تاريخ: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۴ تير ساعت ۱۰:۱۵ بازدید: 583      نظرات: 0      کد مطلب: 9725

ایلام هوا داغ ، برق قطع و اهالی کلافه


در این روزهای داغ تابستان که گرمای هوا در برخی از اوقات روز به بیش از 40 تا 50 درجه سانتی گراد می رسد، قطع مکرر برق به ویژه در هنگام ظهر و شدت گرما موجب کلافکی شهروندان ایلامی شده است.
یکی از شهروندان ایلامی گفت: در هفته اخیر بیش از هشت بار برق منزل و محله ما در صاحب الزمان شهر ایلام قطع شد که علاوه بر آثار و تبعاتی که از نظر خسارت به مواد غذایی در مغازه ام وارد شده موجب به خطر افتادن سلامت کودکم که تازه به دنیا آمده نیز شده است.
علی رضایی افزود: قطع مکرر برق در هنگام ظهر که موقع استراحت ما مغازه داران است موجب می شود که بر اثر گرما کلافه شویم.
وی ادامه داد: برای در امان ماندن از شدت گرما در طول روز مجبور به استحمام به طور مکرر هستیم که آن هم با توجه به اینکه در طبقه سوم هستیم و فشار آب کم است و به دلیل قطع برق پمپ آب کار نمی کند باز دچار دردسر می شویم.
وی تاکید کرد: مسئولین استانی باید برنامه زمانبندی قطع برق را به شهروندان اعلام کنند تا هرکسی بسته به ساعتی که دچار قطع برق می شود برنامه ریزی کند و در منزل نماند.
رضایی گفت: کودکم که تازه به دنیا آمده و به دلیل ابتلا به بیماری یرقان باید در هوای خنگ باشد به دلیل گرما و افزایش میزان زردی اکنون در بیمارستان بستری است.
وی از مسئولان خواست تا برای رفع این مشکل چاره اساسی بیندیشند.
یکی دیگر از شهروندان ایلامی گفت: اعلام زمان قطع برق موجب می شود که مردم اطلاع داشته باشند و برنامه زندگی خود را به گونه ای تنظیم کنند که در آن ساعت حداقل در منزل نمانند تا کمتر به خاطر گرمای هوا کلافه و عصبی شوند.
شیرین کمرخانی اظهار کرد: اطلاع رسانی به شهروندان نیز موجب می شود که مردم به کمک دولت بیایند و با صرفه جویی در ساعات اوج پرباری برق حداقل با عدم استفاده از وسایل پرمصرف به کاهش بار خطوط انتقال برق کمک کنند.
وی ادامه داد: در چند روز گذشته در ساعات مختلف برق منزل ما قطع شد و این مساله موجب فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال نیز شد.
وی از مسئولان خواست که برای رفع این مشکل در این شرایط گرمای طاقت فرسا حداقل با کاهش ساعات کاری کارکنان دستگاه ها که در طول روز علاوه بر روشنی انواع وسایل خنک کننده حتی برق اتاق آنها نیز روشن است، صرفه جویی شود تا شهروندان کمتر دچار مشکل شوند.
یکی دیگر از شهروندان ایلامی گفت: همه باید به هم کمک کنیم و با خاموش کردن وسایل پر مصرف در کاهش مصرف برق موجب برخورداری از آن در این فصل از سال شویم.
رضا رشنوادی اظهار کرد: گرمای هوا در سه روز گذشته بسیار کلافه کننده و دور از انتظار بود به حدی که برای یک دقیقه نمی توانستیم در هوای آزاد قرار بگیریم و ورود گرد و غبار و گرمای هوا بیشتر باعث عصبانیت افراد شده بود.
وی افزود: مسئولان باید بر اساس پیش بینی های هواشناسی در این شرایط اضطراری اقدام اساسی انجام دهند و با تعطیلی یا کاهش ساعات اداری در برخی روزهای گرم باعث صرفه جویی در مصرف برق شوند.
وی از مسئولان خواست که تدابیر اساسی برای شرایط حساس به ویژه در روزهایی که هوا بسیار گرم و طاقت فرسا است انجام دهند.
مسئول روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان گفت: تصمیم قطعی برق یک تصمیم سراسری است و هیچ ربطی به استان ندارد زیرا میزان تولید برق کشور در ساعات اوج مصرف جوابگوی میزان مصرف برق مردم نیست به همین دلیل از طریق وزارتخانه تصمیم گیری و برای قطعی برق به شرکت های برق سراسر کشور اعلام شده است. 
غلامرضا رضایتی اظهار کرد: با توجه به میزان زیاد مصرف برق در طول روز به مدت یک یا دو ساعت در اوج گرما که بیشترین حجم پرباری است برق قطع می شود و این قطعی برق سراسری است که در محل پست های خط انتقال صورت می گیرد و هر کدام به نوبت قطع می شود.
وی علت اصلی قطع برق در اوج گرما را نرمال بودن میزان مصرف برق در ساعات ابتدایی صبح و شب برشمرد و گفت: ما در ساعات ظهر که بیشتر از وسایل خنک کننده استفاده می کنند و با کاهش تولید برق مواجه ایم، دچار مشکل هستیم به همین دلیل در این ساعات به تناوب مناطق شهری برق مردم قطع می شود. 
وی ساعت قطع برق در ایلام را بین ساعات 12 ظهر تا 16 عصر که مردم بیشتر از وسایل سرمایشی استفاده می کنند اعلام کرد و گفت: در این ساعت اوج مصرف برق وجود دارد و تولید برق جوابگوی میزان مصرف نیست.
وی ادامه داد: به منظور کاهش مشکلات برای شهروندان معمولا تقسیم بندی منطقه ای صورت گرفته که برای جبران کمبود برق فیدرها را دو ساعت دو ساعت از طریق پست انتقال خاموش می کنند.
رضایتی گفت: با توجه به اینکه برخی از ادارات در ساعات غیر اداری نیز دارای تابلو اختصاصی هستند که برق مصرف می کند یا لامپ های اداره روشن باقی می ماند ما پیگیر هستیم و با بازدید از ادارات در ساعات غیر اداری فیلم و عکس از آمپر مصرف برق گرفته می شود و استانداری اطلاع داده می شود تا تدابیری در برخورد با مدیران این دستگاه ها اندیشیده شود.
وی از همه به ویزه کارکنان خواست که در هنگام ترک محل کار حتما از خاموش کردن وسایل برقی خود مطمئن شوند و شهروندان نیز با کاهش مصرف برق، صرفه جویی کنند تا مشکل قطعی برق برطرف شود. 
رئیس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی ایلام اظهار کرد: هوای گرما همچنان در نقاط مختلف استان تا اوایل هفته آینده ادامه دارد. 
مجتبی میهن پرست روز چهارشنبه گفت : هوای گرم کنونی تا روز شنبه هفته آینده در استان ایلام استقرار دارد و سپس تا اواسط هفته آتی از گرمای هوا به میزان اندکی از دمای هوا کاسته می شود اما باز هم به تدریج از روز سه شنبه تا اواخر هفته آینده گرمای هوا در آسمان استان مستقر می شود. 
وی افزود: مقدار دمای هوا در مدت پایداری گرمای هوا در آسمان استان ایلام در مناطق گرمسیری بین 49 تا 51 و در نقاط سردسیری و معتدل بین 39 تا 41درجه سانتیگراد می رسد و مردم و مسئولان در رعایت الگوی مصرف حامل های انرژی باید اهتمام داشته باشند. 
میهن پرست یادآور شد: دیروز بیشترین دما و هوای گرم متعلق به شهرستان های دهلران با 51 و مهران با 50 درجه سانتیگراد بود و کمترین دما نیز در شهرستان های ملکشاهی و ایلام با 39 درجه سانتیگراد ثبت شده است. 
منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد