تاريخ: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۱ مهر ساعت ۱۸:۲۰ بازدید: 1003      نظرات: 0      کد مطلب: 10125

کاله شمامه بندی توسط هنرمند مهابادی احیا شد


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، کاله شمامه بندی از نخستین پاپوش های سنتی ایران توسط هنرمند مهابادی احیا شد.

رحمان هرمز یاری هنرمند احیا کننده این نوع پاپوش اظهار کرد: نخستین پاپوش سنتی ایران که در مناطق کرد نشین ایران بخصوص مهاباد بافته میشود، کاله شمامه نام داشته و قدمت ۵ هزار ساله دارد.

هرمز یاری به هدف خود از احیای نوعی پاپوش (کاله شمامه بندی) اشاره کرد و گفت: هدف احیای صنایع دستی مهاباد که قدمتی به طول قدمت ایران دارد، اشتغال زایی و نمایش هنر ایرانی که در حال فراموشی بود.

این هنرمند مهابادی با تاکید به اینکه چاروق دوزی یکی از هنرهای اصیل و کهن مناطق کورد نشین از جمله مهاباد است تصریح کرد: اسم و ترکیب رنگ پاپوش "کاله شمامه" از میوه کوچک خوشبو که از رنگ های قهوه ای، قرمز به اسم دستبو برگرفته شده و در ابتدا جنس چاروق از پوست حیوانات بود بعدا به مرور زمان از کاموا های ساده رنگی استفاده شده است.

وی ادامه داد: در گذشته به دلیل اینکه این پاپوش از چرم طبیعی حیوانات بود تنها در فصل زمستان استفاده می شد و در تابستان و بهار هم کفش های سفید (کلالش) مورد استفاده قرار می گرفت.

هرمز یاری با تاکید به اینکه هنرهای قدیمی را باید حفظ و احیا کرد خاطرنشان کرد: حرفه چاروق و پاپوش دوزی یک صنعتی است که از پدرانش به ارث برده و نزدیک به۲۰۰ سال است که خانواده وی به این کار مشغول هستند.

وی با تاکید به اینکه بدلیل وضعیت اقتصادی سفارش این نوع پاپوش کمتر شده است اظهار کرد: اگر شرایط سفارش و قدرت خرید مردم خوب باشد توانایی دوخت دوجفت پاپوش در روز و اشتغال زایی مستقیم ۳نفر هم وجود دارد.

وی تصریح کرد: قیمت هر جفت پاپوش کاله شمامه بستگی به سایز از۴۰تا۵۰ هزار تومان است و بیشتر مشتریان وی از اقلیم کوردستان هستند. 

منبع: ایسنا ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد