تاريخ: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۱ مرداد ساعت ۱۵:۵ بازدید: 844      نظرات: 0      کد مطلب: 9909

زنگ خطر نابودی کامل بافت تاریخی در مهاباد به صدا درآمد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رئیس شورای شهر مهاباد در جلسه علنی از تخریب اماکن تاریخی برون شهری و برخی بافت های تاریخی درون شهری انتقاد کرد.
حامد حیدری اظهار کرد: متاسفانه برخی بافت های تاریخی شهر درحال فرسودگی و نابودی هستند و اگر برای نجات آنها چاره ای اندیشیده نشود در چند سال آینده کاملا تخریب می شوند.
وی افزود: آثار تاریخی فقره‌قا،خره هنجیران در بیرون از شهر و بافت های تاریخی درون شهری ازجمله کاروانسرای سیمون، جداره تاریخی مرکز شهر و... از مواردی هستند که در معرض نابودی کامل قرار دارند.
مصطفی احمدزاده در ادامه اظهار کرد: خوشبختانه در بودجه سال 97 ردیفی برای پیرایش جداره شهری با توجه به حساسیت حفظ و نگهداری ابنیه تاریخی شهر درنظر گرفته شده و شورای شهر می تواند با همکاری اداره میراث فرهنگی سایه زوال و نابودی را از این اماکن تاریخی دور کند.
آرش شهابی رئیس اداره میراث فرهنگی نیز که در جلسه حضور داشت از تصویب قانون حفاظت از ابنیه تاریخی و بسته های حمایتی برای بازسازی و مرمت بناهای تاریخی شهر خبر داد.
وی افزود: برای مرمت جداره شهر و بهسازی نزدیک به 200 میلیون تومان اعتبار پیشنهاد شده است.
شهابی در ادامه از تصرف 6 هکتار از زمینهای حریم ابنیه تاریخی فقره قا خبر داد و گفت: از مجموع 18 هکتار از حریم فقره‌قا توسط باغدارات تصرف شده و بدلیل نبود تعیین حریم و فضای محصور شده امکان تصرف بیشتر وجود دارد.
رئیس میراث فرهنگی مهاباد در پایان از شورای شهر خواست تا با همیاری شورای شهر و شهرداری در راستای استفاده از نیروی کار، باستان شناسان و نقشه برداران برای حفظ اثر تاریخی فقره قا تلاش کنند و از ظرفیت تسهیلات بوم گردی برای توسعه این منطقه تاریخی استفاده نمایند.
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد