تاريخ: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۵ مهر ساعت ۹:۲۷ بازدید: 1796      نظرات: 0      کد مطلب: 10133

سرنوشت مبهم یک روزنامەنگار منتقد، جمال خاشقچی کجاست؟

گزارش: پژمان اسمعیل‌نژاد


بە گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، جمال خاشقجی، روزنامەنگار منتقد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، از روز سه‌شنبه گذشته که جهت انجام امور اداری به کنسولگری عربستان در استانبول رفته بود، ناپدید شده است.

خاشقچی، روزنامه‌نگار برجسته عربستانی که به واسطە انتقادهای کوبندەاش از حکومت مشهور شد. چندین سال قبل، سردبیری یکی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب عربستان به نام الوطن باعث شدە بود از او به عنوان روزنامه‌نگار نزدیک به قدرت در ریاض یاد شود.
وی یکی از نزدیکان شاهزاده ولید بن طلال، میلیاردر سعودی بە شمار می‌رفت. این شاهزاده شبکه‌ای ماهواره‌ای به نام العرب، راه‌اندازی کرد و خاشقجی را به سمت مدیر کل این شبکه منصوب کرد، شبکه‌ای کە فقط یک روز پخش شد.
فاصله گرفتن خاشقجی از حکومت بە سال ٢٠١٦ برمیگردد، اما سال گذشته در پی تبعیدی خودخواسته در واشنگتن ماندنی شد. نوک پیکان انتقادش در واشنگتن با یادداشت‌هایی کە علیه ولیعهد عربستان و سیاست‌های داخلی و خارجی او در اشپیگل و فایننشال تایمز منتشر می‌شد، تیزتر شد.
همین اواخر با انتشار یادداشتی در مجله آلمانی دیر اشپیگل، از تمرکز قدرت و سرکوب منتقدان توسط بن سلمان انتقاد کرده بود.

منابع امنیتی ترکیه روز شنبه در اولین واکنش به ناپدیدشدن «جمال خاشقچی» نویسنده و منتقد عربستان در استانبول اعلام کردند: ۱۵ سعودی شامل چند مقام این کشور با ۲ هواپیما وارد ترکیه شدند و در ساعت حضور وی در کنسولگری، به این مکان آمده و سپس به کشور خود بازگشتەاند.

دیشب رویترز از قول منابع ترکیەای نوشت: ارزیابی اولیه پلیس ترکیه نشان می‌دهد که جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان واقع در استانبول به قتل رسیده است.

 الجزیره نیز می‌گوید: قتل جمال خاشقجی از پیش برنامەریزی شده بود و کنسولگری جسد او را از ساختمان خارج کرده است.

واشنگتن پست از قول بازپرسان ترکیه‌ای می‌گوید: تیمی 15 نفره از عربستان سعودی، جمال خاشقجی را به قتل رساندەاند.

در عین حال کنسولگری عربستان در استانبول هنوز این موضوع را انکار می‌کند و می‌گوید: جمال خاشقجی در کنسولگری نیست، ما هم در تلاش برای یافتن او هستیم، برای او نگرانیم.

با وجود این تناقضات، سوالات مهمی دربارە سرنوشت این روزنامەنگار مشهور ایجاد شدە است.دست کم تا این ساعت، نە دولت عربستان توانستە با ارائە مدارکی خود را تبرئە کند، و نە ظاهرا پلیس ترکیە مدرکی مستند دال بر قتل این روزنامەنگار منتقد در کنسولگری عربستان ارائە دادە است.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد