تاريخ: ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۱ اسفند ساعت ۱۲:۵۵ بازدید: 1327      نظرات: 0      کد مطلب: 6266

اطلاعیه محیط زیست مهاباد در خصوص خرید برخی از گونه های گیاهی و جانوری در آستانه سال نو


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه روز دوشنبه 21 اسفندماه محیط زیست شهرستان مهاباد در آستانه سال جدید در ارتباط با خرید برخی از گونه های گیاهی و جانوری اطلاعیه صادر نمود که به شرح زیر است:
بدینوسیله اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد از مردم فهیم و همیار محیط زیست شهرستان تقاضا دارد از خرید گونه های گیاهی و جانوری همچون: مار آبی، لاک پشت، سمندر، لاله واژگون و... در آستانه سال نو جدا خودداری نمایند؛ چراکه بر اساس قانون شکار و صید هر گونه خرید و فروش حیوانات  وحشی مطابق با ماده 7 این قانون ممنوع بوده و پیگرد قضایی دارد.
ماهیان قرمز، لاک پشت های زینتی(لاک پشت گوش قرمز) می توانند ناقل انواع بیماری های انگلی و قارچی باشند که برای کودکان بسیار خطرناک می باشد.
از جمله حیواناتی که نگهداری از آنها می تواند احتمال بیمار شدن کودکان را افزایش دهد،خزندگانی چون لاک پشت، مارمولک، مار و دوزیستانی چون قورباغه و سمندر است. به طور میانگین 60 تا 90 درصد خزندگان،باکتری سالمونلا را با خود حمل می کنند.
آلودگی های که از طریق فضولات ماهی وارد آب می شوند نیز می تواند باعث ایجاد برخی از انواع بیماری های پوستی(آلرژی های پوستی) شود. کودکان نیز ممکن است با دست زدن به ماهی های قرمز دچار اسهال و استفراق و تب شوند.
تمام امعا و احشا لاک پشت از جمله لاک آن می تواند آلوده  به عامل بیماری های حصبه، عفونت سالمونلایی و اسهال خونی باشد، که برای کودکان از جمله نوزدان بسیار خطرناک است.
لاک پشت های مینیاتوری که توسط برخی از مردم پرورش داده می شوند، سریع الرشد بوده و اگر در آب های آزاد رهاسازی شوند، می توانند به عنوان یکی از 100 گونه مهاجم دنیا مخاطرات اکولوژیکی به وجود آورند.
ماهیان قرمز جزء گونه های مهاجم بوده که می توانند با خوردن تخم و نوزاد ماهی های دیگر باعث کاهش کاهش جمعیت آنها شوند و باعث نابودی آبزیان بومی استان شوند. 
با خریدن گونه های وحشی گیاهی همچون لاله های واژگون به انقراض این گونه ها کمک می کنید.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد