افزود: برخی بدهی‌های معوق مشمول امهال نمی‌شود و مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند.
تجری درباره روند پرداخت تسهیلات بازسازی به مردم نیز عنوان کرد: روند پرداخت بسیار پیچیده و طولانی و درگیر و دار ضامن و ... است.
وی با بیان اینکه بازسازی مناطق روستایی هم سرعت لازم را ندارد، عنوان کرد: در برخی موارد در روستاها مردم نیازمند جابجایی‌هایی هستند که روند کار را کند می‌کند و بنیاد مسکن نیز از سرعت بالای مورد نیاز برخوردار نیست.
نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب از برخی عدم هماهنگی‌های نظام مهندسی در داخل شهر سرپل ذهاب هم یاد کرد که کار  تهیه نقشه و طراحی‌ها را مقداری به تاخیر انداخته و افزود: البته همه تقصیرها بر گردن نظام مهندسی نیست و سایر بخش‌ها هم تقصیر دارند.
تجری از عدم پرداخت تسهیلات 600 میلیارد تومانی حوزه صنعت و کشاورزی هم انتقاد کرد که هنوز اجرایی نشده و بسیاری از واحدهای صنعتی آسیب دیده هنوز با مشکل مواجهند.
وی با اشاره به اسیب دیدن حدود 1348 دستگاه خودرو مردم در زلزله اخیر، اظهار کرد: هنوز هیچ تدبیری برای کمک به افرادی که خودروی انها آسیب دیده اندیشیده نشده است.
به گفته این نماینده مجلس، افرادی که مستاجر هستند و جزو اقشار آسیب پذیر زلزله اخیر به شمار می‌آیند نیز هنوز حمایت نشده اند و برنامه مشخصی برای اسکان آنها وجود ندارد.
تجری افزود: امکانات بهداشتی، دوش حمام، سرویس بهداشتی و ... نیز آنطور که باید در اختیار مردم قرار ندارد و این امر باعث می‌شود با توجه به نزدیک شدن فصل گرما خطر بیماری و مشکلات بهداشتی مردم را تهدید کند.
وی گفت: در مجموع با گذشت چهار ماه از زلزله 7.3 ریشتری، با اینکه حتی زمان صحبت از کانکس دادن به مردم هم گذشته و در مرحله بازسازی و اسکان دائم هستیم، اما هنوز برخی افراد که خانه آنها تعمیری است و یا مستاجر هستند در چادر و با شرایط سخت زندگی می‌کنند.
منبع: ایسنا


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد