تاريخ: ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۴ شهريور ساعت ۱۲:۳۶ بازدید: 971      نظرات: 0      کد مطلب: 1869

نخستین سینمای بانه آغاز به کار کرد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه به نقل از ایرنا، سینما آربابای بانه به عنوان نخستین سینمای این شهر شامگاه سه شنبه با حضور شهردار، اعضای شورای شهر بانه و برخی از هنرمندان این شهر افتتاح شد.

شهردار بانه در آیین افتتاح این سینما ضمن تبریک به جامعه هنری سینما بانه و گرامیداشت یاد و خاطره هنرمند سینمای بانه طاها کریمی گفت: هنرمندان زیادی در زمینه سینما در بانه شروع به کار کردند که امیدواریم در آینده ظرفیت های خوبی برای هنر سینما باشند و افتخارات هنری برای شهر بانه و استان کردستان کسب کنند.


بابک رستم پور افزود: هنرمندان بانه ای عرصه سینما با وجود کمبود امکانات و منابع مالی در سطح ملی و بین المللی به خوبی درخشیدند و افتخارات زیادی برای این شهرستان در سطح جهانی کسب کردند. وی خاطر نشان کرد: متاسفانه زیرساخت های سینمایی همانند دیگر زیرساخت ها با کمبود شدیدی مواجه است و بخشی از کمبودها به شهرداری ارتباط دارد و بخشی از فعالیت های فعالیت فرهنگی و خدماتی وظیفه شهرداری است. وی افزود: شهرداری در بودجه مصوب سال 94 شورای اسلامی شهر مبلغ قابل توجهی به فعالیت های فرهنگی اختصاص داده است.
رستم پور اظهار کرد: شهرداری و شورای اسلامی برای توسعه بخش فعالیت های فرهنگی درگیر هزینه های جاری فعالیت های فرهنگی و احداث زیر ساخت های فرهنگی است. وی با اشاره به اینکه شهرداری به تنهایی نمی تواند همه این هزینه ها را تامین کند، تاکید کرد: شهرداری در این زمینه هم تاکنون کم کاری نکرده و در بخش هزینه های جاری فعالیت های فرهنگی مانند جشنواره فیلم ژیار و جشنواره داستان بانه، به عنوان پشتیبانی مالی این جشنواره ها با هنرمندان همکاری کرده است.


شهردار بانه اظهار کرد: هزینه های جاری شهرداری در بخش فرهنگی و هنری در سال 94 هفت میلیارد و 950 میلیون ریال بوده است و در سال جاری نیز مبالغ مناسبی به این بخش اختصاص یافته است.
وی با اشاره به ایجاد زیرساخت های فرهنگی و هنری در بانه، افزود: در سال جاری احداث موزه و فرهنگ سرا در دستور کار قرار گرفته و هم اکنون در حال عملیات اجرایی این پروژه هستیم که از پیشرفت فیزیکی بسیار خوبی برخوردار است.


این مسئول افزود: هزینه احداث فرهنگ سرا و موزه شهر بانه 60 میلیارد ریال است.
وی بحش سینما را موضوع فراموش شده سیستم اجرای زیرساخت های بانه بیان کرد و ادامه داد: شورای اسلامی و شهرداری بانه خود را موظف به تامین زیر ساخت های بخش سینما می داند و امیدوارم مسئولین استانی و متوالیان فرهنگی از جمله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری، و فرمانداری به شهرداری در زمینه احداث سینما کمک کنند.


وی افزود: بخشی از هزینه های جاری احداث سینما را فرمانداری و استانداری و دیگر ارگان ها برعهده بگیرند و شهرداری و شورای اسلامی شهر بانه با برنامه ریزی و بودجه مناسب احداث یک سالن سینما را در پروسه سه ساله به انجام برساند.


وی به مشکلات اساسی فعالیت های فرهنگی و هنری در بانه اشاره کرد و گفت: شورا و شهرداری در تصمیم گیری و برنامه ریزی در بخش فرهنگی و هنری با کمبود اعتبارات مالی مواجه است. وی اظهار کرد: امیداوارم شوراهای اسلامی شهر بانه در بودجه سال 96 با برنامه ریزی در زمینه احداث سالن سینما تلاش کنند.
در ادامه آیین افتتاح سینما' آربابا' بانه یکی از کارگردان هنر سینمای بانه گفت: یکی از مهمترین مشکلات جامعه هنری سینمای بانه نبود سینما بود و همیشه دوست داشتم فیلم های روز سینمای ایران را در سینما ببینم. رحیم ذبیحی با بیان اینکه سینما هنر جالبی است است، افزود: سینما بعد از فروش اسلحه با وجود جنگ های زیاد در دنیا دومین درآمد را برای آمریکا دارد. وی خاطر نشان کرد: امیدوارم متولیان حوزه سینما در بانه با اکران فیلم های جدید سبب رونق سینمای بانه شوند و زمینه علاقه مند کردن شهروندان را فراهم کنند. وی به تجربه های خود در جهان و مقایسه کشورهای جهان سوم با کشورهای پیشرفته اشاره کرد و گفت: هنر سهم زیادی در بهبود زندگی فردی، اجتماعی ، اقتصادی، اخلاق و تعاملات انسانی در دنیا دارد که باید به بهترین شیوه از آن بهره ببریم.


در ادامه این آیین عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بانه گفت: کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر در سه سال اخیر خدمات بسیار زیادی انجام داده که نتیجه بخشی از این خدمات را در آینده می بینیم. ساما مهران اظهار کرد: برای احداث سینما نیاز به تملک زمین داریم مشکلات زیادی در طرح تفصیلی شهر بانه وجود دارد و کاربری آنها ضمانت اجرایی ندارد.


وی اظهار کرد: در چند سال اخیر بسیاری از لکه های فرهنگی از بین رفتند و بسیاری از زمین هایی که به تخلف ساخته شده به عنوان کاربری فرهنگی به کمیسیون ماده 100 ارجاع داده می شود اما قبلا مالک آن سال ها در آن مکان زندگی کرده است. مدیر سینما آربابا ادامه داد: یکی از سالن های آمفی تئاتر را بعد از تخریب با تغییر کاربری به پاساژ تبدیل کردند و الان نیز حکم تخریب دارد اما عملا قابل اجرا نیست.


مهران با بیان اینکه هم اکنون تنها سالن شهر بانه برای برگزاری مراسم ها سالن اداره ارشاد اسلامی است، افزود: شهر 100 هزار نفری بانه یک سالن با ظرفیت 200 نفر دارد که در شان شهر بانه نیست. عضو کمیسیون فرهنگی بانه گفت: در بسیاری از بخش های مختلف سرمایه گذاران و خیرین اقدامات زیادی انجام دادند اما تاکنون برای هنر سینما در بانه کاری انجام نشده است.


شهرستان بانه به واسطه وجود فیلم سازان و هنرمندان عرصه سینما به شهر سینما شناخته شده اما تاکنون از سالن سینما محروم بوده که با برگزاری جشنواره فیلم ژیار در سال گذشته در سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی، این سالن با همکاری شورا و شهرداری بانه به تجهیزات و امکانات سینما مجهز شد. سینما آربابای بانه با اکران فیلم 'من سالوادور نیستم' به کارگردارنی 'منوچهر هادی' شامگاه سه شنبه کار خود را آغاز کرد.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد